Published On: 7 Prill, 2016

Përplasja në Kuvendin e Shqipërisë, Braçe-Berisha, ja çfarë ndodhi sot (VIDEO-FOTO)

  • Seanca plenare e kësaj të enjteje në Kuvendin e Shqipërisë u përfshi jo vetëm nga fjalori fyes, por edhe me përpjekje të deputetëve kundërshtarë për të pasur përplasje fizike mes tyre.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/seks-skandali-3-i-pergjimeve-erotike-te-ermira-mehmetit-koco-kokedhima-i-dhuron-apartament-ne-himare-2/

 

Tensionet e krijuara në Parlament mes deputetëve demokratë Sali Berisha, Edi Paloka, Arben Ristani e Roland Keta përballë socialistit Erjon Braçe, nuk u shuan as në mbledhjen e Byrosë së Kuvendit. Mazhoranca dhe opozita sërish patën përplasje qëndrimesh, ku të dyja palët kërkuan përjashtimin e deputetëve të përfshirë në sherr.

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edmond Spaho në përfundim të mbledhjes së Byrosë së Kuvendit, tha se mazhoranca po zbaton standarde të dyfishta në lidhje me zbatimin e rregullores së Kuvendit. Ai tha se të djathtët kërkuan përjashtimin me 10 ditë nga veprimtaria parlamentare të deputetit Braçe, por shumica kërkoi kohë të njihet me materialet e kësaj seance, duke bërë që vendimmarrja për fyerjet dhe përplasjet të shtyhet.

Byroja hodhi poshtë pretendimet tona për fjalorin e përdorur nga deputeti Braçe. U ndeshëm me një qëndrim të kundërt. Deputetët e mazhorancës duan kohë, megjithëse ishte paraqitur procesverbali i seancës, fjalori i deputetit. Duan kohë më shumë për të asimiluar ngjarjen. Ne shprehëm qëndrimin tonë se s’jemi dakord, pasi është një qëndrim me dy standarde. Kush thyen rregullat të ballafaqohet me rregulloren”, u shpreh Spaho.

Kjo situatë sipas PD-së është paralajmërim se edhe në mbledhjen e radhës Byroja e Kuvendit e ka paracaktuar vendimin dhe do të japë dënim të njëanshëm vetëm për deputetët demokratë.

Është e pavlerë që ne të mblidhemi më në punimet e Byrosë, pasi qëndrimet e saj janë në kundërshtim të rregullores dhe është ndihmë për eskalimin e gjendjes. Unë vetë s’marr pjesë më në punimet e Byrosë. Deputeti Brace theu rënë rregulloren e Kuvendit dhe fyeu rëndë deputetët e opozitës”, tha ai.

Po ashtu, edhe socialistët kërkuan përjashtimin me 10 ditë të katër deputetëve demokratë Sali Berisha, Arben Ristani dhe Roland Keta. Pas mbledhjes së Byrosë, kryetari i Kuvendit Ilir Meta rinisi seancën për të njoftuar shtyrjen e saj për një tjetër datë.

Protagonistë të situatës të tensionuar në Kuvend ishin deputetët, Brace, Berisha, Paloka, dhe Keta. Deputeti i PD Roland Keta është filmuar nga kamerat teksa ka tentuar të qëllojë me grusht Erion Braçen, i cili kishte marrë fjalën në aolën e Kuvendit për të folur në lidhje me skandalin e “Panama Papers”.

E gjitha kjo erdhi pasi deputeti i PS Braçe përdori fjalë fyese ndaj liderit historik demokrat Berisha, duke e quajtur qen, plakush e të tjera. Por kjo situatë sipas Braçes është provokuar nga deputetët e PD-së. Deputetët e opozitës kanë pretendime se Braçe ka fyer edhe gratë deputete të PD-së.

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike Edi Paloka u filmua gjithashtu teksa tenton të qëlloj Braçen, por pamjet e kësaj përleshje janë të pakta pasi nga ana e zyrës së shtypit të Kuvendit është kërkuar fikja e kamerave.

Tensioni i krijuar në sallë u shmang me ndërhyrjen e rojeve të Gardës së Republikës.

Pas kësaj, seanca u ndërpre. /Gazeta Express/

K
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. margarit thotë:

    Cudia asht se shpifsit, trillusit dhe krijusit e sherrit akuzojn.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...