Published On: 24 Korrik, 2016

Po nxehet debati për Demarkacionin me Malin e Zi

Debati për Demarkacionin mes Kosovës dhe Malit të Zi tashmë ka filluar të nxehet ende pa filluar zyrtarisht.

Debati për  për Demarkacionin mes Kosovës dhe  Malit të Ziqë është paraparë që të mbahet më 3 gush 2016 në Kuvendin e Kosovës dhe pritet që të jetë i nxehetë, raporton Express.

Të shtunën lideri i lëvizjes Vetëvendosje, që më së fuqishmi po e kundërshton këtë marrëveshje, ka bërë thirrje për mobilizim të anëtarëve të lëvizjes, derisa ka përmendur si term edhe ‘vetësakrifikimin” për këtë kauzë.

Në anenë tjetër po këtë ditë mediat kanë raportuar se në këtë debat mund të marr pjesë edhe vetë personi që u akuzua më së shumti për marrëveshjen, që nga opozita konsiderohet e dëmshme, Murat Meha.

Pjesëmarrja e Mehës ende nuk është konfirmuar zyrtarisht, por ajo mund ta acaronte situatën kur kihen parasysh episodet që ai ka pasur me liderin e AAK’së, Ramush Haradinaj, që po si Vetëvendosje tashmë gati e ka kauzën kryesore ‘Demarkacionin me Malin e Zi’, raporton Express.

Në vazhdën e njoftimeve për këtë debat, janë paraqitur dhe grupe tjera të interesit në të, siç është Shoqata e Malazezëve të Kosovës, por edhe Lidhja e Historianëve nga Deçani.

Tashmë njoftimi zyrtar për këtë debat është nënshkruar nga Kadri Veseli, kreu i Kuvendit dhe i partisë më të madhe në vend, PDK’së e cila për ‘Demarkacionin me Malin e Zi” nuk është e bashkuar.

Disa deputetë të PDK’së janë deklaruar kundër kësaj marrëveshje, sikurse kundër saj janë deklaruar edhe disa përfaqësues të LDK’së së kryeministrit Isa Mustafa në Kuvend./GazetaExpress/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...