Published On: 26 Qershor, 2016

“Përgjegjësia individuale” e deputetëve kriminelë!


Enver Bytyçi 

Faktori ndërkombëtar u ka bërë thirrje deputetëve të parlamentit shqiptar që të votojnë draftin e Edi Ramës për reformën në drejtësi sipas përgjegjësisë individuale. Kjo thirrje do t’i bashkojë për herë të parë të gjitha vullnetet e deputetëve kriminelë dhe të ashtuquajturve deputetë idealistë e komercialë në votimin që pritet të ndodhë gjatë muajit qershor. Armando Prenga do të jetë atë ditë në parlament për ta dhënë përgjegjësinë e tij personale si deputet dhe do të votojë për reformën që e bën Edi Ramën despot të këtij vendi. Eshtë ai, për të cilin Rama thotë se “e ka përjashtuar nga Partia Socialiste”. Do të “ushtrojnë përgjegjësinë e tyre individuale” gjithashtu të gjithë ata deputetë që nga Edi Rama përfitojnë tendera, koncensione, favore, përfshirë dhe deputetët që kontrollojnë parcelat e kanabisit në këtë vend. Këta do t’ia japin kryeministrit despot të gjitha pushtetet me kushtetutë. Kush nuk e beson këtë, le të shohë se si sillet ai dhe si do të sillet këto ditë të ardhshme kundër prokurorisë dhe gjykatës, të cilat për herë të parë po dalin nga rrethi vicioz i apatisë për të ndëshkuar krimin qeveritar, i cili nga rrezikshmëria dhe dëmet që shkakton është i barabartë me të gjitha krimet ordinere të qytetarëve shqiptarë të marrë së bashku. Krahas Armando Prengës dhe sojit të tij kriminal në parlament këtë përgjegjësi individuale do ta ushtrojë edhe Ben Blushi. Së paku kështu deklaroi kritiku i ashpër i Ramës mbrëmë në emisionin e Ylli Rakipit në Ora Neës, “Të Paekspozuarit”. Por do ta ushtrojë këtë përgjegjësi gjithashtu Gramoz Ruçi, dhëndërrit dhe vajzës së të cilit Edi Rama i fali miliona euro të investuar nga Banka Botërore në impiantin e sterilizimit të spitalit “Nënë Tereza, gjithnjë në formën e PPP të koncensionit. Nuk dihet si do të bëjë Namik Dokle, por nuk ka gjasa që t’i shkëputet valles së rilindjes. Deputetët e LSI-së janë në rrjesht – asnjëri prej tyre nuk pritet të mos përdorë “përgjegjësinë individuale të Ilir Metës” në votimin e këtij drafti. Përgjegjësia individuale e LSI përdoret vetëm atëherë kur Ilir Meta kërcënon Ramën, duke e shkarkuar përgjegjësinë e tij te deputetët e bindur e të përulur deri në këmbët e kreut të partisë. Ndërsa deputetët e Shpëtim Idrizit në shumicë do ta ushtrojnë dhe ata “përgjegjësinë individuale” dhe do ta votojnë Edi Ramën si monark të këtij vendi, me shpresën jo për të zgjidhur çeshtjen çame, por për të kapë një kockë dikasteri. Nuk dihet vetëm përdorimi ose jo i përgjegjësisë “individuale” të dy prej këtyre deputetëve, të cilët janë rendit djathtas. Ndërsa Vangjel Dule i merr urdhërat nga Athina, çfarë t’i thonë ata, atë do të votojë ai. Opozita ka deklaruar se nuk do të përdorë këtë “përgjegjësi” individuale e as kolektive për ta votuar variantin më të keq të mundshëm për kapjen politike të gjyqësorit dhe drejtësisë. Megjithatë Edi Rama është betuar se do t’i blejë me çdo çmim disa prej këtyre deputetëve. Me siguri që Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike do ta bojkotojë seancën plenare të votimit të të ashtuquajturës reformë, që synon eleminimin e krerëve të drejtësisë së sotme, të cilët shihen si rrezik për hetimin e krimeve të kabinetit qeveritar “Rama”. Por nuk dihet nëse do ta bojkotojnë aleatët e Partisë Demokratike, republikanët dhe Dashamir Shehi. Edhe pse ata i janë bashkuar publikisht qëndrimit të PD-së, në emër të fleksibilitetit mund të thonë se, ndryshe nga PD, do të jenë të pranishëm në votim. Prania në votim do të thotë rrjedhje e votës nga e djathta në favor të projektit shkatërrues të kryeministrit për drejtësinë në këtë vend. Ka mundësi që ndonjë deputet i grupit të demokratëve të kërkojë në këmbim të ofertës së Edi Ramës “ushtrimin e përgjegjësinë e tij individuale” për votimin e ligjeve kushtetuese. Por në rastin e bojkotit të seancës nga grupi, ky ose këta deputetë do të shiheshin si “delja e zezë” e familjes politike ku ata bëjnë pjesë. Nëse ka nga ata që për një grusht euro do të bëjnë metamorfozën e ngjyrës dhe pamjes, është mirë që tani të ndahen dhe të shkojnë në stanin e “përgjegjësive individuale”. Përgjegjësia individuale e deputëtëve në çdo vend normal të botës shkon në favor të interesit publik dhe të qytetarëve. Nëse është interes i këtij vendi dhe i qytetarëve uzurpimi i pushtetit gjyqësor dhe komandimi i tij nga pushteti ekzekutiv, atëherë Shqipëria nuk mund t’i përkasë Europës, me ç’rast u thuhet deputetëve se me këtë reformë Shqipëria hap negociatat për pranim në BE. Edhe nëse formalisht do të shkohej të hapja e negociatave, ato do t’i bllokojë diktatura e konfirmuar me kushtetutë, të cilën Edi Rama do ta ushtrojë në formën erdoganiste të pushtetit dhe do ta largojë Shqipërinë nga Unioni Europian. Janë bërë 12 vite që Turqia ka hapur negociatat për t’u pranuar në BE. Por as ka gjasë që të qaset me metodat e tij autoritariste të ushtrimit të pushtetit në dyert e Brukselit. E njëjta gjë do të ndodhë me Edi Ramën, i cili tashmë është familjarizuar me metodat autoritariste të Erdoganit dhe “suksesi” I miratimit të kësaj reforme do ta nxisë të ndërtojë një pallat presidencial për veten e tij. Megjithatë unë shoh edhe një shans për kompromis: Më 14 qershor vjen në Tiranë ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Frank–Valter Steinmeier dhe ka mundësi që të gjendet një zgjidhje kompromisi midis mazhorancës dhe opozitës. Drejtorja për Ballkanin në Komisionin Europian dha sinjalet se po bëhen përpjekje në këtë drejtim. Le të shohim e të bëjmë. Skenari i djeshëm që Edi Rama e shpalli në foltoren e parlamentit, gjithësesi është më i keqi i mundshëm.

Facebook User
Facebook User

Sinjalet e një politike “neutrale” të Steinmeier ndaj Rusisë.
Enver Bytyçi
Shefi i diplomacisë gjermane, Frank-Walter Steinmeier, ditën e djeshme ka kritikuar manovrën ushtarake të NATO-s në territoret e vendeve të Europës Lindore, (Poloni) duke e konsideruar atë si një shkendijë që vetëm shkakton nxehtësi në dialogun dhe bashkëpunimin me Rusinë. “”Ëer glaubt, mir symbolischen Panzerparaden an der Ostgrenze des Buendnisses mehr Sicheheit zu schaffen, der irrt”. http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/europa/konflikt-mit-russland-steinmeier-kritisiert-nato-manoever-in-osteuropa-14294513.html (Kush beson se arrin më shumë siguri me paradën simbolike të tankeve në kufijtë lindorë të aleancës, ai gabon), deklarohej ai dje në një intervistë për gazetën më të madhe gjermane “Bild am Sonntag”. Madje ai e quan fatale përpjekjen për të gjetur shërim përmes ushtrimit “të zhurmshëm” të forcës. Sipas ministrit të jashtëm të RF të Gjermanisë zgjerimi i mjeteve ushtarake do të thotë ngushtim i mjeteve politike, prandaj ai rekomandon se që të shfrytëzohen të gjitha mjetet e mundësitë për çarmatimin dhe kontrollin e armëve, me qëllim që Europa të bëhet më e sigurt.
Nga deklarata e djeshme e Herr Steinmeier dhe nga ato që thotë sekretari IiPërgjithshëm I NATO-s ka një diferencë të dukshme. Eshtë detyrë e ekspertëve të mirëfilltë që këtë hendek mendimi e botëkuptimi ta shqyrtojë me imtësi, me qëllim që të gjenden mundësi e rrugë efektive për të mundësuar një mendim dhe veprim të përbashkët të shteteve anëtare të NATO-s. Por një analizë e përgjithshme e situatave që janë krijuar në marrëdhëniet midis Rusisë dhe Perendimit në shekullin e kaluar e në këto 16 vite të shekullit të ri çon në përfundimin se këshillat dhe reagimet e zotit Steinmeier janë të pavend, nuk pasqyrojnë një realitet në të cilin gjendet NATO dhe Europa përballë Rusisë agresive dhe të rrezikshme.
Opinioni publik është njohur me përcaktimin e strukturave përbërëse të NATO-s, se “Rusia dhe terrorizmi janë dy rreziqet kryesore, të cilat kërcënojnë paqen, lirinë dhe sigurinë në botën e sotme”. Deklara e sipërpërmendur na dëshmon se shefi i diplomacisë gjermane nuk pajtohet me këtë konstatim unanim edhe së paku të deputetëve gjermanë në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, të cilët ishin në Tiranë në fund të muajit të kaluar. Unë nuk kam pasur asnjëherë dyshimin më të vogël se ministri gjerman i Punëve të Jashtme është dhe mbetet produkt dhe nën ndikimin e ish-kancelarit të Gjermanisë, Gerhard Schroeder, njëkohësisht mik i ngushtë i Vladimir Putin. Nisur nga ky fakt mundet që ai të parashtrojë pikëpamje personale subjektive sa i përket zhvillimeve gjeopolitike e politike lidhur me Aleancën Atlantike dhe mënyrën e reagimit të saj ndaj Rusisë. Por nuk është shqetësimi im ky fakt.
Ajo që shoh në deklarimet e zotit Steinmeier ka të bëjë me nocionin e sigurisë europiane sipas tij. Çeshtja shtrohet se në deklaratën e tij ai fshin nga memoria arrogancën e Kremlinit sa i përket cënimit të sovranitetit të vendeve të tjera. Ngjarjet në konfliktin me Gjeorgjinë të vitit 2008, kur Moska urdhëroi ushtrinë federale të aneksonte Abkhasinë dhe Osetinë e Jugut, duke cënuar rëndë sovranitetin dhe integritetin e një shteti të pavarur, ishin një mësim i vlefshëm për të qëndruar në një pozicion të reagimit të ashpër gërshetuar me ofertën e dialogut përballë Rusisë. Këtë mesazh do të duhej ta kishte përforcuar politika dhe diplomacia e çdo vendi anëtar i BE-së dhe NATO-s në rastin e aneksimit të Krimesë në marsin e vitit 2014. Ndërkaq manovrat ushtarake dhe shkeljet e hapësirës ajrore të vendeve anëtare të Aleancës nga ana e aviacionit luftarak rus përbëjnë një arësye më shumë për t’i ik qëndrimeve pragmatiste dhe të pamata, të cilat i shfaq shefi i diplomacisë gjermane. Po ashtu ngjarjet në Ukrainën Lindore dhe angazhimi rus kundër sovranitetit të Kievit mbi këto territore është një arësye e mjaftueshme për të qenë më i përkushtuar në mbrojtje të rregullit dhe rendit ndërkombëtar.
Nëse studiojmë rrjedhën e ngjarjeve që përmendëm më sipër, do të vinim re se në fakt politikanët e predikimeve të paqes me rusët agresorë i kanë dhënë dritën jeshile veprimeve të çmendura të Moskës në aventurën e saj për pushtime territoresh në këto kohë moderne, kur bashkësia ndërkombëtare ka dëshmuar aq shumë vendosmëri dhe përkushtim për ruajtjen e sovranitetit të shteteve si dhe parandalimit të shkeljeve të së drejtës ndërkombëtare. Veprimet autoritare dhe arrogante të Rusisë, kërcënimet ushtarake të presidentit të saj, Vladimir Putin, planet e tij për pushtime të reja dhe zgjerim territoresh me anën e forcës ushtarake të fuqisë bërthamore janë kërcënimi më serioz i sigurisë dhe stabilitetit europian, si edhe lirisë dhe demokracisë në këtë kontinent. Askush nuk dyshon se Kremlini dëshiron që me anën e forcës të realizojë interesat e saj gjeostrategjike dhe gjeopolitike në rajone të ndryshme të botës. Ndërsa sa i përket interesave ruse në Europën Lindore është i njohur dëshprimi i deklaruar i Putin për shpërbërjen e ish-Bashkimit Sovjetik, proces të cilin ai e konsideron si gabimin më të madh të historisë. Mjafton kjo deklaratë hitleriane që diplomatë dhe politikanë të përmasave të Steinmeier të kuptojnë realisht rrezikun rus për sigurinë e NATO-s e të Bashkimit Europian.
Por deklarata e tij që përgatitja ushtarake për të përballuar këtë rrezik të zevendësohet me dialog dhe marrëveshje shkon në drejtimin e kundërt. Duket sikur Europa, NATO dhe Rusia ende jetojnë periudhën e një farë harmonie e të mundësive për dialog të kohës së Michael Gorbaçov ose Boris Jelcin. Kryediplomati gjerman, sigurisht që ka informacione të bollshme për të dëshmuar se koha e mbretërimit të Vladimir Putin është e mbushur me shembuj të shkeljes flagrante të së drejtës ndërkombëtare dhe të një sjelljeje arrogante kundrejt aktorëve ndërkombëtarë. Prandaj do të pritej që të këshillonte së paku kombinimin e predikimit të forcës dhe të dialogut në raport me politikat e sotme të Kremlinit. Madje dialogun do të duhej ta kushtëzonte me rikthimin e sovranitetit të Gjeorgjisë në Abkahsie e në Osetinë e Jugut si dhe të Ukrainës në Krime, përveçse ndalimit të aventurës për pushtimin e Ukrainës Lindore të zonave rusishtfolëse.
Një ministër i jashtëm i çdo vendi anëtar të NATO-s do të duhej të solidarizohej më shumë me ndjenjat dhe frikën që përjetojnë vendet e Lindjes Europiane nga revanshi rus. Në këtë bllok vendesh bëjnë pjesë ato shtete, të cilat Gjermania dhe BE e NATO vetë i kanë ftuar të jenë pjesë e ketyre klubeve të mëdha gjeopolitike. Nuk mundet që një ministër i Jashtëm gjerman të shpërfillë frikën dhe rrezikun që ndjejnë Polonia, Ukraina, Rumania, Moldavia, Lituania, Letonia, Estonia, Finlanda e Suedia, si dhe vendet e Ballkanit nga politikat revanshiste të Moskës. Ky qëndrim mospërfillës ndaj sentimentit të popujve dhe kombeve anëtare të klubit euro-atlantik dhe mbrojtja që i bëhet politikave pushtuese të Moskës janë në kundërshtim me realitetin gjeopolitik dhe strategjik si dhe konceptin euro-atlantik të sigurisë. Madje deklarime të tilla shtojnë mosbesimin dhe frikën e një loje politike të forcës së ekuilibrit sipas konceptit të “ndarjes së zonave të influencës”, gjë që në Ballkan së paku do të sillte destabilitet politik dhe do të rikthente konfliktet e shekullit të kaluar.
Nëse dikush e sheh sigurinë te bashkëpunimi dhe jo përgatitja për mbrojtje nga politikat shoviniste të Rusisë, kjo nuk është thjesht vetëm çeshtje konceptuale, është dhe problem koekzistence. Ndoshta për Gjermaninë është modus vivendi një politikë neutrale, çfarë do ta dëshironte Rusia dhe do ta aplikonte në modelin e saj psh Serbia. Por Gjermania nuk jeton e vetme në hapësirën kontinentale. Megjithatë jo vetëm Gjermania ose segmente të politikës së saj do të donin një qëndrim neutral. Asaj i bashkohen në këto qëndrime edhe Italia, Spanja e natyrisht Franca. Por nëse këto vende shohin vetëm interesat e tyre, sipas konceptit, “larg nga bytha ime”, atëherë nuk kishte pse të ftonin në NATO e BE ato vende, të cilat rrezikohen nga politikat agresive të Kremlinit. Nga ana tjetër deklarime të tilla në gojën e shefit të diplomacisë së vendit më të fuqishëm europian nuk janë pa ndikim në teatrin politik kontinental e me gjerë. Dihen tashme ndikimet që luajnë qëndrimet politike të tilla në skenën ndërkombëtare. Mësazhi kryesor lidhet me “lejen” që i jepet Kremlinit dhe presidentit rus, Vladimir Putin, në zgjerimin e sulmeve për pushtime territoresh. Në Moskë gjithnjë është shfrytëzuar kjo hapësirë kontraverse për të realizuar qëllime destruktive në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare.
Eshtë i njohur inkursioni i Sarkozit në Moskë pasi ushtria ruse aneksoi dy krahinat e Gjeorgjisë, me të cilin Putin mori mesazhin e pajtimit të Europës me faktin e kryer. Atëherë u duk sikur presidenti francez lutej “Aman, vetëm më tej mos shkoni”. E njëjta politikë u ndoq në rastin e aneksimit të Krimesë. Steinmeier de facto e njohu aneksimin, sepse përjashtoi çdo mundësi të ndërhyrjes me forcë për vendosjen e rregullit ndërkombëtar në Ukrainë. Mundej që të mos kishte asnjë mundësi ndërhyrjeje, por deklarata e tij se “është e përjashtuar çdo mundësi për ndërhyrje ushtarake”, ishte sinjal i vlefshëm për presidentin rus, që ai të kuptonte se “Bashkësia ndërkombëtare do ta toleronte pushtimin e një territori të një shteti tjetër”, të njohur ndërkombëtarisht me një marrëveshje të veçantë të nënshkruar ne Mnisk më 1994. Edhe ngurimet gjermane për të pranuar në NATO Gjeorgjinë, Ukrainën dhe ndonjë vend tjetër në kufi me Rusinë kanë ndikuar dhe ndikojnë për ta motivuar Vladimit Putin në aventurën e rrezikshme kundër paqes e sigurisë kontinentale. Madje I kanë dhënë atij legjitimitet të shtuar në arësyetimin që këto vende t’i shohë si “zona të sigurisë ruse”.
Poltikat dhe strategjitë kombëtare të Gjermanisë mund të justifikojnë qëndrime të tilla, për të cilat shprehet së fundi vetë shefi i diplomacisë së saj, madje duke i konsideruar manovrat e NATO-s si simbolikë që rrezikojnë paqen, në vend që ta forcojnë atë. Por Gjermania duhet të shfaqë në qëndrimet e saj përgjegjësi për fatin e të gjitha kombeve dhe shteteve që janë pjesë e Bashkimit Europian dhe NATO-s. Me këto deklarime askush që kërcënohet ose sulmohet nga ushtria e atomit rus nuk ndjehet i sigurt se NATO do të aplikojë detyrimin e saj statutor në mbrojtje të lirisë, demokracisë, sovranitetit dhe integritetit të vendeve anëtare të saj.
Shqipëria është pjesë e manovrave ushtarake që zhvillohen sot në territorin e Polonisë dhe për të cilat zoti Steinmeier është i shqetësuar se këto manovra minojnë dialogun, kompromisin dhe marrëveshjen me Moskën. Në fakt opsioni i tij do ta çonte botën drejt një politike të asaj që në kohën e Luftës së Ftohtë konsiderohej bashkekzistencë paqësore dhe politikë e detantës, çka do të thotë se Europa dhe bota do të viheshin përsëri nën diktatin e rivalitetit SHBA-Rusi. Por nuk dihet nëse Europa do të mund ta kishte komoditetin e gjysmës së dytë te shëkullit të kaluar, kur jetoi e sigurt nën mbrojtjen amerikane dhe madje reduktoi biliona dollarë shpenzime ushtarake, duke i vënë këto rezerva në dispozicion të zhvillimit të teknologjisë dhe të prodhimit vendas. Ndërkohë, një politikë dhe qëndrim i tillë gjerman do ta ndante Europën në dy pjesë: – Në pjesën europiane proamerikane që rrezikohet nga ambicjet hegjemoniste të Rusisë dhe në pjeën, po e themi me terma të buta asnjanëse, që në fakt shfaqet si proruse. Një ndarje e tillë nuk besoj se i konvenon Europës dhe vetë Gjermanisë. Prandaj sido që ta analizosh qëndrimin e Steinmeier, rezultantja del se kemi të bëjmë së paku me një deklaratë pragmatiste ose ndoshta me burim sentimental personal. Urojmë që batalioni ynë pjesmarrës në manovrat e Polonisë në kuadër të NATO-s të mos ndikohet nga politika të tilla jo adekuate për interesat madhore strategjike e gjeopolitike të vendit tonë e të shqiptarëve në Ballkan.
Attachment Unavailable
This attachment may have been removed or the person who shared it may not have permission to share it with you.

Facebook User
Facebook User

Dhuna ne kopshtin e femijeve si shembelltyre e dhunes kudo ne Shqiperi. Enver Bytyçi Me trishtim dhe te deshpruar deri ne palce shqiptaret ndoqen sonte dhunen qe pronarja dhe edukatorja e nje kopshti privat ushtronte mbi nje femije tri vjeçar. Nuk besoj se dikush nuk ka perjetuar nje tmerr te pa pare. Skenat rrenqethese nuk i vuan vetem ai femija viktime e dhunes se shfrenuar te nje psikopateje, qe me siguri ndjehet e mbrojtur nga maliqet e shtetit e te pushtetit. Ato nuk jane vetem vuajtje te ketij femije trivjeçar. Kjo sjellje kafsherore do ta shoqeroje ate femije dhe mijera te tjere gjithe jeten. Trauma e kesaj dhune do te shfaqet ne jeten e karakterin e ketij njeriu, qe sot eshte 3 vjeçar, por qe kurre nuk do te harroje se çfare i kane bere ne femijeri dhe do te kerkoje gjithe jeten te hakmerret ne menyren e vet. Ato pamje te tmerrshme kerkojne nje reflektim kolektiv, nje katarsisi nacional, per t’i thene ndal dhunes ne familje, ne shoqeri, ne administraten e shtetit, ne drejtesi, ne ushtri, ne polici, e madje edhe ne qarqet akademike, kulturore, shkencore, studimore, kudo ne çdo qelize te jetes e te shoqerise sone, te infektuar me virusin e sjelljeve arrogante, te dhunshme, qe tmerrojne çdo njeri normal e madje qe dhunen na e kane shnderruar ne normalitet. Ne qarqet akademike i forti i “shkences” me mbeshtetjen e te forteve qe vete i votojme u japin grada e tituj shkencore te gjithe pjestareve te familjes se vet, pa pjerdhur per faktin nese behet shkence apo shkruhen paçavure bakalli, nese ka apo nuk ka ligj, kritere dhe rregulla, nese duhet ose jo qe diku te jape llogari per ate qe ben. Shoqeria jone ka degraduar deri ne ate mase sa nuk ka Zot ta riktheje ne binaret e nje normaliteti te pranueshem. Prandaj duhet qe cdokush nga ne, shteti, shoqeria, shkolla, universiteti, akademia, institutet, shoqeria civile, te gjithe paperjashtim te merremi me veten tone. Dhuna eshte bere tashme tipari kryesor i kesaj shoqerie dhe kesaj qeverisjeje, madje edhe i politikes ne teresi. Eshte e natyrshme qe nje psikopate pronare dhe edukatore kopshti te shnderrohet ne bishe, kur gjithkund rreth e rrotull saj shikon bishat e pushtetit e te politikes qe hane njeri-tjetrin, kur sheh se qe nga pragu i deres se shtepise se saj e deri ne çdo cep te ketij territori qe e quajme Shqiperi shikon njerez te frustruar, inatçi, hakmarres, dhunues ne profesione, ne pune, ne rruge, ne shkenca, ne art, ne sallat e gjyqit, ne komisariatet e policise, kudo. Asnje shenje tolerance dhe ndjenje e sjellje prej humanisti nuk shohim askund ne kete vend. Edhe nese dy ose tre perfaqesues te politikes do te donin te ishin paqesor, ata humbin ne vorbulllen e dhunes se perditshme qe na shfaqin ne ekranet televizive pushtetaret tane, prej kryeministrit e deri te Erion Braçe. Te gjithe ne kete vend, punedhenesi sillet si kjo edukatore me punemarresin. Qeveritari sillet si kjo edukatore me te varferin. Krimineli e trafikanti qe na bejne ligje e na firmosin fermane, sillen si kjo edukatore me nevojtarin. Rroshet dhe Frroket, te cilet kane perdhunuar dhe vrare komisare policie, pijne kafen e mengjesit me kryeministrin e nderkohe shkerdhejne si t’u doje qejfi votuesit dhe keta te fundit megjithese viktima te kesaj dhune te pamoralshme i brohorasin heronjte e tyre kriminele. Mjafton te kujtojme rastin e Kavajes. I forti ne familje vret, rrah e pret si t’i doje qejfi pjestaret e familjes se vet. I forti i lagjes, fshatit, qytetit, krahines ve gjoba e merr peng ke te doje nen mbikeqyrjen e policise, grabit, dhunon e perdhunon çdo kend qe e ka vene ne rrethin e tij te kuq. I forti me pushtet kontrollon 5000 km kateror te mbjella me kanabis si dhe trafikun e marijuanes, kokaines, heroines, prostitucionit, mjafton qe te beje para. Me keto para te fortit e ketij vendi, me te cilin mburremi aq fort, blejne njerez te varfer, blejne vota, blejne deputete, blejne te shkuaren kriminale, blejne drejtesine, blejne politiken, blejne tenderat duke shperdoruuar taksat e qytetareve dhe me ne fund te gjitha keto perkthehen ne ate qe shohim e pame sonte ne emisionin STOP, torturen kunder femijeve trivjeçare, krijeses me te pafajshme mbi kete toke.

Facebook User
Facebook User

Masazhi gjeopolitik i BREX-it Dr. Enver Bytyçi Britania i tha jo Europës së Bashkuar. Në fakt Europa i pati thënë jo Britanisë së Madhe në fillimin e anëtarësimit të saj në BE. Kur Europa, me insistimin e Francës, nuk e donte Britaninë në BE, arësyetonte se ishulli nuk i përkiste kontinentit të vjetër. Edhe pas anëtarësimit skepticizmi ndaj monarkisë më të qëndrueshme në botë ka qenë gjithnjë në rritje. Një skepticizëm reciprok, i përhershëm, me ngritjet e uljet e veta sipas rrethanave dhe në përballje me arrogancën e burokracisë së Brukselit. Ky lloj skepticizmi sot mori fund. Referendumi i qytetarëve më të promovuar të botës si njerëz civilë erdhi në përfundimin se ata nuk duan të vijojnë më të jenë pjesë politike e kontinentit të vjetër europian, megjithëse ajo ka qëndruar jashtë dy instrumenteve kryesore të Unionit, zonës Euro dhe zonës Shengen. Dalja e Britanisë nga Bashkimi Europian thuhet se u ndikua nga kriza e euros, si dhe nga kriza e refugjatëve. E vërteta është krejt tjetër. Kryediplomati gjerman, Frank – Ëalter Steinmeier, me deklaratat e tij antiNATO e proruse të ditëve të fundit, por edhe të mëhershme, jo vetëm dëshmoi se në Europë po shkohet drejt një gjeopolitike të re, por edhe i ndihëmoi britanikët të shkojnë drejt vendimit të shpallur sot. Të hënën në Moskë do të jetë zv. kancelari gjerman Sigmund Gabriel, i cili do të takohet me presidentin rus, Vladimir Putin. Socialdemokracia gjermane e ndikuar nga ish-kancelari, Gerhard Schroeder, është orientuar nga një aleancë me rusët. Nëse shteti gjerman do të orientohet drejt kësaj aleance apo jo, kjo mbetet për t’u parë, por ajo që dua të ve në dukje lidhet me faktin se Europa e sotme e vetëshpallur si e bashkuar, në fakt nuk është e tillë. Rusia ka investuar dhe po investon shumë për përçarjen e saj. Suksesin e tij gjeopolitik Putin e sheh pikërisht te ndikimi i tij në sa më shumë vende europiane. Socialdemokracia gjermane ka qenë gjithnjë e lidhur shpirtërisht me qendrën e bolshevizmit, Moskën. Ndërsa në Francë e në Itali ai ka aleatë jo vetëm forcat e majta, ato ekstreme apo të ashtuquajtura të qendrës, por edhe ekstremin e djathtë dhe një pjesë të politikës së qendrës. Në Francë ekstremi i djathtë i Mari Le Pen financohet nga ana e bankave ruse. Duhet të kujtojmë gjithashtu obstruksionin e linjës Paris-Berlin-Moskë-Romë të vitit 2003 kundër ndërhyrjes së SHBA-ve në Irak, me qëllim që të vlerësojmë se ky katërkëndësh nuk është thjesht një aleancë për interesa ekonomike, por edhe për interesa strategjike e gjeopolitike. Më tej akoma, janë pesë vende të Bashkimit Europian, të cilat nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, jo nga dashuria për Serbinë, as nga të ashtuquajturat probleme të brendshme të tyre, por ngaqë kanë lidhje të ngushta me Kremlinin. Sllovakia, Qipro, Greqia, Spanja kanë dhënë shumë herë sinjale të një lidhjeje të tillë, ndërkohë që Rumania ndoshta ndikohet edhe nga faktorë të tjerë. Nuk mund të besohet se mosnjohja e Kosovës nga këto pesë shtete anëtare të BE-së të jetë thjesht vullnet politik i qeverive që ato kanë. Këto qeveri, të spektrit të ndryshëm kanë mbështetje jo vetëm te Moska, por edhe në qendrat e mëdha të vendosjes europiane. Thjesht në pritje të zhvillimeve të ardhshme, me qëllim ndryshimin e qëndrimeve politikeve në varësi të ndryshimit të ekuilibrave. Por jo vetëm kaq. Europa është tashmë e ndarë dhe e përçarë në pikëpamje të interesave strategjike. Një afrim gjerman me Rusinë do të shihet si rrezik nga ana e Polonisë. Lëvizjet polake për të dëshmuar më shumë pavarësi nga Brukseli kanë në themel pikërisht frikën se një aleancë gjermano-ruse do ta bënte këtë vend sanduiç midis tyre. Por të njëjtin problem ka edhe Ukraina, vendet balltike, Finlanda, Suedia e ndoshta Norvegjia. Nuk besoj gjithashtu se Rumania, Moldavia, Gjeorgjia dhe vende të tjera të Kaukazit do ta shihnin pa shqetësim një aleancë fluide të disa vendeve nga më të rëndësishmet të BE-së me fuqinë bërthamore, me emrin e sotëm Rusi. Nga ana tjetër vendet e Ballkanit kanë një shqetësim në rritje rreth kësaj gjeopolitike të re, të cilën britanikët e refuzuan si rrezik për ardhmërinë e vendit të tyre. Në veçanti shqiptarët kanë shumë arësye të ndjehen të kërcënuar nga ambicjet ruse në rajon, ambicje të cilat do të çonin në një konfrontim të ri ballkanik, pasiqë gadishulli do të shkonte drejt ndarjeve të vjetra, të cilat janë dëshmuar si model i luftës, konfliktit dhe shkatërrimit. Një përpjekje për realizimin e një aleance ruso-europiane, me cilatdo shtete të kontinentit do të rikthente panoramën e prezencës së Fuqive të mëdha të fillimit të shekullit të XX, me dy komponentë minus: Prezencës e SHBA-ve dhe NATO-s në rajon dhe mungesën e prezencës së një Austro-Hungarie si Fuqi e Madhe në teatrin europian. Në këtë këndvështrim ka sinjale se edhe vetë Aleanca më e madhe e Sigurisë në botë, NATO, mund të vihet në dilemën e ekzistëncës së saj nga krijimi i një aleance të tillë antivlerë midis disa vendeve europiane dhe Rusisë. Shumëkush do të shprehej skeptik sa i përket konstatimeve të mësipërme, sepse askush nuk ka dëshirë të shohë se si krijohet një aleancë e re në kontinentin europian me partner kryesor Rusinë. Por vetë funksionimi i BE-së, arroganca dhe imponimi që Brukseli u bën vendeve anëtare ose vendeve që aspirojnë të pranohen në këtë Union, është arësye e mjaftueshme për të thelluar ndarjen. Nga ana tjëtër një iniciativë e Gerhard Schroeder dhe Jacques Chirac në vitin 2004 për të krijuar një ushtri europiane ka lënë shijen e krijimit të një poli të ri në gjeopolitikën botërore, pol i cili nuk ka lidhje me BE-në dhe NATO-n. Gjermania dhe Franca kanë bërë lëshime parimore ndaj sjelljeve të Rusisë, ndërkohë që Britania e Madhe, SHBA-të dhe shumë vende të tjera kanë qenë kundër këtyre lëshimeve. Në vitin 2008, kur Kremlini urdhëroi aneksimin e dy krahinave autonome të Gjeorgjisë, Abkhasisë dhe Osetisë së Jugut, Gjermania dhe Franca bllokuan ambicjen gjerogjiane për të qenë pjesë e Aleancës Atlantike, megjithëse presidenti amerikan, Xhorxh Bush, insistonte në vendimin për anëtarësim. Më vonë, në rastin e Ukrainës dhe aneksimit të Krimesë, Gjermania dhe Franca thjesht sa u shfaqën kundër me disa të ashtuquajtura sanksione e deklarata, por e pranuan në heshtje sovranitetin rus mbi Krimenë. Madje këtë ia imponuan edhe barak Obamës. Ndërsa ironizimi nga ana e zotit Steinmeier i manovrave ushtarake të këtyre ditëve të NATO-s në Poloni dhe etiketimi i tyre si manovra që cënojnë marrëdhëniet me Rusinë kanë shtuar skepticizmin e vendeve që ndjehen të kërcënuara nga rreziku rus. Kjo deklaratë e drejtuar kundër Aleancës së Atlantikut është përshëndetur nga e gjithë hierarkia politike e diplomatike në Rusi dhe madje është konsideruar si “dëshmi i të drejtës që ka Rusia për të reaguar ndaj pranisë së NATO-s në Lindjen Europiane”. Nuk kishte si të ndodhte ndryshe. Nuk kishte ndodhur gjithashtu që Moskës t’i vijë dikush në ndihmë si rrufeja në qiell të hapur, ndërkohë që politikat e Kremlinit u konsideruan si politika të rrezikut të lartë për sigurinë në botë, nga ana e shtabit politik dhe ushtarak të NATO-s. Diferencat në politikat e jashtme dhe të sigurisë midis Britanisë së Madhe, e cila qëndron më afër qëndrimeve amerikane, nga njëra anë, dhe disa vendeve të rëndësishme të BE-së, nga ana tjetër janë shkaku themelor i divergjencave midis britanikëve dhe europianëve kontinentalë. Nëse këto grindje do të rriten dhe nëse shtetet anëtare të BE-së, Gjermania, Franca, Italia dhe Spanja do të shkojnë drejt afrimit me Rusinë, çka do të thotë në kundërvënie ndaj themeleve të Aleancës së Atlantikut, atëherë projekti europian do të shkatërrohej dhe bota do të shkojë drejt një konflikti të ri. Vladimir Putin pardje paralajmëronte në një prononcim të tijin se “Periudha e sotme i ngjan periudhës së parafillimit të Luftës së Dytë Botërore”. Edhe aso kohe kishim një përpjekje për të krijuar një marrëdhënie të ngushtë midis regjimit nazist hitlerian në Gjermani dhe regjimit bolshevik stalinist në Bashkimin Sovjetik. Edhe aso kohe kishim një përpjekje të dështuar për parandalimin e luftës dhe zgjidhjen e konflikteve. Edhe asokohe kishim të bënim me regjime totalitare dhe me arrogancën e shtetit më të fuqishëm. Prandaj dhe dalja e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian nuk mund të shihet thjesht si një goditje për projektin europian të bashkimit. Ky vendim shkon me tej, te rikonfigurimi i aleancave dhe trajektores gjeopolitike. Bashkimi Europian do të ekzistonte dhe do të forcohej edhe pa praninë e Londrës në këtë klub, nëse vërtet ky union do të ishte solidar dhe jo i përçarë për shkak të qasjeve të ndryshme strategjike dhe gjeopolitike. Ka disa njerëz, të cilët besojnë sedobësimi dhe përçarja e Europës është interes i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. E vërteta është se ky synim është interes jetik I Rusisë. Amerikanët nuk kanë dhe nuk do të kishin asnjë lloj interesi në dobësimin e Europës, sepse dobësimi e grindjet brenda saj do të transferoheshin në klubin politiko-ushtarak më të madh të sigurisë ndërkombëtare, në NATO. Eshtë Kremlini qendra më e interesuar për këtë fenomen, sepse përçarja e Europës i jep dorë të lirë Moskës të shkelë të drejtën ndërkombëtare, sovranitetin e kombeve e të popujve dhe të rikthejë hegjemoninë sovjetike në vendet e ish-Bashkimit Sovjetik dhe të Europës Lindore e Juglindore, për çka Vladimir Putin është pozicionuar qartë dhe saktë. Çdo interpretim tjetër do të ishte jorealist dhe i pavend sa i përket asaj çfarë ndodh në Europë dhe në zemër të saj. E vërteta është gjithashtu se shtetet europiane kanë interesa të ndryshme e ngadonjëherë të kundërta gjeostrategjike. Asnjëri prej tyre nuk është i gatshëm të lëshojë sovranitetin e tij deri në këtë pikë sa t’ia besojë qëndrueshmërinë territoriale të tij një klubi me pikëpamje, qëndrime,, politika dhe strategji të ndryshme nga njëri – tjetri. Gjithkush, në fund të fundit, bën llogaritë e shtëpisë së tij dhe në këtë kuptim llogaria e njërit vend shkon në disfavor të një vendi tjetër. Prandaj dhe Brexit do të shndërrohet në një fenomen europian. Do të ketë vende të tjera, të cilat do të duan dhe do të kërkojnë daljen nga Euro, nga Shengen dhe ndoshta nga vetë Bashkimi Europian. Kjo do të vijë për shkak të krizave, për shkak të kërkesës dhe presionit në rritje të forcave ekstremiste politike, por edhe për shkak të paqëndrueshmërisë dhe mosadministrimit të vetë Bashkimit Europian. Britania e Madhe nuhati e para rrjedhën e zhvillimeve dhe dalja e saj nga BE është një paralajmërim serioz për vetë BE-në si klub politik dhe për vendet anëtare të saj veç e veç. Britania e Madhe dha sinjalin e para për atë çfarë po ndodh në Bruksel dhe këtë mesazh do ta marrin të gjitha vendet e tjera europiane, përfshirë dhe ato që janë në rrugën e integrimit në BE. Shqipëria dhe vendet e tjera të Ballkanit Perendimor, të cilat duan të bëhen pjesë e BE-së do ta kenë tashmë të vështirë të vijojnë pa pengesa në këtë rrugëtim. Por kjo nuk do të thotë se vendi ynë, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi, vende keto ku jetojnë shqiptarët, duhet të heqin dorë nga procesi i integrimit europian. Megjithatë një plan B do të duhej të formulohej, plan i cili do të duhej të kishte në themelin e tij forcimin e kontributeve dhe të aleancës në NATO. Në fund të fundit interesi strategjik i këtyre vendeve dhe i shqiptarëve është ta mbajnë rajonin larg ndikimit rus. Por edhe larg ndikimit të aleatëve të Rusisë, kushdo qofshin këta aleatë.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...