Published On: 2 Prill, 2016

Përse mungoi Topalli në ceremoninë e PD-së për masakrën e 2 Prillit?

Në ceremoninë e organizuar sot nga Partia Demokratike në përkujtim të protestës masive të 2 Prillit, që përfundoi në masakër me 4 viktima dhe shumë të plagosur, u vu re mungesa e deputetes Jozefina Topalli.

Topalli nuk ka qenë e pranishme në krah të kreut të opozitës, Lulzim Basha, pasi ka qenë në një udhëtim pune në Francë. Deputetja ka njofuar personalisht në rrjetin social “Facebook”, për vizitën e saj në Paris, me rastin e Asamblesë parlamentare të NATO-s ( Standing committee).

“Kjo mbledhje  ku marr pjesë bashkë me shumë parlamentarë të tjerë të vendeve anëtare të NATO-s mbahet në Asamblenë e Francës. Përveç temës se terrorizmit , krizës humanitare të refugjatëve, Rusisë etj, sot u fol përsëri për nevojën urgjente, për adaptimin me shpejtësi të një strategjie të re për të adresuar situatat e kohëve të fundit”, shkruan deputetja në “Facebook”.

Topalli njofton më pas se, mbledhja e ardhshme e Asamblesë Parlamentare të NATO-s do të bëhet në Tiranë.

Ajo rikujton edhe protestën e 2 Prillit kur shkruan se: “Vetëm ato që ishin aty … e dinë, çfarë ishin vërtet ato ditë, për Shkodrën dhe Shqipërinë….!

11:09- PD përkujton masakrën e 2 Prillit, Basha: Të çlirojmë vendin nga oligarkia 

Sot, përkujtohet 25-vjetori i protestës masive të 2 prillit në Shkodër, që çoi në ekzekutimin e 4 personave të pafajshëm dhe dhjetëra të plagosurve të tjerë.

Ceremonia nisi me vendosje kurorash me lule, në nderim të katër të rinjve Arben Broci, Bujar Bishanaku, Besnik Ceka dhe Nazmi Kryeziu. Ata janë nderuar “Dëshmorë të Demokracisë”, ndërsa me një vendim të Këshillit Bashkiak të qytetit, 2 prilli do të ishte dita e “Dëshmorëve të Shkodrës”.

Si pasojë, në Shkodër janë bërë bashkë qytetarë, të afërm të viktimave, pushtetarë vendorë, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deputetë demokratë e të tjerë.

Në fjalën e tij, kreu i PD-së Lulzim Basha foli për trashëgiminë që lanë pas “Dëshmorët e Demokracisë”.

“Na lanë pas sprovën e kurajos dhe guximit të tyre për të bërë një kthesë të madhe, sprovën për t’i dalë përpara së keqes që i ka zënë rrugën vendit dhe ka bllokuar aspiratën për liri dhe mirëqenie”, u shpreh Basha.

“Njësoj si regjimi komunist edhe këta duan pushtet me çdo kusht dhe çdo çmim, ashtu si 25 vite më parë. Vjedhin votën, shkelmojnë ligjin. Modeli i tyre është e shkuara, krimi që vrau Shkodrën, modeli i tyre është pasurimi i qeveritarëve dhe varfërimi i qytetarëve. Këtë mendje kanë patur paraardhësit e tyre politikë, të njëjtën mendje kanë edhe sot se pushteti është mbi ligjin, jo ligji, se pushteti është dhuna dhe dajaku. Janë jashtë sistemit demokratik që Shkodra dhe Shqipëria përqafoi 25 vite më parë”, u shpreh Basha.

Kreu i opozitës u shpreh se ka vetëm një rrugëzgjidhje. “Do të protestojmë kundër aleancës së qeverisë me krimin, që ka marrë nën këmbë shtetin si ortakë të Edi Ramës. Jemi të vendosur ashtu si 25 vite më parë që të mos nëpërkëmbet Shqipëria, do të protestojmë për të çliruar Shqipërinë nga kthetrat e oligarkisë Rama-Meta. Dëshmorët janë frymëzimi ynë dhe ne do të fitojmë”, tha ai.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...