Published On: 18 Maj, 2016

“Përgjimi”, Noka 5 orë “dhëmbë më dhëmbë” me mazhorancën, ja batutat dhe ‘urdhrat’

Flamur Noka drejtoi për 5 orë 4 seanca dëgjimore maratonë me zyrtarë të larë në lidhje me akuzat e ngritura për një pajisje përgjimi që dyshohet se ka hyrë ilegalisht në vendin tonë dhe është përdorur nga policia.

Deputeti demokrat, në cilësinë e nënkryetarit të Komisionit parlamentar të Sigurisë Kombëtare, drejtoi mbledhjen në 4 seanca të veçanta, për shkak të mungesës së kryetarit Spartak Braho i cili së fundi ka shfaqur probleme me shëndetin, raporton Express.

Gjatë raportimeve të kreut të SHISH, drejtorit të Policisë së Shtetit, ministrit të Brendshëm dhe Prokurorit të Përgjithshëm, demokrati Flamur Noka, u pa në transmetimet live në ekranet e televizioneve informative, teksa ngrinte zërin ndaj deputetëve të cilët nuk e respektonin si kryetar dhe merrnin fjalën pa i dhënë ai të drejtën.

Rolin e ‘liderit’ Noka e shfaqi më së shumti gjatë raportimit të ministrit të Punëve të Brendshme Saimir Tahiri, të cilit shpesh i ndërpreu fjalën, por edhe i jepte ‘urdhra’ se si duhej të përgjigjej dhe si të sillej me deputetët.

Noka: Nuk ka nevojë të vëmë kasetën, jeni thirrur për të folur vetëm në lidhje me ekzistencën apo jo të një pajisje përgjimi, ligjshmërinë me të cilën është përdorur. Kaseta që ke filluar i është djeg shiriti se e keni përdorur 30 herë në këtë komision.

Tahiri: Meqë jam thirrur unë për çështjen nuk mund të flisni ju për mua. Për fatin tim të madh unë nuk ju marr leje për atë që flas

Noka: Patjetër që do merrni

Një deklaratë e përsëritur e drejtorit të Policisë së Shtetit Haki Çako se Policia e Shtetit nuk ka pasur kurrë pajisje përgjimi, u mor nga demokratët si një përplasje deklaratash me ministrin Tahiri, i cili nga ana e tij ka pranuar ekzistencën e një pajisje që po përdoret nga Interforca italiane për trajnimin e efektivëve të rinj. Pra, Çako ka mohuar ekzistencën e një pajisje përgjimi, ashtu siç edhe ministri në mënyrë kategorike mohoi: Policia e Shtetit nuk ka pasur, nuk ka dhe nuk do të ketë pajisje përgjimi në shkelje me ligjin. Ministri ka pranuar vetëm ekzistencën e një pajisje për trajnimin e policëve, e cila sipas tij nuk ka as mundësinë fizike për të qenë përgjuese.

Por kjo ‘përplasje’ sipas demokratëve, është një arsye e fortë që ose ministri ose kryepolici Çako të japin dorëheqjen.

I pari që e ngriti këtë pyetje ishte deputeti i Partisë Demokratike Astrit Patozi.

Patozi: E keni ndarë kush duhet të lë detyrën, se të dy nuk mund të qëndroni.

Tahiri u përgjigj duke thënë se ai që duhet të japë dorëheqjen është deputeti Patozi i cili nuk e ka kuptuar kontekstin e deklaratës së Çakos dhe të vetë ministrit.

Tahiri: Me standardin e të vërtetës në këtë komision ai që duhet të lë deyrën je ti, sepse nuk ke kuptuar asgjë. Drejtori i policisë tha se policia nuk disponon asnjë pajisje përgjuese.

Kryesuesi i seancës Flamur Noka ka ndërhyrë sërish duke i thënë ministrit se me deklaratën e tij ofndoi deputetin dhe se nëse do vijonte raportimin, më parë duhet t’i kërkonte falje Patozit,

Noka: Detyrën do e kishe lënë që me rastin e  Arben Frrokut, Balilajt, Shullazit dhe duhet të ishe para drejtësisë

Tahiri: Është shumë e nevojshme ndërhyrja juaj

Noka: Zotëri nuk je për të ofenduar, kërkon ndjesë e fillo.

Tahiri: S’kërkoj ndjesë

Noka: Dil jashtë. Këtu nuk ke ardhur të ofendosh, përmbahu kërko ndjesë e vazhdo

Raportimi i shkurtër i kryeprokurorit Adriatik Llalla përmbylli seancat dëgjimore, por edhe teksa deputetët ngriheshin për të lënë sallën, debatet nuk munguan.

Kryetari Noka nuk mund të mbyllte seancat pa dhënë konkluzionin e tij që lidhet me “përplasjen” që demokratët pretendojnë se pati në deklaratat mes Tahirit dhe Çakos.

“Të japë dorëheqjen drejtori i policisë ose ministri Tahiri, t’i hapet rrugë hetimit”

Deputetët e mazhorancës, Pirro Lutaj dhe Luan Rama, nuk ngurruan t’i tregojnë vendin Nokës:

“Ik bëj tek SHQUP=i këto deklarata ose në konferencë, e rrëzove seriozitetin e këtyre seancave” /Gazeta Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...