Published On: 24 Qershor, 2016

Për Thaçin mjafton që ai me vëllezërit e tij të mund të vjedhin sa të munden

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi  dekalroi se marrëveshja për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi duhet të ratifikohet brenda 10 ditësh. Në të  kundërten, vendi do të humbas shumë.

Ndaj kësaj deklarate të Thaçit kanë reaguar subjektet opozitare, Vetëvendosje dhe NISMA.

 Vetëvendosje përmes zëdhënësit të saj, Frashër Krasniqi, e ka rikonfirmuar qëndrimin e saj  kundërshtues  ndaj kësaj marrëveshje. Sipas Krasniqit, fakti që Kosova po i humbë 8000 hektarë nuk paraqet problem për Thaçin.  Sipas tij, për Thaçin majfton që ai me vëllezërit e tij të mund të vjedhin e pasurohen.

“Mirëpo qytetarët e Kosovës nuk kanë atdhe tjetër dhe Kosova nuk ka territor për të falur. Ne nuk do të lejojmë humbjen e mbi 8000 hektarëve dhe i bëjmë thirrje pushtetit që të mos e provokojë situatën duke e sjellë në votim këtë marrëveshje.

Insistimi i Hashim Thaçit flet se sa i shitur është ky person. Ne nuk do të lejojmë humbjen e mbi 8000 hektarëve dhe i bëjmë thirrje pushtetit që të mos e provokojë situatën duke e sjellë në votim këtë marrëveshje”, ka thënë ai për Gazetën Blic.

Në linjë të njejtë me Vetëvendosjen  sa i përket çështjes së demarkacoinit qëndrone edhe  subjekti tjtër opozitar,  NISMA, e cila është treguar e prerë në kundërshtimin e deklaratës së Thaçit.

Sipas zëdhënëist të NISMA-s, Bilall Sherfi, deklaratae Thaçit përbën ndërhyrje në kompetencat e legislativit.

“Nuk është hera e parë që Thaçi bën deklarata të cilat përbëjnë ndërhyrje në kompetencat Kuvendit të Kosovës. Edhe kjo deklaratë është një ndërhyrje e radhës e cila përbën ndërhyrje në pushtetin e legjislativit”, ka përfunduar Sherifi/ GazetaBlic

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...