Published On: 21 Janar, 2016

Përfundon gjykimi për vrasjen e Selim Elshanit, prokuroria kërkon burgim të përjetshëm për të akuzuarit

Sot në Zvicër është mbajtur seanca e fundit dëgjimore për vrasjen e Selim Elshanit, i cili u vra në maj të vitit 2013 në Friburg të Zvicrës.

Indeksonline merr vesh se në fjalën përfundimtare sot, prokurori i rastit, Gersir ka kërkuar burgim të përjetshëm për dy të akuzuarit, Bashkim Lajqi dhe Florim Azizi të cilët lidhet drejtpërdrejt më vrasjen e Selim Elshani.

Pas fjalës së prokurorit, dy të akuzuarit kanë shpërthyer në lot, duke u arsyetuar se nuk e kanë bërë veprën për të cilën ngarkohen.

Seanca përfundimtare ku do të lexohet aktgjykimi për dy të akuzuarit do të mbahet më 29 janar me fillim nga ora 14.

Të kujtojmë se në seancën e parafundit, gjykatësi i kishte marrë në pyetje dy të akuzuarit dhe ju kishte thënë se sipas këtyre rrethanave të paraqitur nga prokurori, ata i pret burgim i përjetshëm.

Në anën tjetër, edhe eksperti i balistikës ka konfirmuar gjetjen e gjurmëve të akuzuarve në armët që janë përdorur për këtë vrasje makabre.

Kjo vrasje kishte tmerruar opinion zviceran dhe kosovar, pasi që viktima u ekzekutuar në prani të familjarëve të tij.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...