Published On: 23 Qershor, 2016

PËR KËTË VERË NANË DO TË VI

 

AGIM GASHI

 

PËR KËTË VERË NANË DO TË VI

 

Kohë e largët që kur ike
N´rrugë të botes u degdise,
Qaj me lotë e qaj me mall
Bir i nanes t´pres me ardhë;
Tridhet vjet n´mërgim që vate
A t´merr malli i kësaj balte?

Më le guri në rrokullimë
S´të vjen keq për Arbëninë,
S`të vjen keq për fusha e male
Nanen bir e ka marr malli;

Me të pa, me hjek mërzi
Me ti puth dy sytë e zi.

 

Bir, të them: më mbyti malli,
Me u pa po për së gjalli,
E marr krroqen dal te udha
Aty pari kalojnë burra;
Fort i kqyri mos je ti
Me lotë n´sy kthehem në shpi.

Këta lotë që po më tretin
Po e shtojnë ujin e detit,
Ulem rri nën hije fiku
Sikur zogu jashtë furrikut;
Nëse t´vjen shëndeti n´derë
Eja bir për këtë verë.

Hajt moj nanë ti dert mos ki
Edhe i smutë këtë verë do t´vi,
Se shumë nanë,  më mori malli,
Zemren time tanë e kalli;

Do t´ja zamë rrugën e mallit
Kur ti puth rrudhat e ballit.

Hajde bir të pret atdheu
Dhe flamuri i Skënderbeut,
Mos u plak por eja djalë
Të ndalim lotë, të ndalim mall`;

S’ka ma kandshëm, s’ka më mirë
Kur merren ngryk nanë e birë!

 

23.06.16
Düren

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Zymer Mehani thotë:

  Poezi: Zymer Mehani
  POPULLI IM
  Vallë si nuk u lodhe
  Në shtigjet e shekujve
  I ndjekur
  I munduar
  Dhe i përsekutuar
  Vallë si qëndrove
  Në mugëtirën e shekujve
  Nëpër mote e stinë
  Me cegmë e suferinë
  S’u bëre dot tjetër
  Se e deshte lirinë
  Ti, populli im-
  Guximtar prore
  Ti, populli im-
  Me fuqi vigane
  Ndër vite dhe mote
  U rrit qëndresa jote
  U shndërrove n’legjendë
  Që s’tretet n’harresë
  Veç me shpatë e pushkë
  N’ histori bëre kthesë
  Bijtë tu i mëkove
  Me dashurinë për ty
  Dhe shekujt i rrëmbeve
  I ktheve n ‘ fortesë
  E në zemrat tona
  Na shtove besë e shpresë
  Ti, populli im
  Ishe dhe je trim

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...