Published On: 8 Shkurt, 2016

Përhapet një virus në Skype

  • Një program keqdashës për kompjuter është përhapur dhe ka në cak përdoruesit e Skype dhe dëgjimin e bisedave të tyre, ka paralajmëruar një ekspert i sigurisë.

Programi trojan, i quajtur “T9000”, u vërejt nga ekspertët e Palo Alto Networks, të cilët e quajnë atë një virus të fshehtë keqdashës.

Hulumtuesit kanë paralajmëruar gjithashtu se virusi i sofistikuar mund të bëhet i padukshëm edhe ndaj programeve më të popullarizuara anti-virus, duke e bërë të vështirë për ta zbuluar, transmeton Gazeta Express.

Për shembull, Norton, AVG, McAfee, Kaspersky dhe Bitdefender të gjithë thanë se kanë dështuar në identifikimin e këtij virusi gjatë testimeve të hulumtuesve.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...