Published On: 27 Mars, 2016

Po sikur Kosova të ishte kryeqyteti i Shtetit Islamik në Evropë?

Nga Cristina Giudici /Il Foglio

Sipas Inteligjencës evropiane dhe irakiane ka 400 muxhahedinë të Isis të stërvitur për të importuar luftën në Evropë. Ndërkohë, Italia, përveç kërcënimit libian, duhet të luftojë edhe në një tjetër front të jashtëm: në Kosovë. Shërbimet tona të fshehta druhen se terrori mund të vijë nga deti Adriatik. Il Foglio e kishte paralajmëruar më 29 janarin e kaluar, por tani kanë dalë disa të dhëna të tjera sipas të cilave Kosova është kthyer në vendin e pelegrinazhit islamit brenda rrugës ballkanike. “Si Ecja e Santiagosë së Kompostelës”, thotë me sarkazëm një burim i Il Foglio. Përgjatë një aksi gjeografik që çon nga Prishtina deri në Bosnje, ku veprojnë ndjekësit e Bilal Bosnic (imami rekrutues që në Itali ka radikalizuar disa grupe xhihadiste), ka 6 apo 7 predikues që kanë një mision të dyfishtë: të afrojnë emigrantët që vijnë në Evropë përmes rrugës ballkanike në mënyrë që të gjejnë më të dobëtit dhe t’i indoktrinojnë, dhe njëkohësisht të mirëpresin arabët – “deri tani tunizianë, egjiptianë dhe irakianë”, që po shkojnë në Kosovë, në enklavat salafite në Prishtinë dhe Restelicë, ku përgatitën për të hyrë në Evropë përmes kanalit të Otrantos. Projekti tashmë është i njohur për Inteligjencën. Bëhet fjalë për të krijuar një korridor nga Vlora si rrugëkalimi për emigrantët e përzënë nga vendet ballkanike apo që kanë mbetur në Turqi çka do t’i mundësonte terroristëve që të mbërrinin në brigjet puljeze me motoskafë. Ajo që nuk dihej deri tani, është se ndërkohë që Isis po humbet terren në Kalifat, disa ithtarë të xhihadizmit në vend që të shkojnë në Siri, po vërshojnë drejt shtetit të luhatur të Kosovës, ku ka mbi 100 luftëtarë të huaj të kthyer nga zonat e luftës. Italia, thotë burimi i Foglios, nuk është ende një shënjestër, edhe pse alarmi i terrorizmit të brendshëm është rritur, por vazhdon të jetë tokë transite. Po kushedi nëse ëhstë e vërtetë apo nëse këto pohime diktohen nga domosdoshmëria për të mos e ushqyr frikën, pas masakrës së radhës në Bruksel.

A janë të besueshme dekomentet që kanë dalë për luftëtarët e Shtetit islamik?

Në Itali xhihadistët e dëbuar vazhdojnë të erekrutojnë online. Cilët janë këta predikues kosovarë? Janë ata që diheni. Rekrutues të cilët kanë prej vitesh një urë direkte më Italinë. Për shembull Sead Bajraktar, imami i Restelicës, një fshat që ndodhet në ems të maleve midis Maqedonisë dhe Shqipërisë. Bajraktar ka jetuar në provicën e Sienës, ku themeloi një qendër islamike në Monteroni d’Arbia. Sipas shërbimeve tona sekrete shkoi shpesh në Kosovë për t’u stërvitur. Më pas është Idris Idrizovic, kunati i Sead Bajraktar: edhe ai ka jetuar dhe predikuar në Itali. Apo Idriz Bilibani, i konsideruar si më i rrezikshmi mes predikuesve islamistë, që është arrestuar disa herë në Kosovë dhe që ka lidhje me rrethin magjik të Bilal Bosnic, në Bosnje. Më tej është: Mazllam Mazllami, i strehuar si Bosnic në xhaminë e Motta Baluffi, në provincën e Kremonës dhe që më pas u arrestua vitin e kaluar në Prishtinë. Apo Shefqet Krasniqi, imami i xhamisë kryesore të Prishtinës, i cili hyn dhe del nga burgjet kosovare. Të gjithë predikues të trajnuar dhe thuajse të gjithë me lidhje italiane. Dhe në fakt nuk është rastësi që Ros (njesia speciale e karabinierëve) janë me mision në Shqipëri në përpjekje për ta thyer këtë urë dhe për ta ndaluar rrugën adriatike. Të dhënat për fluksin e ithtarëve xhihadistë, që nuk janë rritur në Evropë opor që synojnë ta kalojnë përmes Italisë pas radikalizmit në Kosovë, janë të frikshme. Shpjegon Giovanni Giacalone, kërkues i Ispi: “Kosova është një shtet i brishtë. Nëse është e vërtetë se këta predikues që njihen edhe në Itali po prersin xhihadistë të rinj arabë, është e qartë se nuk ëhstë bërë ansjë parandalim efikas për ta ndaluar terrorizmin në Kosovë, dhe se koordinimi evropian nuk ka funksionuar. Kishte vite që dihej se Kosova ishte një vend me rrezik të lartë radikalizmi. Fakti që rruga ballkanike është përforcuar deri në këtë pikë do të thotë vetëm një gjë: jemi përballë një faze infiltrimi islamistësh tejet të avancuar. Nuk duhej të ishte lënë e pa ruajtur dera jini lindire e Ballkanit për të hyrë në Evropë”.

Dhe tani Kosova rrezikon të shndërrohet në një vend serbator për integralistët që mund të shërbejë dhe si trampolinë për terrorizmin e Isis në Evropë. Nga ana tjetër, sikurse treguam dje te Foglio, duke rrëfyer rastin e Resim Kastratit që rekruton myslimanë italianë në Facebook, kosovarët nuk kanë nevojë për motoskafe për të ardhur në Itali. “I njohim të gjithë këta predikues”, thonë për Il Foglio burimet tona të Inteligjencës. “Nga kodi fiskal te protezat e dhëmbëve. Do t’i ndalim”. Por ndërkohë Isis na ka paralajmëruar: “Kryqtarë, do të kenë errësirën”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...