Published On: 1 Korrik, 2016

Për Isa Mustafën nuk është i rëndësishëm territori dhe sovraniteti i Republikës

Mbrëmë kryeministri i Kosovës, Isa Musafa ka përsëritur se Kosova duhet që ta bëj shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, kusht ky sipas tij, i vendosur nga Bashkimi Evropian që qytetarët të lëvizin pa viza.

Mustafa në një postim në rrjetin social Facebook ka shkruar se nëse nuk bëhet demarkacioni Kosova do të humb shansin për të lëvizur pa viza dhe se ekziston rreziku që vendi të futet në një cikël ku individët mund të shkaktojnë incidente kufitare me një vend mik, anëtar të NATO-s, transmeton Indeksonline.

Lidhur me këtë, zëdhënësi i Vetëvendosjes, Frashër Krasniqi ka thënë për Indeksonline se rreziku për tensionim të mëtutjeshëm të raporteve ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi vjen për shkak të humbjes së mbi 8000 hektarëve tokë të Republikës së Kosovës.

Sipas tij, nuk mund të ketë raporte të mira fqinjësore në kurriz të njërës apo tjetrës palë dhe se këtë duhet ta kuptojë edhe Isa Mustafa e edhe qeveria e Malit të Zi.

“Por për Isa Mustafën nuk është i rëndësishëm territori dhe sovraniteti i Republikës prandaj jep deklarata të tilla absurde. Është e çuditshme se si për Isa Mustafën qenka prioritet miratimi i demarkacionit, ndërsa asnjë veprim nuk e ndërmori në luftimin e krimit dhe korrupsionit që gjithashtu është kërkesë e BE-së për liberalizimin e vizave. Normalisht që luftimi i krimit dhe korrupsionit nënkupton pamundësimin e pasurimit të tij, djemve të tij dhe pushtetarëve të tjerë, prandaj nuk i konvenon një gjë e tillë”, ka thënë Krasniqi.

Ai ka theksuar se demarkacioni nënkupton humbjen e territorit të Republikës së Kosovës, e një gjë e tillë nuk është problem për një politikan si Isa Mustafa.

“Megjithatë, sondazhet e fundit kanë dëshmuar që shumica dërmuese e qytetarëve nuk janë të gatshëm të japin territor për liberalizim të vizave. Ky vullnet duhet të respektohet dhe ne do të bëjmë çmos që ta mbrojmë këtë vullnet gjithëpopullor”, ka thënë tutje Krasniqi.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. haku thotë:

    SHBA dhe BE nuk e dine se shqiptaret kurre nuk kane vu gure kufiri ne mes te shteteve fqinje e as qe jane pyetur ndonjehere per kete ceshtj e.Prore jemi ankuar per ceshtjen e kufinjeve. Me kot se me kot! Z. Kryeminister e di se kufiri me Malin e Zi dikur ishte ne mes te Tivarit dhe Sutomores vend te cilin malazezet edhe sot e quajne KUFI. Po, e quajne shkurt e shqip KUFI e jo granica. E sot kufiri eshte ke Buna, diku rreth 60 kilometra larg. Pse? Sepse Versaji nuk gjente vend me te pershtatshem per mbrojtjen e kufinjeve pos lumit Buna. Marri! Marri e Europes e cila nuk hezitonte fare t’ia merrte shqiptareve Tivarin, Ulqinin e 360 kilometra katrore te Liqenit te Shkodres dhe pjeseve tjera si Krajen, Tuzin, Guci, Plave etj., etj. Tani BE po na pyet por me kusht. BE e di se edhe ne pjesen tjeter toka eshte shqiptare por edhe me tutje nuk lejon qe shqiptaret te komunikojne ne mes veti. Perforcon kufinjet dhe e frigon popullaten per ndonje konflikt eventual me Malin e Zi.
    Pse ne frigohemi nga te drejtat tona dhe keshtu bejme leshime te pafalshme ne dem te gjeneratave te ardhshme. Ne jemi pjese e Europes dhe pranim me kusht te papranushem ne Bashkesine Europiane eshte dic amorale. Shqiptaret konsiderojne se ceshtja shqiptare ne Ballkan eshte ende e pa zgjidhur. Ende miliona shqiptare nuk mund te komunikojne shlirshem ne mes vedi e as qe mund te krijojne miqesi ashtu sic e do adeti. Ende jane te mbyllur. Europa kerkon asociacione te komunave ne Kosove kurse per asociacione te komunave ne Serbi, Mal te Zi, Maqedoni e Greqi as qe behet fjale. Shqiptaret kerkojne te drejta te barabarta asgje me shhume e asgje me pak.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...