Published On: 9 Tetor, 2016

Përfundimisht, Qeveria s’i ka votat për të kaluar demarkacionin

Mungesa e votave të Listës “Srpska” ia ka shuar shpresat Qeverisë së Kosovës për të proceduar miratimin e demarkacionit me Malin e Zi. Për të kaluar vendimi për demarkacionin, domosdoshmërish, duhen edhe votat e pakicës serbe.

Deputetët e Listës “Srpska” i kanë krijuar telashe të reja Qeverisë së Kosovës lidhur me procedimin e demakraiconit me Malin e Zi.

Prej tash, Qeveria e Kosovës nuk mund të llogarisë në votat e deputetëve serbë, pasi ata, sot, vendosën të ngrijnë pozitat e tyre në Parlament e Qeveri. Rrjedhimisht, Qeveria në këtë situatë s’i ka 81 vota për të çuar përpara këtë version të shënimit të vijës kufitare me malazezët.

Serbët edhe në seancën e fundit kur ishte paraparë të votohej demarkacioni e kishin dështuar këtë proces me mopsjesmarrjen e tyre në seancë. Kryeministri Isa Mustafa kishte thënë se një grup parlamentar kishte kushtëzuar votën pro demarkacionit dhe se kjo ishte arsyeja pse e kishte tërhequr këtë pikë të rendit të ditës nga seanca.

Serbet kanë vendosur sot të largohen nga Qeveria dhe Kuvendi si shenjë pakënaqësie me vendimin e Parlamentit lidhur me Ligjin për “Trepçën”. Kanë paralajmëruar edhe veprime tjera për të kundërshtuar veprimet e Qeverisë së Kosovës. Kanë thënë se Shteti i Kosovës është shndërruar në sistem totalitar.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...