Published On: 4 Shkurt, 2016

Përfaqësuesja e Kosovës në Karate ka udhëtuar drejt Qipros

  • Të martën në mesnatë Përfaqësuesja e Kosovës në Karate ka udhëtuar drejt Qipros ku do të marrë pjesë në Kampionatin e 43-të Evropian për U-21.

Para nisjes të Përfaqësuesë së Kosovës për në Qipro, për Portalin kosova.info u pronocua edhe Presidenti i Federatës së Karatesë së Kosovës z. Fadil Arifi, me të cilin zhvilluam një bisedë rreth pritshmërisë, sfidat dhe cilësinë e garuesëve tanë në Nikozia.

Presidenti Arifi, u shpreh opitimistë për të Përzgjedhurit e Selektorit Ymer Rama si dhe cilësinë që posedojnë këta 12 garues dhe po ashtu lavdëroi edhe pjesëmarrjen e dy Gjyqëtarëve pjesëmarrës që do ta ndajnë drejtësinë në këtë Kampionat.

Kosova.info : Ju neser priteni te udhetoni per Kampionatin Evropian te 43-te me ardhe qe do te mbahet ne Qipro per grupmoshat U 21, ju si Kryetari i Karatese çfarë prisni nga ky aktivitet ?

Fadil Arifi : Sonte në mesnatë do të nisemi për Qipro me 12 karateistë më të mirë për këto grupmosha që janë përzgjedhur nga selektori Ymer Rama.

Kosova.info : Në ketë listën e publikuar nga Selektori Rama a janë të zgjedhur karateistët me te mire nga këto grupë moshat a ka ngelur ndonje i cili nuk është përfshi në ketë listë e ska mundur të jetë pjesë e kësaj liste për cfarë do arsye ?

Fadil Arifi : Natyrisht që kanë mbetur edhe disa të tjerë të cilët nuk janë përfshi por besojmë ne të ardhmen se do t’u jepet shansa. Atje shkojnë vetem nga 1 garues nδ kategori Duke marrë parasysh që nga Kampionati Ballkanik jemi kthye me 4 medalje, e dihet qe kush arrin medalje në ballkanik lehtë mundet të arrin edhe në Evropian Shpresojmë se do të lejmë gjurmë atje.

Kosova.info : Nga cili garues pritni të shkëlqej në ketë kampionat, kur e shohim një liste bukur mirë me karateista të cilët premtojnë shumë, ku besoni se eshtë pika më e fortë e të përzgjedhurëve tanδ ?

Fadil Arifi : Shpresë të madhe kemi në kadetin Blerand Limani që pa dyshim është shpresë e Karatesë Kosovare. Blerandi e Dren Hajdari te kadetët, Dragusha dhe Orana te Femrat për U 21, ndërsa te meshkujt për ketë grupmoshe do të jetë mjaft “nxehte”, Orges Arifi ka mjaft pervojë, mirëpo ka kundërshtar të rangut botëror. Aktualisht në kategori e ka Kampionin e Botës nga Kampionati i fundit në Indonezi,garues turk, mandej kampionin evropian nga kroacia. Si dhe shumë garues të tjerë elitar. Do tu nevojitet edhe fati sportiv. Presim paraqitje të mire edhe nga Blodin Pakashtica, aktualisht nenkampoon ballkani si dhe Tahir Ajvazi i cili dita ditës po kalitet si një karateist i rangut të lartë.

Kosova.info : E kemi një pyetje nδ fund ju deklaruat që keni dy gjyqëtar një me lincence A dhe një me lincence B por trajner me lincencë nderkombetare a ka Federata e Karatese.

Fadil Arifi : Aktualishte kemi vetem Shqipe Zogianin me licence boterore. Trajnerëve tanë do ju jepet rasti për licencim në qershor të këtij viti, në Umag të Kroacisë kur do të mbahet Kupa Botërore dhe atje besoj që do te kemi rezultate edhe në ketë sferë.

Vlen të theksohet se Eksepedita e jonë në përbërjen e saj do të ketë edhe dyshen e Gjyqëtarëve Ndërkombëtar Besim Ilazi me A licence evropiane dhe Arsuan Muhadri me licence B si dhe Karateistën me shumë provojë Fehmi Mahallla si trajner i Përfaqësuesës së Kosovës e do të jetë krahi i djathtë i Selektorit Ymer Rama gjatë këtijë Kampionati.

Kosova.info : Z. Arifi në emër të redaksisë se kosova.info ju urojme suksese rruge te mbare dhe ju urojmë sa më shume medalje të fituar nga garuesit duke ju falemnderuar per bashekpunimin tuaj shpresojë se do të jemi kontakt edhe ne Qipro aty ku do të qëndroni për disa dite edhe do tju percjellim edhe në Qipro e do tju përkrahim si portal.

Fadil Arifi : Ju falemnderit shumë. Kjo gjeneratë e re e karateisteve do të jetë bartëse e rezultateve të çmueshme.Keta sportistë meritojnë me shume perkrahje institucionale, por edhe mediale. Ne në çdo kohe do te jemi ne funkcion tuajin dhe do te isha shume i lumtur qe të ju komunikojmë ndonjë sukses eventual.

Kosova.info : Edhe falemnderit shume per informat e uroje suksese dhe shendet rruge te mbare
 e mire u degjofshim me te mira.

 Intervistoi : Genc Sadiku

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...