Published On: 3 Tetor, 2016

Po hetohen Bukoshi e Mustafa për Fondin e 3%

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës njofton se ka marrë aktvendim për fillimin e hetimeve lidhur me rastin e Fondit ‘3%’, por asnjë hetim për fondin “Vendlindja Thërret”.

Sipas analistëve, është pak e besueshme që kjo llogaridhënie të përfundojë, derisa nuk ka ndryshime në klasën e tanishme politike, që e drejton pushtetin dhe kontrollon drejtësinë.

P as një presioni të vazhdueshëm mediatik, madje edhe dy-tri rasteve të ngritura si çështje në Kuvendin e Kosovës nga deputetët, Prokuroria e Shtetit ka filluar së fundmi të merret me hetimin e njërit nga fondet e shumëpërfolura të luftës atë të ‘3-Përqindëshit’, por duke lënë akoma në harresë fondin tjetër atë “Vendlindja Thërret”.

Sipas konfirmimit zyrtar nga Prokuroria e Shtetit, hetimi ka filluar dhe po përgatitet për ta nxjerrë eventualisht para drejtësisë grupin e manipuluesve të fondit ‘3%’, por sa i takon fondit tjetër, atij “Vendlindja Thërret” akoma nuk ka ndonjë nismë hetimore, sado që dyshohet se bëhet fjalë për abuzimet miliardëshe me para të popullit që është edhe baza e pasurimit të shumë politikanëve kosovare.

Zëdhënësja e Prokurorisë së Shtetit, Lirodonë Kozmaqi- Hajdaraj, u shpreh për “Kosova Sot” se Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka marrë aktvendim për fillimin e hetimeve lidhur me rastin e fondit ‘3%’. “Këtë e ka bërë për shkak të disa veprimeve të dyshuara nga tre persona, të cilët kanë tërhequr disa shuma të parave, brenda 6-7 viteve të fundit dhe tani ende janë duke vazhduar hetimet lidhur me këtë rast. Lidhur më këtë rast Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka bërë kërkesë për sigurimin e informatave përmes Ndihmës Juridike Ndërkombëtare, nga Shqipëria dhe tani Prokuroria ende nuk ka pranuar ndonjë informatë relevante, përveç njoftimit se pas grumbullimit të informatave të njëjtat do t’ia përcjellin PSRK-së”, u shpreh ajo.

Ka shtuar se nuk mund të paragjykohet asgjë në këtë proces të filluar lidhur me finalen e rezultatit. “Pas grumbullimit të të gjitha provave, gjegjë- sisht pas përfundimit të hetimeve, prokurori i çështjes vlerëson se a ka prova të mjaftueshme, të cilat paraqesin dyshim të bazuar mirë se të pandehurit kanë kryer vepër penale apo jo, dhe pastaj do të vendosë për ngritje ose jo të aktakuzës. Për shkak se rasti është në hetime, këto janë të gjitha informatat që mund të bëhen publike. Ndërkaq, në databazën e PSRK-së nuk figuron të ketë rast lidhur me fondin “Vendlindja Thërret”, ka pohuar Liridonë Kozmaqi-Hajdaraj.

Duhet rrënuar lidhjet e nëntokës me politikën

Një qasje serioze hetimore ndaj të dyja rasteve e kërkojnë edhe përfaqësues të subjekteve politike dhe ekspertë të drejtësisë. Sipas Ismail Kurteshit, nga lëvizja ‘Vetëvendosje’, sado e vonuar, llogaridhënia duhet të ndodhë një ditë, për njërin dhe fondin tjetër, por se është pak e besueshme që kjo llogaridhënie të përfundojë, derisa nuk ka ndryshime në klasën e tanishme politike që e drejton pushtetin dhe kontrollon drejtësinë. “Nuk është normale që një Qeveri që vjel kontribute të qytetarëve për gati një dekadë ta përfundojë punën e saj pa iu nënshtruar një auditimi dhe pa dalë me raport të detajuar financiar para qytetarëve, si dhe pa ia dorëzuar mjetet që i kanë mbetur në arkë Qeverisë pasuese të dalë nga zgjedhjet e lira.

Qeveria ‘Bukoshi’, edhe pse as nuk raportojë si duhet e as nuk i ktheu mjetet e mbetura në arkë të shtetit të Kosovës, Bukoshi u zgjodh zëvendëskryeministër sa ishte Thaçi kryeministër, kurse ministri i Financave të Qeverisë në ekzil, Isa Mustafa, është aktualisht kryeministër i Qeverisë së Republikës së Kosovës. Fakti që Thaçi është president, Veseli kryeparlamentar dhe Isa Mustafa kryeministër, e të njëjtët kanë qenë faktorë, por edhe përgjegjës për fondin “3 %” dhe “Vendlindja Thërret” është arsyeja pse Prokuroria nuk fillon hetimet”, u shpreh për gazetën deputeti i “Vetëvendosjes”. Në ecje zvarrë e sheh procesin hetimor, për njërin dhe fondin tjetër nga Prokuroria e Shtetit, edhe analisti i politikave të sigurisë, Jeton Kelmendi. “Po është e vërtetë se në Kosovë janë keqpërdorur shumë fonde, por dy fondet më të mëdha të njohura, si fondi i ‘3-Përqindëshit’ dhe ai i “Vendlindjes thërret” janë dy fondet më të abuzuara nga drejtuesit e këtyre fondeve. Është shkruar shumë herë se shefat e këtyre fondeve kanë bërë keqpërdorime, por nuk janë marrë Prokuroria dhe gjykatat me këtë çështje.

Madje, mendoj se as që do të merret seriozisht nga Prokuroria, as nga ndonjë gjykatë me trajtime të tilla, derisa prokurorët dhe gjyqtarët janë të zgjedhurit e parapolitikës që po udhëheq institucionet tona”, u shpreh Kelmendi për “Kosova Sot”. Ai thotë se paraprakisht duhet rrënuar lidhjet e nëntokës me politikën, pastaj të ndërpriten edhe lidhjet e nëntokës me drejtësinë dhe nga një staf i zgjedhur pa ndikimin e politikës do të mund t’i hetojë këto fonde dhe keqpërdorimet e mundshme me to.

Loading...
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Para se arrestohej kr.ministri kroat Sanader, organi i akuzes kishte burgosur shume avokat,shume gjyqtar e prokuror lokal,shume drejtor firmash private dhe shtetrore,shume artist dhe profesor univerzitar dhe shume te persona tjere me ndikim ne institucionet shtetrore dhe jashte tyre por edhe ish ushtarsk te ushtrise kroate.
  Keto zhvillime te akuzes , ndjekjes dhe burgosjes ne shkalle te gjere kishin filluar shume vite me pare ,para se te arrestohej kr.ministri Sanader dhe kete veprim ne nivel shtetror ,organi i pavarur i akuzes e kishte nderrmar vetem per faktin e ruajtjes se imazhit te shtetit kroat ne bote dhe avancimit te tij ne arenen nderkombtare dhe te brendeshme nen nji presion te papare deri ne ate kohe nga mediat,shoqeria civile dhe populli i kroacise
  A do te ndodhe e njejta gje edhe ne Kosove nuk e besoje sepse , kroacia eshte kroaci dhe ,kosova eshte kosove dhe keto dy shtete s mund te krahasohen mes tyre.
  Deri sa ne kroaci mendohet se s mund te paguhen para per rreninimin e imazhit te kroacise ,ne kosove me para blihet cdo gje qe deshuron pra ,blihet edhe drejtesia kurse per imazhin e kosoves as qe mendon kush

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...