Published On: 14 Prill, 2016

Përse e gjithë kjo nostalgji për diktatorin Enver Hoxha?

A ishim më mirë kur ishim keq?

Kjo është një pyetje që shtrohet shpesh, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në Kosovë.

Ndërsa e përditshmja Dita hapet me një editorial plot me nostalgji për kohën e Enver Hoxhës.

Analisti Andrea Stefani ka vendosur “të qajë me lot për diktaturën”.

“Nëse Enveri sakrifikoi lirinë për shtetin, këta të sotmit sakrifikuan shtetin në emër të ‘lirisë’,”shkruan ai.

“Enveri diti ta tejkalojë ekonomikisht periudhën parakomuniste. Në këtë drejtim ai ‘e qante’ diktaturën komuniste. Ndërsa liderët e sotëm politikë, në këta 25 vjet kanë treguar aftësi vetëm për pasurimin e tyre, të familjeve dhe të klaneve politike rreth tyre, por Shqipërinë dhe shqiptarët e kanë lënë të varfër si në komunizëm. Madje, ndoshta edhe më të varfër”, shkruan Stefani.

Por përse kjo nostalgji për Enver Hoxhën?

Një shpjegim duket se na e jep edhe profesori Simeon Mitropolitski, që jep shkenca politike në Universitetin e Otavës.

Në një shkrim të publikuar nga e famshmja “London School of Economics”, ai komenton librin e gazetarit Blendi Fevziu, “Enver Hoxha, grushti i hekurt i Shqipërisë”.

Profesori e vlerëson lart librin për nga përmbajtja dhe njësoj si shumë të huaj që kanë shkruar për përkthimin e librit në anglisht, ka një shqetësim: Kjo është ndër të paktat vepra cilësore për diktatorin dhe diktaturën në Shqipëri.

“Sa për të bërë një krahasim, periudha komuniste në Shqipëri nuk është e studiuar mirë në studimet komuniste. Për të bërë një krahasim, vetëm në 62 artikuj të publikuar në revistën “Communist and Post-Communist Studies” përmendet Shqipëria, krahasuar me 158 herë Bullgaria dhe 241 herë Rumania. Në këtë drejtim, ky libër mbush një boshllëk sa i përket Shqipërisë komuniste dhe ofron një inkurajim të freskët për të gjithë ata që studiojnë historinë dhe zhvillimet politike në vend”.

Pra, ne nuk e kemi studiuar akoma mirë komunizmin në vend.

Pastaj profesori rezervon një kritikë edhe për Fevziun.

“Libri duhet të shkojë përtej akumulimit të thjeshtë të fakteve rreth diktatorit shqiptar në fushën e politikës bashkëkohore. Nuk ka dyshim se edhe Shqipëria mbart gjurmët e të kaluarës. Pyetja që kërkon përgjigje është: çfarë lloj trashëgimie të lëna nga Hoxha po i japin akoma formë Shqipërisë”.

“Një tjetër dobësi është që libri i lë faktet të flasin vetë, një përpjekje e rrezikshme që mund të çorientojë lexuesit. Në disa kapituj, për shembull përndjekja politike, temat dhe argumentet duket se përputhen. Në kapituj të tjerë, megjithatë, si sa i përket politikës së jashtme të Hoxhës, mungesa e argumenteve të vetë autorit është e dukshme”.

Mos na duhet të studiojmë më shumë për komunizmin në shkolla?

 

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/zyrtare-kurvare-me-pare-te-shtetit-i-magjepsin-vajzat-e-reja-e-grate-e-veta-i-lojne-ne-mjerim/

http://www.shqiptari.eu/video-per-kosoven-qe-po-cmend-serbet-ne-internet-dy-video-foto/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...