Published On: 9 Tetor, 2016

Për keqpërdorim të detyrës, arrestohen 3 policë dhe një noter

Katër të dyshuar, tre policë dhe një noter janë arrestuar për keqpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar në Prishtinë dhe Viti

Inspektorati Policor i Kosovës njofton se në dy raste të ndara ka realizuar me sukses dy operacione hetimore ku si rezultat i hetimeve në të dy rastet janë arrestuar katër të dyshuar (tre zyrtarë policorë dhe një qytetar – noter).

Sipas IPK-së, operacioni i parë është realizuar më 07.10.2016 ku efektivat e Inspektoratit Policor të Kosovës kanë arrestuar  dy të dyshuar nga Vitia (një toger policor – Stacioni Policor i Vitisë dhe një Noter) me dyshimi kanë kryer veprën penale keqpërdorim i pozitës dhe autoritetit zyrtar, uzurpim i paligjshëm i pronës së paluajtshme dhe falsifikimi i dokumenteve të parapara në Kodin Penal të Republikës së Kosovës.

”Arrestimit i kanë paraprirë veprimet hetimore disa mujore dhe informacioni i pranuar nga burimet e informacionit në terren lidhur me përfshirjen e togerit policor si të dyshuar në këtë rast, si dhe provave materiale që janë siguruar nga ushtrimi i kontrollit të banesës, apo objekteve tjera bazuar në një Urdhëresë të Gjykatës Themelore në Gjilan .Pas ndërmarrjes së disa veprimeve hetimore paraprake dhe me vendim të prokurorit të shtetit të dyshuarit janë arrestuar dhe dërguar në Qendrën e Ndalimit në Gjilan ku u është caktuar masa e ndalimit policor për 48 orë deri në vazhdimin e procedurave të tjera gjyqësore” njofton Inspektorati Policor.

IPK njofton se edhe rasti i dytë është realizuar në datën e njëjtë në Prishtinë, ku IPK-ja ka pranuar një informatë se dy zyrtarë policorë dyshohet se kanë kryer veprën penale “Keqpërdorim i Detyrës Zyrtare, marrje e ryshfetit dhe fshehje të provave”.

”Për të gjitha veprimet është njoftuar prokurori kujdestar me vendim të të cilit  dy të dyshuarve (zyrtarë policorë) u është caktuar masa e ndalimit për 48 orë.Të dyshuarit janë paraqitur para Gjyqtarit të Procedurës Paraprake, i cili në fund të seancës dy të dyshuarve ju ka caktuar nga 30 ditë paraburgim si një prej masave për sigurimin e prezencës së të pandehurit në procedurë penale”, njofton më tutje Inspektorati Policor i Kosovës./21Media

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...