Published On: 25 Mars, 2016
Bota |

Përfundon raundi i parë i bisedimeve për Sirinë, ja pikat kyçe

Përfaqësuesi i posaçëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Sirinë, Staffan de Mistura njoftoi dje përfundimin e raundit të parë të bisedimeve të paqes për Sirinë.

”Palët i kanë marrë seriozisht negociatat duke mos u tërhequr nga bisedimet dhe ky raund ishte një fazë përgatitjeje për të nisur bisedimet për procesin e tranzicionit politik në Siri”, deklaroi De Mistura, i cituar nga agjencia zyrtare turke e lajmeve, Anadolu Agency.

“Për marrëveshjen e ndalimit të konflikteve dhe për vazhdimësinë e dërgimit të ndihmave humanitare ka nevojë për një zgjidhje politike dhe për një zgjidhje politike ka nevojë për vizionin e një procesi të tranzicionit politik”, shtoi ai.

”Që nga ndalimi i konfliktit, më 27 shkurt e deri tani, është shpëtuar jeta e afërsisht 3 000 personave”, tha De Mistura.

“Delegacioni i qeverisë siriane më së shumti u përqëndrua mbi parimet. Ndërsa opozitarët janë përqëndruar në procesin e tranzicionit politik. Sigurisht që principet janë të rëndësishme, por nëse flitet vazhdimisht për to në një raund më pas nuk mund të flasim për procesin politik”, theksoi zyrtari i lartë i OKB-së.

Parimet themelore të paraqitura nga OKB-ja që palët kanë rënë dakord janë si më poshtë:

– Sovraniteti, uniteti dhe integriteti territorial i Sirisë do të ruhet.

– E ardhmja e Sirisë do të vendoset nga populli i Sirisë me mjete demokratike, pra zgjedhje.

– Siria do të jetë një shtet ku të përfaqësohen të gjitha shtresat, një shtet gjithëpërfshirës, demokratik dhe jo i bazuar në sekt.

– Të gjitha institucionet dhe mekanizmat e vendimmarrjes në periudhën e tranzicionit dhe pas tij do të përfaqësohen të paktën me 30 për qind.

– Do të përgatitet një kushtetutë e re, do të mbahen zgjedhje të lira dhe të drejta.

– Për luftën kundër terrorizmit do të pengohet dërgimi i ndihmave me armë dhe financiare ndaj grupeve terroriste.

– Do të formohet një ushtri e re kombëtare e bashkuar.

– Do të ofrohet rikthimi i refugjatëve në Siri.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...