Published On: 18 Mars, 2016

Plasin kundërshtimet për reagimin ndaj rrëzimit të kamionëve me mallra serbe

Jo pak kundërshtime ka ngjallur në Kosovë, reagimi i përbashkët i dy odave, të Kosovës dhe të Serbisë ndaj rrëzimit të kamionëve me mallra serbe nga “Vetëvendosja”.

Reagim të ashpër ka pasur edhe nënkryetari i OEK-ut, Arif Elshani.

Përmes një letre dërguar mediave, Elshani ka akuzuar Gërxhaliun se i njëjti ka marrë një hap të tillë, pa u konsultuar me Këshillin Drejtues dhe Kuvendin.

Agron Demi nga Instituti GAP po e sheh të panevojshëm reagimin në Bruksel për këtë çështje.

Ndërsa, analisti Lumir Abdixhiku e ka quajtur këtë reagim nënshtrim të odës kosovare ndaj asaj të Serbisë.

Kryetari i OEK-ut ka mbrojtur veprimin, duke thënë të jetë ankuar edhe për bizneset e Kosovës.

Nga ana tjetër, ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami ka paralajmëruar se do të ndërmarrë masa reciprociteti ndaj Serbisë, nëse e njëjta nuk heq barrierat ndaj bizneseve të vendit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...