Published On: 28 Mars, 2016

Përleshje dhe mbi 30 të arrestuar në protestën për Parkun (Foto/Video)

Ka përfunduar me përplasje dhe të arrestuar protesta e qytetarëve te Parku i Liqenit, e mbështetur nga Partia Demokratike. Gjatë përpjekjes për heqjen e telave dhe ndërhyrjes së efektivëve, humbën ndjenjat dy persona si dhe u lënduan lehte tri police femra.

30 të rinj të FRPD-së u ndaluan së bashku me kreun e PD-së, dega 9, Nriçim Babasi. Ky i fundit së bashku me deputetin demokrat Flamur Noka u konfrontuan fizikisht me uniformat blu gjatë shoqërimit për në komisariat.

Mbështetësit e Partisë Demokratike që ishin mbledhur para Drejtorisë së Policisë janë shpërndarë, ndërkohë që është liruar edhe rruga që prej dy orësh ishte bllokuar. Në orët në vijim pritet edhe lirimi i mbi 30 të arrestuarve.

Mbi këtë moment reagoi edhe kreu i opozitës Lulzim Basha, i cili e konsideroi një akt banditesk. Basha së bashku me aktivistë të djathtë kanë shkuar pranë Drejtorisë së Policisë për të kërkuar sqarime. Mësohet se të arrestuarit akuzohen për kundërshtim të forcave të policisë dhe prishje të qetësisë publike.

Prej disa javësh shoqëria civile po proteston kundër ndërtimit të këndit të lojërave te Parku i Liqenit, ndërsa sot kjo protestë është iniciuar nga PD-ja.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...