Published On: 18 Shtator, 2016

“Plan amerikan pë rigjallërimin shqiptar. Pas Veriut, radhën Çamëria”

Nga Spartak Ngjela 

Sot po konstatohet një rigjallërim i botës shqiptare në Ballkan.
Kjo po koinçidon me Reformën shqiptaro-amerikane që po strukturohet në Tiranë.

1. Kudo shqiptarët po kuptohet që duan të unifikohen. Në fakt kjo është koha e Veriut Shqiptar, sepse procesi verior modern shqiptar ka filluar që në vitin 1981… dhe e ka fituar të drejtën ndërkombëtarisht në vitin 1999. Ky është esencialisht zhvillimi modern i Ilirise; pas këtij, sigurisht që do të vijë zhvillimi modern kombëtar igjysmës tjeter jugore shqiptare: Epirit Ilirik – Çamërisë.
Ajo që vihet re sot është një fakt i hidhur: shqiptarët, si popull, janë shumë më patriotë se elitat politike që i drejtojnë, sepse ato rezulton të kenë shitur interesin kombëtar.
Koha në fakt është në kërkim të elitave të reja që nuk i shesin interesat kombëtare. Dhe ato do të vijnë shumë shpejt në skenën e politikës shqiptare.
Reforma shqiptaro-amerikane që po kryhet në Tiranë, ka pikërisht këtë permbajtje: duke luftuar korrupsionin t’iu vërë dërmën të gjithë delenxhinjeve që kanë shitur interesin kombëtar shqiptar për interesat e tyre prej njeriu maskara dhe të verbër. Janë të shumtë, por që të gjithë do të ikin.
2. Reforma shqiptare në Tiranë do të jetë arsyeja që do të ngrejë moralin patriotik në të gjithë botën shqiptare në Ballkan. Kjo është e sigurt. Dhe nuk do të shpëtojë asnjë politikan qa ka shitur interesin shqiptar: kryeministër apo minister; parlamentar apo drejtor i korruptuar që ka sjellë degradimin e koshiences patriotike shqiptare dhe pesimizmin shqiptar.
Menjëherë, posa të ikin nga skena hajdutët e mirëqenies shqiptare dhe shitësit e shëmtuar të interesit kombëtar shqiptar, do të vijë riformimi historik i strukturës së re të botës shqiptare në Ballkan.
Shteti shqiptar do të jetë shumë shpejt mbrojtësi primar i të drejtave të të gjithë diasporës shqiptare.
3. Pas Reformës, shteti shqiptar i pakorruptuar do të jetë mbrojtësi i të drejtave të emigracionit shqiptar kudo ku ai ndodhet.
Shteti shqiptar i pa korruptuar do të jetë garanti i pronës dhe mirëqenies së shqiptarëve.
Shteti shqiptar i pakorruptuar do të jetë anëtar serioz i Bashkimit Europian.
Në Shqipëri do të fillojë puna dhe profesioni, me anë të investimeve të një kapitalizmi ligjor, dhe me anë të ngritjes reale të nivelit të shkollës shqiptare.
Reforma shqiptaro-amerikane që sapo ka nisur, do të jetë pa dyshim promotori i të gjithë tablosë së më sipërme, e cila është thelbi i zhvillimit modern shqiptar.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  …une mund te pajtohem pjeserisht me ju z.Ngjela vetem me faktin se ambasadoret amerikan dhe e BE bene nji kohe te gjate ( mbi nji vjete e gjysem aktivisht ) perpjekje mbinjerzore deri sa i detyruan deputetet e Kuvendit qe ta votojne Reformen ne drejtesi me 7-9 ligjet percjellese te kesaje reforme me 140 vota pro , por edhe vetingun .Arsyeja pse edhe pase 25 vitesh tranzicioni deputetet shqiptar se bene kete pa trysnine e miqeve amerikan dhe europian eshte e thjeshte…per shkak te ndikimit dhe influences se madhe serbe e ngulitur prej kohesh ne kokat e shqiptareve te cilet nga kjo influence edhe ishin kompleksuar bukur shume sa ,edhe pa vetedije ndiheshin inferior para trysnise serbe z.Ngjela
  E dyta dhe kryesorja eshte se Srebia ne 2013 e “firmosi “nji dokument per partneritet ne NATO-ne dhe deri ne antarsimin e saje Serbise do ti akordohen favore vetem e vetem qe ajo ne nji te ardhme te aferte ti bashkohet aleances, keshtu qe per ate teori te cilen ju flisni , mendoje se duhet pritur pak me shume kohe edhe per faktin se tek shqiptaret ende nuke eshte formuar nji mase kritike e cila do te ia niste ketij procesi dhe do ta qonte deri ne fund….me njerez qe disponijne njohuri siperfaqesore per kete proces por edhe per sfidat dhe reziqet qe vijne nga kundershtaret e qellimit ton dyshoje se mund te mberrijme shume larg.Amerika s do mend se do te na ndihmoje sikur qe na ka ndihmuar dhe po na ndihmon por ,punet kryesore duhet ti kryejme ne vete sepse , me gjithe keto ndihma te medha amerikane Shqiperia tashe e 25 vite eshte se eshte ne nji tranzicion te pafund kurse Kosova tash e 17 vite po vepron sipas logjikes ” ku rafsha ,mos u vrafsha “

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 2. fery thotë:

  …une mund te pajtohem pjeserisht me ju z.Ngjela vetem me faktin se ambasadoret amerikan dhe e BE bene nji kohe te gjate ( mbi nji vjete e gjysem aktivisht ) perpjekje mbinjerzore deri sa i detyruan deputetet e Kuvendit qe ta votojne Reformen ne drejtesi me 7-9 ligjet percjellese te kesaje reforme me 140 vota pro , por edhe vetingun .Arsyeja pse edhe pase 25 vitesh tranzicioni deputetet shqiptar se bene kete pa trysnine e miqeve amerikan dhe europian eshte e thjeshte…per shkak te ndikimit dhe influences se madhe serbe e ngulitur prej kohesh ne kokat e shqiptareve te cilet nga kjo influence edhe ishin kompleksuar bukur shume sa ,edhe pa vetedije ndiheshin inferior para trysnise serbe z.Ngjela
  E dyta dhe kryesorja eshte se Srebia ne 2013 e “firmosi “nji dokument per partneritet ne NATO-ne dhe deri ne antarsimin e saje Serbise do ti akordohen favore vetem e vetem qe ajo ne nji te ardhme te aferte ti bashkohet aleances, keshtu qe per ate teori te cilen ju flisni , mendoje se duhet pritur pak me shume kohe edhe per faktin se tek shqiptaret ende nuke eshte formuar nji mase kritike e cila do te ia niste ketij procesi dhe do ta qonte deri ne fund….me njerez qe disponijne njohuri siperfaqesore per kete proces por edhe per sfidat dhe reziqet qe vijne nga kundershtaret e qellimit ton dyshoje se mund te mberrijme shume larg.Amerika s do mend se do te na ndihmoje sikur qe na ka ndihmuar dhe po na ndihmon por ,punet kryesore duhet ti kryejme ne vete sepse , me gjithe keto ndihma te medha amerikane Shqiperia tashe e 25 vite eshte se eshte ne nji tranzicion te pafund kurse Kosova tash e 17 vite po vepron sipas logjikes ” ku rafsha ,mos u vrafsha “

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...