Published On: 20 Korrik, 2016

Po qytetarët shqiptarë a duhet të kenë kujdes z. Ambasador?

 

Rexhep Shahu

Lajmi u dha nga Ambasada amerikane, e dëgjova në TV, mos qoftë rrenë: shtetasit amerikanë të kenë kujdes në Tiranë këto kohë, këto ditë të jenë të vëmendshëm se mund të shpërthejë. çfarë të shpërthejë? Çfarë, Çfarë, Çfarë…?
Po qytetaret shqiptare a duhet te kene kujdes z. Ambasador. Apo varua hejbet qytetareve shqiptare se lopa i ka pjelle ato.
Z. Ambasador, na mbro nga armiqte edhe ne shqiptareve, edhe mua e femijet e mi, jo vetem shtetasit amerikane se edhe shqiptaret jane njerez apo jo. Si thua ambasador, a ngjaj me njeriun une, a e kam kryet si njeri.
Une e di mire kete lajmin e shume njohur qe qytetaret amerikane te kene kujdes, lajm i njohur moti ne shume vende.
Z. Ambasador ketu do te behet sic thua ti e vendi yt sepse ke te besh me njerez qe kane qi shtrembte dhe ua keni fute bolet ne shul. Ke te besh me pengje dhe ti e vendi yt keni gjithe te drejten e zotit ti sherrni keto njerez sepse kane bere mekate te medha ne kete vend. Por ju po merreni me te emeruarit e jo me ata qe emerojne, ju po merreni me gjykates e prokurore e jo me ate qe emerojne gjykates e prokurore, qe kane emeruar gjykates e prokurore duke u qerase me kile valute.
Ambasador, ketu ne kete vend kane dale ne pension e jane ne prag pensioni gjyqtare e prokurore te diktatures qe kane tejkaluar gjithe kopetencat ne ate kohe, qe kane bere krime por qe politika i mbajti edhe cerek shekulli ne detyre edhe ne demokraci, ose i mbajti sa ata deshen dhe ishin me te fuqishmit e vendit, i la prokurore, gjyqtare, deputete, dhe ne funksione te larta ku deshen. Sepse nuk u ndertua sistem vlerash ketu z. Ambasador por u ndertua rrjet njohjesh, u ndertua diktatura e anarkise, tarafet ishin mbi cdo vlere, u prish nje sistem dhe nuk u ngrit tjetri ndaj ata qe me se paku nuk duhej te punonin ne ato detyra, u bene serish edhe ne demokraci me te rendesishem se ne diktature. Duke u pasurue pa limit. Kush i mbajti keto njerez? I mbajti Blloku z. Ambasador, blloku. A po me nin a jo. Por ne e dime me mire se ti e vendi yt se kush e si e qysh jemi vjedhe ketu, e dime me mire se ti dhe gjithe sherbimet e tua sekrete. Kur shoh se ke shaloni per kale krushqish e kale per nuse, kuptoj se kjo reforme eshte gjueti. Mos shko larg ambasador, vec pyeti me cfare cmimi i kane blere aksesoret qe kane, bizhuterite qe kane ne duar, ne qafe apo makinat qe hypin, bashkebiseduesit e tu shqiptare, politikane, deputete, ministra e kryeministra. A ju del rroga e bakshishi? Duke drejtuar gishtin tek drejtesia, duke i thene kurve asaj, po fshihet kurva emeruese, kurva qe emeron gjyqtaret, prokuroret.
Vrajini po deshet gjithe prokuroret z. Ambasador, edhe gjykatesit, pune e madhe, por nese ju nuk ndaleni te politika, tek sistemi, tek kreret qe emerojne funksionaret e ketij vendi, qe emerojne deputete, qe shesin mandate deputetesh dhe qe gjykatesit e prokuroret gjithmone do t’ua rruajne bishtin, ju bashke me Ameriken, te cilen une e dua me shume se ti se me mungon dhe ti e ke dhe nuk ia din vleren sa une, do te beni nje vrime ne uje. Do ta beni kete pershesh me shlline specash, do t’ua jepni ta hane njerzia dhe do ta quani reforme te rendesishme, por do te vije nje parlament tjeter, nje ambasador tjeter amerikan dhe do t’ia beje shurren kesaj reforme nese do te kene gjithmone dore te lire dy tre veta te emerojne gjithe te tjeret ne kete vend bakallash.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...