Published On: 19 Mars, 2016

“Për inat” të Vetëvendosjes Kosova rrit importin e mallrave nga Serbia

Duket se ftesa që Oda Ekonomike e Kosovës po iu bënë qytetarëve të Kosovës për konsumimin e prodhimeve serbe ka filluar të jap efektin e saj, pasi importi i mallrave serbe në Kosovë është rritur vitin e kaluar. Bazuar në të dhënat zyrtare të Doganave të Kosovës, vitin që lamë pas në Kosovë janë importuar mallra të produkteve serbe në vlerë prej 372 milionë euro, ndërsa përmes rrugëve ilegale shifrat jozyrtare përllogariten të sillen nga 100 deri në 200 milionë euro, me çka e importi rritet në afër 600 milionë euro. Kurse, eksporti i produkteve të Kosovës në Serbi gjatë vitit 2015 ishte 27 milionë euro.

Zëdhënës i Doganave, Adriatik Stavileci tha për KosovaPress se gjatë vitit 2015, ka pas rritje të importit për 4 për qind më shumë se në vitin 2014.

Stavileci: Gjatë vitit 2015 kishim 372 milionë euro import të mallrave nga Serbia

 

“Viti 2015 ka pasur një rritje të importeve të produkteve të Serbisë me 4 për qind më shumë se periudha paraprake e vitit 2014-të. Importi i mallrave serbe në Kosovë ka arrit në vlerën prej 372 milionë euro gjatë vitit 2015. Ndërsa, eksporti i produkteve të Kosovës, nëse e krahasojmë me vitin 2014, në vitin 2015, ka rritje, po sidoqoftë është në vlera nominale. Në 2014, kemi pasur 23 milionë euro eksport, ndërsa, në vitin 2015, kemi pasur 27 milionë euro, eksport të produkteve tona drejt Serbisë”, tha Stavileci.

Ai po ashtu tha se për dy muajt e parë të këtij viti, nga Serbia janë importuar mallra në vlerë prej 45 milio në euro. Kurse, Kosova për këta dy muaj eksportoi në Serbi mallra në vlerë 2.5 milionë euro.

Stavileci: Për dy muaj, Serbia ka importuar mallra në vlerë prej 45 milionë euro

 

“Kurse në këtë vit, eksporti ka mbetur i njëjtë. Faktikisht për muajin janar dhe shkurt të vitit 2016, ne kemi pranuar import të produkteve të Serbisë në vlerë prej 45 milionë euro, kurse, sa i përket eksportit, ne kemi eksportuar në vitin 2015, në periudhën janar-shkurt 1.2 milion euro mallra, kurse në vitin 2016, kemi eksportuar 2.5 milionë euro mallra. Importi i mallrave të Serbisë drejt Kosovës përfshinë një gamë shumë të gjerë të mallrave, duke filluar prej produkteve ushqimore e deri tek produktet industriale”, tha Stavileci.

Nga ana tjetër, institucionet gjegjëse të Kosovës asnjëherë nuk kanë qenë në gjendje të dinë se sa është edhe vlera e mallrave të importuara përmes rrugëve ilegale. Shifrat jo zyrtare përllogariten të sillen nga 100 deri në 200 milionë euro.

Kjo shifër asnjëherë nuk është mohuar dhe as pranuar nga autoritetet vendore.

Përndryshe, në përkrahje të importuesve serb në Kosovë, kësaj jave ka dal edhe një herë kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu, i cili përmes një komunikate të përbashkët me Odën Ekonomike të Serbisë, kanë deklaruar se i kanë dërguar një letër organeve të larta të BE-së me kërkesë për parandalim të aktiviteteve të Vetëvendosjes në Kosovë, aktivistët e së cilës po bllokojnë importin e mallrave nga Serbia.

Ndërsa, nënkryetari i OEK-ut, Arif Elshani ka dalë të enjten kundër, duke e quajtur ketë letër si veprim personal të Gerxhaliu dhe të kontrabanduar në mënyrë të fshehtë. Ai përmes një letre dërguar mediave ka thënë se kjo letër nuk përfaqëson qëndrimin e OEK-ës, duke marrë parasysh se Oda Ekonomike e Kosovës ka menaxhmentin e vet, Këshillin Drejtues dhe Kuvendin dhe Gërxhaliu do të duhej të marr miratimin, para se të bëjë një veprim të tillë. Kp

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Fadil thotë:

  …Dhe, për inatë të VV,-pastaj, Serbia po i dërgon Kosovës, për ato “pak” miliona euro: meill me krunde dhe barna të skaduara dhe të helmuara…

  Bleni serbisht, o shipeca e shipece, se, qe besa, -pa pikë dyshimi, në mos sot, nesër,-keni me ia parë hajrin”!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. Fadil thotë:

  …Dhe, për inatë të VV,-pastaj, Serbia po i dëgon Kosovës, për ato “pak” miliona euro: meill me krunde dhe barna të skaduara dhe të helmuara…
  Bleni serbisht, o shipeca e shipece, se, qe besa, -pa pikë dyshimi, në mos sot, nesër,-keni me ia parë hajrin”!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...