Published On: 23 Janar, 2016

Shkupi bëhet me shtatorën e Isa Boletinit

Sot bëhen 100 vite nga vrasja në Podgoricë e komandantit të forcave shqiptare, Isa Boletini, nga malazezët

SHKUP – Në Komunën e Sarajit të Shkupit, me një ceremoni solemne u inaugurua shtatorja e heroit kombëtar shqiptar, Isa Boletinit. Shtatorja është donacion nga shoqata “Vatra” e Dërvenit, ndërsa është punuar në Shqipëri nga skulptori Idriz Balani).

Kryetari i Komunës së Sarajit, Bekim Murati, tha se është nder dhe kënaqësi që shtatorja e Isa Boletinit është vendosur në komunën që drejton ai. Ai theksoi se është obligim për gjeneratat e sotme të nderojnë këto figura heroike kombëtare.

“Padyshim se kjo është një ditë shumë e veçantë…, por është një ditë që shënon gjithë historinë dhe gjeografinë shqiptare për të cilën baca Isë luftoi deri në frymën e fundit të jetës së tij”, tha ai.

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, tha se armiqtë heroin kombëtar e vranë fizikisht, por nuk mundën t’i shesin ëndrrat, qëllimet dhe idealet e Isa Boletinit. Ai shtoi se Isa Boletini sot është bashkë me të gjithë heronjtë e tjerë të kombit, të cilët gjithmonë do të nderohen.

Në ceremoninë e inaugurimit të shtatores, të pranishëm ishin krerë të lartë shqiptar të vendit, kryetarë të komunave të Kosovës dhe të ftuar të tjerë.

Sot bëhen 100 vite nga vrasja e komandantit të forcave shqiptare, Isa Boletini, i cili u vra më 23 janar të vitit 1916 në Podgoricë nga malazezët. aa

isa valle

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...