Published On: 3 Maj, 2016
Bota |

Për shkak të emigrantëve, BE do t’i lejojë Turqisë udhëtimin pa viza!

Komisioni Europian, do të jap miratimin e kushtëzuar Turqisë, për udhëtim pa viza brenda zonës Schengen të BE-së, raportojnë mediat e huaja.

Ky veprim është pjesë e një marrëveshjeje në të cilën Turqia ka rënë dakord me Bashkimin e Europian, që të pranojë emigrantët të cilën kalojnë përmes detit Egje në Greqi, njofton Klan Kosova.

 Megjithatë Turqia ende duhet të përmbushë kriteret e BE-së, që marrëveshja të miratohet nga Parlamenti Europian dhe vendet anëtare.

BE-ja prapë se prapë ka frikë sipas raportimeve kjo ngase pa ndonjë marrëveshje të vizave Turiqa nuk do të kontrollojë fluksin e migrimit, njofton Klan Kosova.

Ndërkohë që shumë refugjatë të cilët kanë arritur në Europë, ende gjenden të bllokuar në kufirin Greqi – Maqedoni.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...