Published On: 10 Korrik, 2016

“Plani C” i Edi Ramës dhe “Robert Çamçakëzi” president

Nga Poli Hoxha – Kolapsi ku Reforma në Drejtësi e ka futur situatën politike në Shqipëri, sipas kryetari të PS Edi Rama mund të zgjidhet vetëm duke kaluar nëpërmjet tre fazash ose planesh.

“Plani A”, është gjetja e një konsesusi me opozitën, por duket se vetë Rama tashmë e ka djegur atë, duke këmbëngulur në “Planin B” që është ai i votimit më datë 21 Korrik, duke synuar “peshkimin”, tek për tek, të deputetëve pavarësisht nga qëndrimi politik i partive. Se sa do të funksionojnë këto dy opsione, pritet përfundimi i vizitës së Ndihmës Sekretares së Shtetit Nuland, sot pasdite vonë, si dhe data 21 Korrik.

Por nëse dështojnë që të dy, atëhere Rama ka edhe një plan tjetër, për të cilin duket se ka kohë që punon. Ai është futja e vendit, në zgjedhje të jashtëzakonshme.

Më 21 Mars 2016 në një intervistë për “Java Neës” për herë të parë kryeministri me gojën e tij, konfirmon “Planin C”. Pyetjes, a e konfirmoni qartë dhe prerë se në rast mosaprovimi të reformës në drejtësi, do të kemi zgjedhje të parakohshme, ai i është përgjigjur: “Zgjedhjet do të ishin plani C, pra një mundësi që do ta konsideronim nëse plani A nuk funksionon dhe nëse plani B nuk realizohet…Por, thënë këto, jam plotësisht dakord me ata që kanë folur për zgjedhje nëse reforma s’kalon, në kuptimin që kjo reformë nuk mund të dështojë sikur asgjë s’ka ndodhur! Sepse është reforma që garanton të gjitha reformat e tjera”.

Në zgjedhje, por me kë, si?

Por si do të veprojë Rama, në rast të futjes në zbatim të “Planit C”?

Një nga variantet është që Parta Socialiste të futet në këto zgjedhje, në koalicion me LS-në e Ilir Metës.

Sipas llogaritjeve të shifrave elektorale, të paktën duke u bazuar në zgjedhjet e fundit, mazhoranca aktuale, sado rrjedhje të ketë nga keqqeverisja e këtyre tri viteve, rikonfirmohet si fituese dhe qëndron në pushtet edhe për 4 vite të tjera.

Por shtrohet pyetja, a do ta hante Meta këtë “karem” dhe nëse po, çfarë kushtesh do vinte për ndarjen e tortës në qeverisjen e re? Presidentin, vetë karriken e Ramës?

Për të parën, vetë Meta, duket se nuk është shumë optimist, kurse për sa i përket të dytës, Rama as që e çon ndërmend individualisht si opsion, sepse qënia e tij kryeministër, ashtu si e ka përsëritur vetë disa herë është, edhe stacioni i fundit në politikë, për të kaluar pastajë në “jetën e tretë”, atë të piktorit-dizenjator-shkrimtar.

Nga ana tjetër tashmë nuk është më sekret, që koalicioni në bazën qeverisëse, në të gjitha nivelet e administrates, jo vetëm që nuk është më i tillë, por palët kanë kaluar në armiqësi të hapur. Janë me mijra ankesat që arrijnë deri te ai vetë, për përfaqëusesit e LS, shefa, drejtorë apo edhe ministra, të cilët nuk pyesin fare për “ortakërinë”, por veprojnë si në çiflik të tyre. Kjo arësye, por edhe vetë marëdhëniet e Ramës me Metën që shkojnë keq e më keq, kanë fuqizuar shumë grupin brenda PS-së, i cili këmbëngul që me rastin e një “Plani C”, të heqin qafe edhe LSI-në duke synuar të marrin të vetëm pushtetin. Në këtë rast divorci do të përdorej shumë mirë, edhe si alibi elektorale , “Rilindia nuk funksionoi si duhej, sepse LSI, e ka penguar në të gjitha mënyrat, u njollos nga makutëria për korrupsin prej përfaqësuseve të saj në administratë etj, etj.”

Nga “Rilindja” te “Ringjallja”

Të gjitha gjasat janë që nëpërmjet “Planit C”, Rama të kryejë betejën e tij të fundit, e cila do ketë si synim final rikonfirmin e tij kryeministër, por vetëm me votat e PS-së dhe një vargani aleatësh të vegjël. E do këtë, qoftë edhe për të hequr masën e detyrim paraqitjes 2 herë në javë në zyrën e Metës, e cila është kthyer nga kamare turpi për të, edhe në subjekt talljesh e gallate në opinion.

Por a ka shanse që “sekti i Rilindjes” të fitojë i vetëm zgjedhjet? Edhe vetë Rama e di që mundësitë janë zero, por ka një mënyrë tjetër. Ringjallja e PS-së, (Të cilën e treti vetë deri në agoni nëpërmjet një plani të paracaktuar, që kur erdhi në krye të saj) vetëm në funksion të “Planit C”. Për të arritur këtë “ringjallje”, i duhet të thërrasë në ndihmë socialistët e vërtetë tradicionalë, të përbuzur deri tani dhe të lënë rrugëve nga “Rilindaja”.

Në fakt puna ka kohë që ka nisur dhe për këtë janë futur në lojë, Gramoz Ruçi, Bashkim Fino, Anastas Angjeli, Taulant Balla e ndonjë tjetër. Në bazë, me shpejtësi në krye të organizatave dhe degëve të PS, po rikthehen socialistët e “vjetër”. Paralelisht me këtë aksion brenda partisë, ky kontigjent i madh besnikësh të së majtës tradicionale, por të injoruar dhe përbuzur nga “rilindasit” e katapultuar, po sistemohet me shpejtësi në punë Brenda administrates. Nga vetë rrethi i Ramës, gati çdo ditë dalin lajme, për “bashkim të partisë”, rikthim në poste ministrash të “senatorëve” etj etj.

“Robert Çamçakëzi” bëhet “Lidership”

Gjatë këtyre 3 viteve që u duk sikur të majtët erdhën në pushtet, nga vetë socialistët çdo ditë e më shumë dëgjohet klithma; “Po ku je o Fatos Nano!”.

Kjo thirrje e dëshpëruar nuk ngjason edhe aq shumë me një mall për liderin e tyre historik, sesa me zhgënjimin e thellë nga Edi Rama, i cili u pasi u mori votat, në punë futi vetëm, “gratë e shokëve dhe shokët e grave”.

Por Nanon po e thërret edhe vetë Edi Rama, kuptohet pasi e ka ndarë mendjen për “Planin C”, i cili me sa duket ka qenë në mendjen e kryeministrit, shumë kohë më përpara, se “Pani A dhe B”.

Edhe pse nuk merrte pjesë si ndodh rëndom në çdo aktivitet të PS që kur u pasua nga Rama, Fatos Nano “çuditërisht” u “ringjall” në Kongresin e PS, i cili u mbajt me datë 19 mars të këtij viti. Dhe kjo ngjarje “biblike” kishte si protagonist vetë Ramën.

“Nuk mundem po ashtu, të mos i bëj sot një falënderim në distancë nga ky kongres, që përkon me një përvjetor jubilar të partisë sonë, edhe paraardhësit tim, liderit të parë të kësaj partie, Fatos Nanos. Dëshiroj të na bashkohet kur të vijë dita e kremtimeve të 25-vjetorit dhe uroj të gjej deri atë ditë, fjalët e duhura për kontributin e lidershipit të tij në forcimin e karakterit demokratik të Partisë Socialiste. Çfarë na ka ndarë me të, nuk e ndan dot më dysh historinë e kësaj partie dhe as nuk i bën më pak të rëndësishme, për këtë histori të përbashkët, dritëhijet e lidershipit të Fatosit”, u shpreh Rama gjatë fjalës së tij në Kongres duke bërë që delegatët e “gjeneratës së vjetër”, të shpërthenin në ovacione.

Menjëherë pas tij hidhet edhe Gramoz Ruçi, i cili u tregua edhe më më i drejtpërdrejtë se shefi i tij, duke i bërë thirrje Nanos që të rikthehej në PS: “Faleminderit, atij që dha gjithçka për rritjen, forcimin, përballimin e vështirësive të lindjes dhe rritjes, që bëri 4 vjet burg për të vetmin faj që kishte bërë se ishte kryetari jonë, të atij që edhe me aktin e fundit të dorëheqjes në 2005 dhe leksionin e fundit të demokracisë. Faleminderit, mikut të gjithë socialistëve shqiptarë Fatos Nanos. Ju drejtohem të gjithëve juve që drejtuat këto vite, PS është shtëpia juaj, ju thërret dhe ju kërkon ta falni edhe kur ka gabuar, përvoja juaj është jetike në çdo kohë për të përmbushur shpresat për një Shqipëri më të integruar në BE”.

Pas kësaj, në ditët në vazhdim, sipas mediave pranë Ramës shpërthyen lajmet për takime e dreka mes të dyve. Vini re!

“Kur të vijë dita e kremtimeve të 25-vjetorit uroj të gjej deri atë ditë, fjalët e duhura për kontributin e lidershipit të tij në forcimin e karakterit demokratik të Partisë Socialiste”, ju premtoi Rama socialistëve.

Kremtimet e 25 vjetorit të PS-së janë pas dy ditësh, më 12 Korrik. Çfarë do deklarojë Rama për Nanon dhe si do ta shpërblejë “kontributin e lidershipit”?

Artur Zheji te “News 24”, duke ju referuar burimeve shumë të sigurta pranë Ramës, tha se në festën e PS-së, do të zyrtarizohet Nano, si kandidaturë për president të ardhshëm. Pak a shumë të njëjtën gjë ka thënë edhe Taulant Balla, nga Librazhdi pak ditë më parë.

Nuk mund të thuhet me bindje sa serioze, janë këto lajme, por një gjë është e sigurt, Rama, po përdorë të gjitha mënyrat për të “Ringjallur” PS-në e vdekur nga “Rilindja”.

Dhe për këtë i duhet, patjetër që i duhet, figura e Fatos Nanos, këtë herë si “lidership”. Ashtu si i duhej edhe kur projektonte Rilindjen (citojmë nga “Kurban”), si “Robert Çamçakëzi… katharsisit të bubullimshëm nëpër pijetoret e katundeve të Shqipërisë, ku kryetari i Partisë Socialiste i vuri kazmën jo vetëm qeverise socialiste, as edhe vetë partisë që udhëhiqte, po më thellë akoma, themeleve morale dhe etike të debatit politik e shoqëror në këtë vend”. /SYRI.net/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Keni harruar dhe planet “D”,”E” dhe “F”,ju planemedhejte e shqiperise se vogel e gjithmone
    me te vogel,nga njerez te medhenj si ju.Mjere ky popull.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...