Published On: 9 Shkurt, 2016
Bota |

“Përbindëshi i Kaspikut”: Projekti që shqetësoi CIA-n, e që Rusia e mbante me vite sekret (Foto/Video)

Lufta e Ftohtë ishte një kohë shumë e pazakontë dhe e tensionuar nëse keni qenë amerikan apo rus. Amerikanët ishin në frikë të vazhdueshme nga pushtimi i “kuq” rus, derisa të njëjtën ndjenë e kishin edhe rusët për amerikanët.

Të dy superfuqitë ishin armatosur rëndë, sikur e nesërmja të mos ekzistonte, duke kërcënuar njëra tjetrën me armë bërthamore thuajse ishin lodra për fëmijë, dhe vazhdimisht ndërtonin bunkerë, por edhe armë të pabesueshme, mjete transporti sikur në romanët fantastiko-shkencorë.

Një prej tyre sigurisht se ishte ekranoplani rus, që në histori kujtohet si “përbindëshi i detit Kaspik”. Ekranoplanët janë në fakt mjete transportuese që përdoren për të ashtuquajturën “ground-effect” – ato fluturojnë shumë afër tokës ose sipërfaqes së ujit, derisa shtresa e tyre e ajrit mes krahëve dhe dyshemesë në mënyrë drastike zvogëlon rezistencën, transmeton Telegrafi.

“Përbindëshi i Detit Kaspik” ishte projektuar në vitin 1964 nga inxhinieri i famshëm Rostislav Alexeyev, gjë që shpejt e kishte zbuluar edhe CIA. Ata kishin arritur që nga ajri të regjistrojnë fluturaken gjigante me logon “KM”, që asokohe quhej “Caspian monster” edhe pse në fakt ky emërtim fillimisht ishte për maketen ruse “Korabl”.

Fluturakja më e madhe në botë

Dimensionet e krahëve të hapur të fluturakes misterioze ishin më pak se 43 metra, derisa gjatësia e trupit ishte 92 metra. Me një peshë prej 550 ton, MD-160 ishte makineria që fuste frikën në palcë. Asokohe ishte fluturakja më e madhe në botë, kurse gjatë Luftës së Ftohtë, madhësia kishte rëndësi të madhe.

CIA ishte tmerruar aq shumë nga projekti i fshehtë rus, sa që kishte projektuar një fluturake të veçantë pa pilot me të cilën kishte spiunuar zhvillimin e saj.

Versioni i parë i ekroplanit ishte dizajnuar të fluturojë 5 deri në 10 metra mbi tokë ose sipërfaqe të ujit, dhe ka përdorur “ground-effect” që i mundësonte të transportojë mallra, pajisje ushtarake apo koka bërthamore deri në 137 ton. Pavarësisht dimensioneve gjigante dhe peshës, MD-160 ka mundur të zhvillojë shpejtësi deri në 740 kilometra në orë, por shpejtësia e rekomanduar ishte 430 km/h.

I mirë si transportues, i keq për operacione ushtarake

Dhe derisa “përbindëshi Kaspik” kishte karakteristika të shkëlqyera për transportim mallrash, për përdorim ushtarak kishte shumë të meta. Mundësitë manovruese ishin të mjerueshme, kurse edhe lëvizja më e vogël e papritur ka mundur të shkaktojë prishjen e fluturakes, pasi krahët mund të preknin ujin.

Për shkak të fluturimit të ulët mbi tokë apo sipërfaqe të ujit, ekranoplani ishte një objektiv i paarritshëm për minat nënujore dhe raketat lundruese, dhe për këtë i është nevojitur përcjellje e armatosur që do të sigurohej nëse rruga është e pastër dhe e kalueshme. Versionet e mëvonshme të fluturakes kanë qenë të pajisura edhe me raketa, por ajo nuk kishte arritur të përsoset deri në çdo detaj.

Miliona të shpenzuara në konceptin e gabuar

Por rusët nuk kanë pranuar se kanë investuar miliona në një koncept të gabuar, derisa testimi dhe përmirësimi i kësaj fluturakeje vazhdoi deri në rënien e Bashkimit Sovjetik. Pas plotë 15 viteve të testimit në Detin Kaspik, ndodhi edhe aksidenti i parë – ekranoplani u rrëzua për shkak të gabimit të pilotit, kurse mbetjet e tij ishin tepër të rënda për tu nxjerrë nga uji.

Dështimi i projektit për vite me radhë ka mbetur një tabu e vërtetë në Rusi, kurse fotografitë janë shpërndarë në perëndim në fillim të viteve të 90-ta, kur versioni origjinal i gjigantit ishte pensionuar shumë vite më parë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...