Published On: 26 Qershor, 2016

Pjesëmarrje e lartë në referendumin për xhami në Dubravë të Suharekës (Video)

Demokracia në formën e saj më të drejtpërdrejtë, është zhvilluar të dielën në fshatin Dubravë të Suharekës.

Bazuar në Ligjin për Vetëqeverisje Lokale dhe në Statut, Komuna e Suharekës i është përgjigjur pozitivisht kërkesës së banorëve për ta nxjerrë në referendum, nëse xhamia e fshatit të ndërtohet në lokacionin e përcaktuar nga Këshilli i fshatit apo diku tjetër, raporton KTV.

I tërë procesi i votimit është organizuar nga Komuna e Suharekës dhe është zhvilluar në shkollën 9-vjeçare “Skënderbeu”, në një vendvotim me dy kabina votimi.

Kryetari i Suharekës, Sali Asllanaj, i cili ka vizituar gjatë ditës vendvotimin, ka thënë se ky referendum nuk është tjetër veçse një respektim i vullnetit të qytetarit.

Në regjistrat e komisionit zgjedhor, kanë qenë rreth 760 qytetarë me të drejtë vote, duke përfshirë edhe banorët jorezidentë të diasporës.

Shumica e banorëve e kanë shprehur hapur se kanë votuar pro ndërtimit të xhamisë në parcelën në fjalë.

Kjo është hera e parë që pas krijimit të Republikës, që në Kosovë mbahet një referendum me karakter lokal.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...