Published On: 8 Janar, 2016

PO VDES NANË, SOT PO VDES

Kushtuar vajzës mirditore, mësueses, Marie Tuçi, (1928-1950), të cilën regjimi Enverian, e torturoi, në mënyrën më makabre, duke e mbyllur në një thes, lakuriq, bashkë me një mace të egër. Nuk mjaftonin vetëm thonjtë e kafshës se egërsuar, por njëkohësisht ajo goditej me mjete të forta nga hetuesit e gardianët e burgut, në prani të grave të tjera të burgosura… Pse?… Sepse mendonte ndryshe. Vdiq e masakruar nga shqipfolësit, e një ideali pa ideal… Mallkuar qofshin, persekutorët e saj
Meti Fidani
PO VDES NANË, SOT PO VDES

Nan’ e dashtun, sot po vdes
më kanë futur, në një thes
lakuriq, tok me një mace
më kanë mbyll, në thes linace

N’burg të Shkodrës, po m’del shpirti
po ma merr nan’, shef Seiti
jashtë thesit, shqip po flasin
më shqelmojn’, e më godasin
ligësia, nuk ka ngjyrë
shqelm në bark, shqelm në fytyrë

Po vdes nanë, sot po vdes
një lëmsh gjaku, brenda n’ thes
nuk ka vend imagjinata
kriminel, shpirtzinj si nata
më kanë ça, bark e zorrë
hajde nan, e ver’ një dorë

Mbaju nan’, mbaju burrneshë
më sill teshat, e m’vish murgeshë
mos qaj nan, jam bij Mirdite
s’na kanë mposht, tash ndër vite
as dhe shkau, as dhe turku
as Enveri, as dhe burgu
as bollshik, e as titista
as hetues, as komunista

Po vdes nanë, moj un’ e zeza
shko më sill, një palë ndresa
njëzet e dy, sapo kam mbush
nuk du’ nan’, me m’qa kurkush
as n’ Orrosh, e as Ndërfush
as në bjeshkë, atje thellë
as në Fan, e as në Kthellë
as n’Kurbnesh, e as n’ Selitë
as kurkund, nëpër Mirditë

Zoti nan, ka pat’ mëshirë
më ka dërgu, të vdes e lirë
më sill ndresat, po të pres
po vdes nanë, sot po vdes

 
Displaying 30 Comments
Have Your Say
 1. Tristaniku per JU thotë:

  Dikur ne Tirane,kur dikush duhej te te chante:Tradhetar i poshter. e zevendesonte me fjalet me zbutese duke then:-
  -Shko more çam. Dikur ne TIRANE thonin se greku ka qene ne hall te math qe i dogji neper furra per sapun.
  Ata qe shpetuan erdhen ne shqiperi mbas luftes se dyte boterore.Tani po behen edhe ministra ne tirane.
  Bashke me ED RAMEN duan tia mbyllin horizontet e lira bulevardit te madh.Duan ta bejne Tiranen me sheshe te vogla
  fshati,si ne çameri nga ka ardhur criminel Sehiti.
  Lajmi i fundit,ne bisede me nie albanolog,po del se çamet nuk jane evropiane por kriminele turq te internuar
  ne prefekturen e Janines,dikure shqipetare qe ne shekullin 14 nga pushtimet turke.Mbetet per tu identifikuar.
  Ndersa per heroinen mbetet KUJTIM I PA HARRUAR. LAVDI TE PERJETESHME.
  FRANCE 08/04/2016

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(1)
 2. daut biba thotë:

  ah,moj marie,moj e bekuar
  ke porosit mos me te qakurrkush,me fal,se me shpetuan dy tri pika lot mua dhe gruas time,te na falesh,
  i perjetshem qofte kujtimi i jot,
  ne nuk dote te harrojme kurre

  Përgjigjiuni
  Pelqej(17) Nuk Pelqej(2)
 3. Shpat Kastrati thotë:

  Sa bukur na qèndisin propagandat antikombètare egjenturat antishqiptare!por me kto agjentura tèhuaja antishqiptare jan edhe do shqipfolès qe jane te paguar per kto gjèra.sa ishte Enveri gjall kto agjentura agjentesh nuk kishin shans te merren me kso aventurash,me ardhjen e Sali Berishès nè pushtet erdhen pèrsèri agjenturat Ruso-serbe dhe po bèn kèrdi!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(9)
  • Lloki13 thotë:

   +Shpat Kastrati bravo vlla qashtu eshte edhe 1 mos kishte qene ENVER HOXHA Sot Shqypnij ishte qene 1 cope nen serbi 1 cope nen greqi e keshtu me radh veq se edi ENVER HOXHA jua ka prish planet armiqve e tash mundohen te bejne propagandat ma te ndyrat e ma te Urryerat

   Përgjigjiuni
   Pelqej(3) Nuk Pelqej(3)
 4. valbon luboteni thotë:

  ktu kemi te beim me nje shoqeri te semur duke i luftuar vlerat e kombit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(2)
 5. Demir RUSI thotë:

  Mallkuar qofte ajo kohe ku njerzit trajtoheshin si kafshe,,nga egersirat e rergjimit,,,,Vertet u ndieva keq tek lexoja poezine per 22 vjecaren TURP,TURP,TURP per interpretuesit e zellshem e ligjeve te kohes dhe sidomos per ate fare Seiti,se nu fund te fundit edhe ai kishte dicka ne dore,por qellimishte zgjidhej kjo fare,kjo race,te pashpirtet qe te merrnin shpirtin ,,,,Force dhe kurajo te dashurit familjaret e saj,,,,,

  Përgjigjiuni
  Pelqej(17) Nuk Pelqej(1)
 6. Pjer Thomas thotë:

  http://www.peshkupauje.com/

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 7. pinuku thotë:

  Marije Tuci ash bije Gjomarkajsh. Vdic ne spitalin e Shkodres mbas torturash cnjerzore ne degen e mbreneshme te Shkodres te drejtuara nga kryetari saje “Cami” Hilmi Seiti, Hilmiu pas ca vitesh vdic i helmuar nga vete komunistet qe te diktuar nga qeveria Greke filluan eleminimin e grupit cam duke perfunduar me eleminimin se fundi te Temo Sejkos (admiralit te flotes shqiptare), Tahir Demit e sa e sa cameve, kuadro te sigurimit, kufirit, flotes e ngado qe inkuadruar.

  Me vllaun e Marijes, Markun kam qene ne burgun e Spacit 1980 ku ai po vuante denimin e dyte….burre shum i urte, nje “gjomarkaj i vertete”.
  Marijen nuk e gjykuan, ajo mbas te gjthe atyre torturave nuk pranoj asgje, askush serioz nuk mund i dilte deshmitare….pra ate ashtu ne prag te vdekjes i a dorzuen spitalit civil ne Shkoder (e lire) po nuk mundi ti shpetoje plageve dhe shembjes se organeve jetesore. Nena ime e martuar me kusheririn e saje te pare (babain tim) e ka vizitue ne spitalin e Shkodres nje dite para se Marija te vdiste.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(37) Nuk Pelqej(5)
 8. Arianit thotë:

  Inshalla Zoti te ka lehtesuar dhimbjet e vuajtjet ne ate dite te mallkuar oj moter,Inshalla Allahu ta ka marr shpirtin me miresin e tij dhe te ka dergu ne xhehnet dhe hakun ,denimin dhe ndeshkimin e atyre mizorve barbar vetem Allahu din dhe askush tjeter nuk mundet me shum se allahu qe do ti ndeshkoj ato bisha barbare ne kete dynja dhe ne tjetern.Barbaret dhe familjet e tyre dhe mizoret askush mos te mendoj qe do te jen te lumtur ne asnjeren dynja.Te qofte dheu i lehte moj moter e dashur lavdi shpirti yt past,lutjet dhe duat e mija u miratofshin amin.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(31) Nuk Pelqej(3)
  • y thotë:

   Kto Jan komunistat qe drejtojn perseri ne Shipri qe si haben kurr dosjet ekomunizmit ena ivotojm perseri qe na hiqen demokrat nuk Jan vjeç spiuna esherbetor te Ati sistemi makaber çnerzor

   Përgjigjiuni
   Pelqej(9) Nuk Pelqej(1)
 9. mikja nga Austria thotë:

  Më rënqethet trupi,ngase kjo turturë e regjimit të Enverit preku shumë shqiptarë,ja dhe fati i 22vjeqarës,tmerr,kur shqiptari e maltreton shqiptarin deri në vdekje,pa keqardhje….Kurse Kosovarët kalbeshin nëpër burgje duke kërkuar Shqiperinë dhe xhaxhin Enver…ngase nuk kishim informata se vllëzërit dhe motrat tona turturoheshin fizikisht,dhe psiqikisht ditë për ditë andaj sot se paku nuk behen tortura të tilla..

  Përgjigjiuni
  Pelqej(34) Nuk Pelqej(1)
 10. Ferizaj thotë:

  A Besoni qe akoma krenohen Mbeturinat Komuniste per Masakrat qe kane ber mbi Populllin tone ?!
  ( Po them Popullin tone , sepse ata nuk na na perkasin Ne , ata jane Armiqt tane me te medhenje ) ?!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(24) Nuk Pelqej(1)
 11. Skender thotë:

  Nuk kam fjal qe te shpreh urrejtjen ndaj atyre qe vepruan kshtu ne popullin e vet e sidomos ne gra dhe thmi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(20) Nuk Pelqej(1)
 12. Sabri Vilanci-Vushtrri-Suedi thotë:

  Përshendetje nga mergata, vërtet Poezi,shume e dhimbshme
  prekse ne si Popull, Shqiptar nuk na nevojiten kacafytjet,
  por ta dojme njeri tjetrin dhe te punojme per ardhmërinë e
  fëmive tane sepse do humbim,gjuhen,ma vone edhe Kombine që
  me shekuje e kemi mbajte krenar,-ju-flm-SUEDI

  Përgjigjiuni
  Pelqej(25) Nuk Pelqej(0)
 13. Adem thotë:

  Mallkuar qofshin Tradhetaret qe i sollen kaq mizori popullit Liridashes.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(24) Nuk Pelqej(3)
 14. gjyste thotë:

  sistem cnjerzor

  Përgjigjiuni
  Pelqej(22) Nuk Pelqej(3)
 15. Poezi e cila me beri qaj ,jo vetem per Marijen se e kam ndegju ka her por mu sollen per ni sekund te gjitha torturat e regjimit Envetist qe i beri popullit te vet . As shtazet qe nuk din te flasin nuk ju bajn shtazeve qe ju perkasin . Edhe ma idijot jan ata qe edhe sot e ksaj dite folin mir per regjimin e flliqt te idiotit Enver M….tit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(38) Nuk Pelqej(0)
 16. Mark kalaj thotë:

  O shqiptar deri kur doni me ba poshtersina en popullin e vet e deri kur doni me tradhtue ket nanê Shqiperi deri kur doni me vazhdue plan programet e serbis Turqis e te grekut mendoni e msoni prej gabimesh se nji dit xhdo nji dot e paguej me Koke te vet si çaushesku !!!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(27) Nuk Pelqej(2)
 17. Xhenc Bezhi thotë:

  Njeriu për njeriun nuk asht veç ujk, po edhe hienë.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(22) Nuk Pelqej(0)
 18. margarit thotë:

  Krime jan bere(nuk e di kete rast), se ketu flitet per nji mirditore nga nji kosovare qe thot se i di ngjariet ne Shqiperi ma mir se ne qe kemi jetu ketu) dhe qe i fryn shume luftes midis shqipetareve dhe nuk permend krimet serbe dhe greke kunder shqipetareve. Mua nuk me pelqen kur fyellit i bihet vetem me nji vrim dhe kerkohet percarie midis shqipetareve, duke harru krejt krimet serbe dhe greke qe dje ndodhen….

  Përgjigjiuni
  Pelqej(20) Nuk Pelqej(24)
 19. Agron thotë:

  ME ME FALE POR KOMENTIN KESAJE POSHTERSI ME TORTURA CNJEREZORE JA DHA EDVIN KRISTAQ RAMA ME DEKORIMIN E HILMI SEITIT TORTURUSIT TE VIKTIMES VETEM NJEZET E DY VJECE SA KRIM

  Përgjigjiuni
  Pelqej(20) Nuk Pelqej(4)
 20. …mbeta pa frymë per disa minuta …e tmerrshme, rrenqethese, te ben te harrohesh se ku je ….ç’veprime jasht njerezore qe as ne boten e filmave me te tmerrshem ne mund te shihet…o Zot kur do jet i lire ky popull i pervuajtur me mijer e mijera vite pa i bere keq askujt , i pervuajtur nga kafshimet e armiqeve per rreth dhe nga thikat prapa shpinde te te marreve e antinjerzoreve brenda nesh…Rrofte Populli yne…rrofte e u befte sa me pare Shqiperia e Bashkuar …e pastaj matrapazet dhe dhempiret, te japin llogari me nje ligje te drejte e te forte mbi secilin, per te bemat e tyre pa meshire…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(46) Nuk Pelqej(2)
 21. Osman Kaceli thotë:

  Poezi e shkruejtun me dhimbje ne shpirt! Meti Fidani ka meriten se me kto vargje ban cmos qe figura e Heroines Marie Tuci te vehet ne piedestal per ne te gjallet, e shpirti i saj te fluturoje nalt ne parajse

  Përgjigjiuni
  Pelqej(28) Nuk Pelqej(1)
 22. Qaza thotë:

  Sa per informim znj.Diana. Macet ne thes i kan’ praktiku sulltanet gjeloz’ te Stambollit ne kohen e perandoris Otomane. Kohet me vone (para shume dekadave) eshte gjetur nje mori skeletet te maceve dhe femrave ne uje te Bosforit. Sa i perket poesis eshte e mire.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(14) Nuk Pelqej(5)
 23. diana thotë:

  Sa prekese jeta dhe vdekja mizore e kesaj vajze 22 vjecxare.Me habit fakti se ku i ka shkuar mendja kriminele e ta fuse ne nje thes me macen e eger.Mizore,katile gjakpires.Sa keq qe bijte e krimineleve ne forma te tjera po e torturojne kete popull.Me pasurite natyrore qe ka Shqiperia ne do te jetonim edhe pa punuar,nese nuk do te vidheshin e shkaterroheshin nga te pushtetshmit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(42) Nuk Pelqej(0)
 24. fahri thotë:

  Kush është Seiti /

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 25. Ju thaftë dora dhe këmba atyre qe kanë bene kete massker, si poezi shume e bukur dhe domethenese

  Përgjigjiuni
  Pelqej(48) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...