Published On: 7 Janar, 2016

Përmbytjet, ministria: Dëme të mëdha në tokat bujqësore

Ministria e Bujqësisë ka raportuar këtë pasdite mbi dëmet e shkaktuara në bujqësi në mbarë vendin, si pasojë e përmbytjeve.

Në njoftimin e ministrisë bëhet me dije se, në disa fshatra ujërat kanë dëmtuar sipërfaqe të konsiderueshme toke të mbjellë.

Kështu, në Muriqan janë përmbytur 2 hektarë tokë; në Rrashbull 40 hektarë; në Sukth 25 hektarë dhe në Ishëm 200 hektarë.

Ndërkohë, dëme kanë pësuar edhe tokat në fshatrat Kapidanaj e Gjuricaj, por për momentin nuk dihet me saktësi bilanci i dëmeve.

Përsa i përket situatës së reshjeve në qarkun e Elbasanit, ka patur rreth 2 ha tokë e mbjellë me grurë që është përmbytur në fshatin Muriqan, komuna Gjergjan rrethi Elbasan. Në fshatin Labinot Fushë ka rreth 4 dy e mbjellë me jonxhë dhe ullinj.

Në rrethin e Durrësit ndodhen rreth 180 ha nën ujë, në Krujë, sipërfaqja e tokave nën ujë  është 620 ha.

  Të dhëna nga Drejtoritë Bujqësore në vend mbi përmbytjen 6-7 janar 2016

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...