Published On: 24 Prill, 2016

Peshkatari vret peshkaqenin 4 metra në Vlorë

Si të mos mjaftonte masakra që vlonjatët po i bëjnë pyllit të Sodës dhe vijës së mrekullueshme bregdetare duke e betonizuar të gjithën, ata duket se janë “në gjak” edhe me detin. Nuk janë të pakta rastet kur peshkatarët vlonjat shihen në foto ose në video duke kapur specie të rralla peshqish apo duke masakruar faunën detare, si në rastet me breshkat e detitit ose me peshkaqenët.

Edhe këyë herë një peshkaqen me përmasa të pazakonta ka rënë në rrjetën e disa peshkatarëve në Vlorë. Peshkaqeni prej më tepër se 400 kilogramë dhe 4 metra i gjatë u kap mëngjesin e sotëm rreth 200 metra larg gjirit të Gramës.

Sipas peshkatarëve, përmasat e tij kanë bërë që të hasnin vështirësi për ta hipur në varkë.

Sipas gazetarit, Enrik Mehmeti të “News 24”, peshkaqeni është ndër më të mëdhenjtë që është kapur deri tani në brigjet e Vlorës.

Por as gazetari dhe askush nga autoritet në këtë qytet nuk e di se kapja dhe vrasja e një specie të tillë peshkaqeni, prish një zinxhir të tërë ushqimor në detin Jon dhe Adriatik dhe ka pasoja të parikuperueshme për faunën detare, pavarësisht show-t të bërë ne media dhe heroizmit të kotë të peshkatarëve që çdo vit që kalon kapin gjithmonë e më pak peshk.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...