Published On: 13 Prill, 2016

Përballë tri kërkesave të amerikanëve, Qeveria ka zgjedhur të hesht

Zyrtarët e Qeverisë së Kosovës kanë zgjedhur që të heshtin përballë tri kërkesave të amerikanëve, që ia kishin drejtuar dy liderëve të koalicionit, Isa Mustafa e Kadri Veseli.

 Këto kërkesa drejtuar dyshes qeverisëse, për të cilat kishte raportuar gjatë ditës së djeshme Gazeta Blic, kanë të bëjnë me reformimin e tërësishëm të qeverisë Mustafa, e jo vetëm me ndërrime kozmetike për shkak të rënies së besueshmërisë së kësaj qeverie, përshpejtimin e procedurave në formimin e ekipit që do të merrej me përfitimin e asistencës sociale nga Agjencia amerikane Korporata e Sfidave të Mijëvjeçarit dhe për garancionin që e kishin dhënë amerikanët që zgjedhje nuk do të ketë përgjatë këtij viti.

Të kontaktuar nga Gazeta Blic as zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Arban Abrashi e as këshilltari për çështje politike dhe medie, Faton Abdullahu nuk kanë dashur të flasin për këtë çështje.

Derisa Abdullahu ka theksuar se ai nuk është zëdhënës i qeverisë, por këshilltar politik dhe për këtë temë duhet të flas Arban Abrashi, ky i fundit gjatë tërë ditës nuk ka kthyer përgjigje.

Ndonëse ka kërkuar që pyetjet t’i dërgohen përmes SMS-it, Abrashi nuk ka kthyer asnjë përgjigje.

“Unë nuk jam zëdhënës. Është keqkuptuar kjo çështje. Unë jam këshilltar politik i kryeministrit me fokus, mediet”, ka thënë Abdullahu për Gazetën Blic, duke kërkuar që për temën në fjalë të flasim me Abrashin.

Pavarësisht këtyre kërkesave, Gazeta Blic ka marrë vesh që Isa Mustafa nuk do ta ketë të lehtë që të marrë vendim për ndryshimin e tërësishëm të kabinetit qeveritar, për shkak të rrezikut që të ketë rebelime.

Mësohet se Hajredin Kuçi nga posti i ministrit të Drejtësisë do të kaloj të atë të zëvendëskryeministrit, ndërkaq vendin e tij ka shumë gjasa që ta zë ose Haki Demolli ose Armend Zemaj. “Nëse Demolli do të kalonte në ministrinë e Drejtësisë, atëherë Agim Çeku mund të vijë në atë të FSK-së, derisa ministrinë e Punëve të Jashtme do ta marrë Enver Hoxhaj”, tha ky burim.

Ndërkohë, gjasat e mëdha që të shkakrohet i ka ministri i Arsimit, Arsim Bajrami dhe Ministrja e Tregtisë, Hykmete Bajrami. Të dy këta ministra mund të shkarkohen për shkak të dështimeve të shumta.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...