Published On: 12 Maj, 2016

Plas Skandali / Erion Veliaj kërkon 20% nga ndërtimi tek liqeni?!

Ka filluar një debat i fortë midis firmës Gener 2 dhe kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj, për një ndërtim me leje, firmosur nga shefi i Veliajt, Edi Rama kur ka qenë kryebashkiak i Tianës.

Veliaj pak kohë më parë rahu dhe burgosi demonstruesit që kërkonin ndalimin e betonizimit të liqenit, ndërsa dy ditë më parë u shfaq papritur duke folur për një pallat tek diga e liqenit. Leje që Rama e ka dhënë me 40 kate por ajo është korrigjuar në 17 kate.

Shkoi dhe më tej duke bërë thirrje për protesta tek gjykata, dhe pasi e braktisën qytetarët mori pastrueset e bashkisë për tu dukur se mbështetej në kauzën e tij dhe bllokoi 3 orë Rrugën e Durrësit. Një qytet me gati një milion banorë dhe kryebashkiku katandis dhe proteston me papërgjegjshmërinë e tij, me 50 veta. Banale dhe qesharake.

Por problemi nuk është vetëm protesta, por pse Veliaj është bërë kaq i ashpër? Thua se ka ndonjë hall. Në fakt prona nuk është tek diga por tek nën/kalimi pranë kopshtit zoologjik, së dyti ajo është pronë me pronarë dhe së treti ka të gjitha lejet e nevojshme, që nuk venë në rrezik jetën e qytetarëve. Dokumentat janë bërë dje publike nga vetë subjekti i cili dispononte të gjitha lejet e nevoshjme edhe me firmën e shefit të Veliajt, Edi Rama.

Në fakt dje Veliaj pati një reagim pas qëndrimit të firmës ndërtuese e cila publikoi dokumentat. Reagim që ngre mjaft dyshime se Erion Veliaj po kërkon “haraç”. Kjo vjen nga një status i vetë kryebashkiakut, i cili ka shifra dhe vlera. Veliaj shkruan se ka fitim 220 milion euro në ndërtimin e pallatit që rrezikon sipas tij qytetarët. Ndoshta është rasti i parë kur një kryebashkiak jep një vlerë fitimi për një investim privat. Ai thotë 220 milion euro, por mund të jetë edhe një sinjal që dua 22% apo 220 mijë, apo 220 milion, lekë dollarë apo eu, këtë nuk mund ta dijë askush.

Vlera e ndëtimit dhe fitimi mund të jenë më shumë apo më pak se ajo e deklaruar nga Veliaj që ndoshta me statusin e djeshëm publikisht vuri gjobën e rradhës. 22% apo 220 milion të reja apo të vjetra, këtë se përcaktojmë dot, por mesazhi ngre dyshime të forta se nuk është thjesht një vlerë ndërtimi që jepet për pallatin me leje nga Rama që pengohet nga Veliaj./citynews/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...