Published On: 2 Tetor, 2016

Përloti botën ditari i 17-vjeçares, e cila vrau veten

“Dhjetë metra oborr, 156 hapa dhe një korridor që ndante klasat. Kjo për mua ishte rruga e luftëtarit. Duroja shqelmat, grushtet e të tjera goditje. Mbyllja veshët për të mos dëgjuar fyerjet dhe talljet.”

Kështu shkruhet në ditarin e Emili, një 17-vjeçare franceze që u vetëvra janarin e kaluar. Veprimin fatal ajo e kreu pas poshtërimeve që përjetonte çdo ditë në shkollë. Edhe pse Emili ishte e para në mësime, ajo ishte një viktimë e bullizmit.

  • Përpara vetëvrasjes, vajza shkroi në ditar të gjithë tmerrin e përjetuar, një rrëfim ky që u bë publik nga prindërit e saj për sensibilizimin e të rinjve mbi pasojat e bullizmit.
  • “Tualetet janë të vetmet qoshe të kësaj shkolle të mallkuar, ku jam e sigurt që do të rri e qetë. Të arrish që të kursesh një çerek ore pa u torturuar, e bën ditën time më pak të padurueshme. Për fat të keq, ky moment paqeje zgjat gjithmonë shumë pak. Ndihesha e gjunjëzuar nga vështrimet e të tjerëve. Shikoja buzëqeshjet e tyre kur më fiksonin dhe ndjeja se ata shihnin këpucët e mia të vjetra, xhinset e dala bojë, bluzën time me golf dhe çantën e shpinës. Dëgjova dikë që më thërriti ‘barbone’. Dhjetë metra oborr, 156 hapa dhe një korridor që ndante klasat. Kjo për mua ishte rruga e luftëtarit. Duroja shqelmat, grushtet e të tjera goditje. Mbyllja veshët për të mos dëgjuar fyerjet dhe talljet. Kontrolloja çantën e shpinës dhe flokët. Mbaja lotët. Këto ishin minutat e pafundme që duhet të përjetoja. Një djalë më shtyn, bie në tokë përpara të gjithëve. I shoh duke qeshur dhe kurrë nuk kam mundur që të mbaj lotët. Nëpërmjet lotëve , pashë që më jepnin facoleta të përdorura. Ndjeva se diçka u fut tek flokët e mi. Duke u përpjekur që ta gjeja, dora më shkoi tek çamçakëzi. Pas dy orësh shkova që ta hiqja në banjë, por nuk arrita. M’u desh që të prisja pjesën ku më kishte ngecur çamçakëzi.”

Në ditar, Emilie shpjegon se prindërit e saj nuk dinin asgjë: “Nuk dua që prindërit e mi të mendojnë se kanë sjellë në jetë një m….. “

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...