Published On: 6 Prill, 2016

Përçarësit e Kosovës

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/del-emri-i-rames-ne-panama-pas-pak-ditesh-kryeministri-do-te-jape-doreheqjen/

Nga REXHEP SHAHU 

Keto qe jane kunder FARK-ut, kunder oficerave profesioniste te Kosoves, keto qe duan te pervetesojne luften, a mundet te tregojne dhe ta bindin Kosoven se ku kane luftuar, si, a kane ike ndonjehere, sa kohe qendruan ne Shqiperi, Kukes, Has Tropoje, Tirane, ku dhe kur trimeruan, ke mbrojten, kujt i shpetuan jeten, cilin katund mbrojten, me cfare cmimi, a iken para civileve apo mbrapa civileve, ne cilen bjeshke veruan, cilat varre mbrojten (se varret nuk iken dhe thiren mos ikni por na mbroni…). Ta bindin Kosoven a ishin vertete çlirimtare apo ishin refugjate çlirimtare dhe u bene komandante lufte ne Shqiperi, gazetare lufte mes refugjateve, a ishin UÇK Kosove qe nuk e braktisen kurre ate, apo UCK Shqiperie qe diten shkonin deri afer kufirit dhe naten e kalonin ne Kukes, Has apo Tropoje, e Tirane a Durres dhe qe shkonin here pas here me pa familjen ne shtetet e perendimit. Perveç te reneve, atyre qe me gjak e vaditen vertete lirine e Kosoves, perveç invalideve te luftes qe askush nuk kujdeset per to dhe perballen me shperfillje vrastare nga gjasme komandantet e luftes, askush tjeter nuk duhet te guxoje te beje diferencim mes luftetareve. E keta nuk bejne diferencim se nuk hyne ne lufte per biznes as ne ate kohe e as pas lufte. Po me duket se ata qe kane ndenjte ne dimia apo ne minifunde, qe nuk kane meritat e merituara ne lufte por te blera pas lufte si kostumet e UÇK, po mbjellin ngaterresa te medha dhe po shperfillin ushtaret e Republikes se Kosoves, te cilet kane qene institucionale, kane respektuar institucionet te cilat kane ekzistuar, se Kosova nuk ka qene e njerzve endacake qe mbulonin hallatet me lapa gjethi, por ka qene shtet me institucione te njohura nga populli i Kosoves por jo nga te huajt. Ata qe mendojne se me ta nis historia, le te shkojne e te pshurrin mbi varret e te pareve te tyre njehere e pastaj le te hane miza. Une kam pare me syte e mi qindra e qindra ushtare te FARK-ut duke hyre ne lufte ne Kosove per te luftuar per Kosoven dhe jo per t’ia marre pushtetin dikujt e per t’ia dhene dikujt tjeter. Sic kam pare e shoqeruar qindra e qindra te tjere te UCK qe nuk kishin asnje lloj inati apo merie me profesionistet (Inate e meri kishin vetem ca tipa enveriste marksiste leniniste, te ngushte shume fisnike e patriote te zjarrte shqiptare qe u dukej sikur po u merrnin hisen ne kosove ushtaret e FARK-ut). I kam pare duke hyre ne lufte jo kur ishte vendose te hynte NATO-ja, se pasi nisi luften NATO, u be lufte per pushtet pastaj ne Kosove, se e dinin pushtetarwt e rinj se Serbine do ta largonte NATO-ja nga Kosova. Une kam njohur njerez te rendesishem te Kosoves, kordinatore te rendesishem qe nuk i diferenconin luftetaret sa ishin duke hyre ne Kosove. Dhe kam shume deshmi per ato qe e kishin seriozisht luften dhe qe kishin ardhe te hynin ne lufte seriozisht. Siç kam edhe shume deshmi per ata qe delnin shetitje deri ne kufi dhe shetisnin ne darke me mua neper Kukes.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. kema thotë:

  lapsi ose testatura shkruan gjithqka
  secili qe komenton si n tv si n rrjetet sociale fb thon mos tja permenim emnin
  flet gjys ore ose shkruan gjatë në fb
  kurr asnjani spermendin emra
  ne fund lexusi thot sa asht e vertet aq asht
  rren kur flitet me koh e me data pse nuk thon emrat filani ose filani
  prej te gjith luftarve komandantave gjat luftes perveq familjes jashari
  asht familja haradinaj ,naim maloku edhe 2a3 momentalisht spom kujtohen emrat kta qe jan kan prezenc ja juka vra ndoj i familjes afer tina ja asht plagos e tjer komandanta jan vra sot jan deshmor te kombit tjert krejt komandanta te kulsit tropojes e t bllaces
  per me bind popullin ose lexuesin folne me emra me koh e me deshmitar te cilet jan kan prezent
  flm per mirkuptim

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...