Published On: 2 Mars, 2016

Për Ibrahim Kelmendin – E P I L O G

 
I dashur Ibrahim Kelmendi. Rrugët tona këtu po ndahen, Misioni ynë i përbashkët këtu merr fund. Ndër disa të tjerë ke qenë inspirim i imi, kurajim, që të angazhohem më thellë, me këmbëngulës në Mision me titull punues -Kosova e Pavarur. Ke qenë inspirim i imi në Gjenevë, Minhen, Vjen, Pragë, në Prishtine, në Kosovë… ama jo edhe në Shqipëri ku konceptet tona ishin jo të ngjashme, gjegjësisht tejet të ndryshme. Shtetin e Shqipërisë asnjëherë nuk e kam përjetuar si shtetin tim. Asnjëherë. Sepse koncepti i shtetit për mua janë së pari njerëz, qytetare të atij shtetit, e jo territori. Nuk kam qenë, as nuk jam asi lloj patrioti që qëndrojnë për Territor si një nocion të imagjinuar, nuk kam vuajtur apo nuk kam jetuar në vete asi ideologjie, të bashkimit të territoreve etnike. Por për Liri si parakusht për të menduarit të Lirë, në Liri nga okupuesi tejet agresiv, bestial. Misioni im, qëllimi im ka qenë që Kosova doemos, pa kusht, të ndahet nga Serbia dhe Jugosllavia. Dhe asgjë më shumë, e as më pak. E që në atë Kosovë të jetë zanafillja e Vetëdijësimit qytetare dhe qytetërues. Vetëdijesim si akt personal, në Liri. Sepse, që nga viti 1992, kur kam hy për herë të parë në Shqipëri, e isha gazetarja e parë që ka hy në Ministri të Mbrojtjes së Shqipërisë, me ndihmën e oficerit Fluturak Germenji, kam kuptuar që shqiptarët e Shqipërisë kanë brengosje të veta, tejet të ndryshme nga brengosje të shqiptarëve të Kosovës. Ishin të devastuar nga sistemi ideologjik- partiak të Enver Hoxhës. Ishin tejet të lodhur nga tensioni okupues i sistemit toksik të Enver Hoxhës, për dallim nga shqiptarët e Kosovës që ishin të lodhur nga okupuesi serb dhe mbeturinat e ideologjisë të Josip Brozit Tito. E atyre, shqiptarëve të Kosovës, në vitet e nëntëdhjeta, përsëri i cenohej etnocidi i hapur, i shpallur si legal dhe legjitim nga shteti serb. E ne Shqipëri, sidomos atëherë, në vitet e nëntëdhjeta kam parë dhe përjetu nga afër pasojat e një ideologjie të tmerrshme, të verbuar, sikurse ka qenë ideologjia e Enver Hoxhës dhe bashkëmendimtarëve të tij. Për mua, kjo ishte po ashtu etnocid, por nga pozita tjetër dhe/apo me pretekst tjetër. Ama vdekjeprurëse. Jo gjithmonë fizike vdekjeprurëse, por gjithmonë dhe pa kusht vdekjeprurëse për shpirtin dhe spiritualitetin e individit. E ata individ ishin shqiptar, qytetarë të Shqipërisë. E asi ideolog, vrasës të shpirtit apo të trupit të njeriut, qenies njerëzore, nuk kanë dallim njëri nga tjetri. Ashtu, për mua, një Josip Broz nuk dallohet nga Enver Hoxha. I vetmi dallim është që Josip Broz ishte jugosllav, e Enver Hoxha shqiptar. Por, të dytë i vritnin shqiptarët, fizikisht dhe/apo shpirtërisht. Çdo autokrat apo ai që për qëllime personale ideologjike është në gjendje të vret qenien tjetër njerëzore, kushdo të jetë ajo qenie njerëzore, është vrasës.

Vrasësi është vrasës pa marr parasysh nga cila pozitë apo qëllim e bën vrasjen. Këtu përjashtohet kategoria e atyre që e kanë vra dikë në situatë të mbrojtjes së jetës së vet, të familjes apo të dikujt që drejtëpërdrejtë është i cenuar me vdekje prej dikujt. Dhe pikërisht këtu dhe në këtë koncept ndahen kahjet dhe/apo rrugët tona, e jotja dhe e imja, i dashur Ibrahim Kelmendi.

Për mbarim të këtij prononcimi mbetet të të them që Propagande që unë ia kam bërë UÇK-së dhe për UÇK-në, në opinionin botëror, nuk ka qenë shkaku i UÇK-së, por shkaku i Kosovës, civilëve, qytetarëve të pambrojtur të Kosovës, domethënë atë propagandë e kam bërë si akt – potez strategjik, paritetit ushtarak ndaj okupuesit serb. Me vendim të përbashkët me Bekim Berishën – Aben, me datën 2 nëntor 1997, në Zagreb.

Samurai i Fundit i Kosovës, Bekim Berisha Abei, PLOTËSISHT I PASTËR; I LIRUAR nga çfarëdo ideologjie, nuk e ka humbur betejën, e as luftën kur ta shikosh hollë e hollë. Pa marr parasysh dështimet momentale të politikes dhe rrezatimeve politike në Kosovë. Sepse do të vjen koha kur ai, Bekim Berisha Abei, i Lirë, i Amshuar, i buzëqeshur, do të Lodron përmbi Tokën e Kosovës, si Shqiponja që në viset më të larta krijon çerdhe për brezin që nuk ka mbarim. E kjo kohë, ky dhe këso konteksti shtetërimit të Kosovës ende ju takon juve, politikanëve të ideologjizuar, ideologëve të përbetuar. Puna ime, misioni im për Kosovë këtu mbaron. Të vetmen gjë që e marr, e përjetoj si qejz timin Kosovës është fakti se kam mbërri, ia kam dal qëllimit që studentët shqiptar këtu në Kroaci, në fillim të viteve të nëntëdhjeta të mos përjashtohen nga Kroacia, kur pushteti kroat i anuloi dokumentet, pasaportat e Jugosllavisë, e studentët shqiptar nuk kishin tjera dokumente, pasaporta. Asnjë student i Kosovës nuk është përjashtuar nga Kroacia pa e kryer fakultetin. Këtë punë e kam bo, kam luftuar për çdo student veç e veç, të ketë mundësi ti mbaroj studimet. Të gjithë ata kanë kryer fakultete këtu, e shumica më e madhe e atyre janë në Kosovë. Ata janë Ardhmëria, ata janë materie e gjallë, materie aktive e Kosovës, ata dhe fëmijë të tyre, si Brezi që nuk ka mbarim. Pikërisht për çka edhe një ditë do të plotësohet, do të ketë kuptim, sqarim, Misioni i rënies heroike, flijimit të jetës së Samurait të Fundit i Kosovës, Bekim Berisha Abei.

 

Rrnofsh dhe Lamtumirë i dashur Ibrahim Kelmendi.

Diana Rexhepi

 
Displaying 6 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  E lexova me vemendje Shkrimin e Diana Rexhepit me muhabet me inspiruesin e sai siq pohon vete Dijana !!! I lezova komentet e
  Z . Krasniqi dhe Z. Hoxha Pastaj pergjegjejen e zonjes Diana
  Pasi i lexova bera nje analize krejt veq si lexues Pa patur as ma
  te voglen njohuri rreth lamshit aq te pshtjellur te vrasjeve
  enikmatike e tersisht politike nga akter qe tani po e luajn
  rrolin e aktorit ne teatrin e kohes se sotme ! Dijana e
  permendi fjalen qejz Por nuk tha kujt po ia thure !Sa duket
  Qytetaret dhe familjaret e te Ndershmit Kolonel Ahmet Krasniqi
  I kan ra ne gjurme vekut te qejzit vrastar dhe drugza e
  berdilat po i enin mire qe vrasja te zbardhet me qejz
  te hijshem e 17 vite te pritshme ta kene vulen e panairit
  qe cilson vlere kombetare qe terri do behet drite !
  Une si lexues ne kete teme u pershendes E posaqerisht
  Dijanen qe po u orjenton ne dyre ku punojne shurdhomemecet !
  ha ha ha Nuk po hane gjelat gozhda !Vrastaret i percjelle
  hija e zeze e veprave te zeza qe duhet ti epin gjevape !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 2. Diana Rexhepi thotë:

  Keshtu pi ja bojme. Pse ju, qe ishit burra te forte, Qendrim Hoxha dhe Sefedin Krasniqi, tash e sa vjete pas luftes, nuk i drejtoheni zyrtarisht Ministrise se puneve te mbrendshme te Shqiperise dhe te Kosoves, Ministrise se drejtesise te Shqiperise dhe te Kosoves me Kerkese zyrtare kembengulese, te hapet hetimi per vrasje te kolonelit Ahmet Krasniqi. Tregoni ate burrni, dhe ne ate Kerkese zyrtare shkruani listen e te dyshuarve te mundshem, dhe deshmitareve te mundshem. Dhe aty, ne ate Kekese kemngulse Zyrtare shtini edhe emrin tim. E jo me aktru ju, ketu ne leter, nese jeni nenshkru me emra te vertet, hetues dhe policet. Atje, aty, ne vend Zyrtar, me thirrje zyrtare legale, do te prgjigjem pyetjeve zyrtare personave zyrtar, ate cka dij per kete rast. E jo juve qe po aktroni burrni ne forme dhe menyre si dhe sa po e tregojne burrni grat mas gardhit. Nese jam e kjarte. Dhe ketu mbaron fjala ime me ju, burra te letres.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(1)
  • Qendrim Hoxha thotë:

   Sepse hetimi eshte hapur Diana, shume moti, nga Intelegjenca Amerikane. Gjykimi do te quhet “Gjykata Speciale ne Hage”. Ti kete e di! E di madje shume mire moj “burneshe”… Kush po aktron ne emer te Abejes, po shihet.. Dul Ramiz Lladrovci tregoi kush e ka largu Bekimin nga Drenica, ti na shet ende filma bardh e zi te Ibrahim Kelmendit ketu. Nuk eshte problem deshmia, problem eshte propaganda qe po e ben ti. Nuk eshte nje njeri I vrare, jane shume. Ai qeizi yt, Paj ti bre “burrneshe” e portaleve e Ibrahim Kelmendit, ti e din qe per Hage eshte bere gati. S’di pse po m’shtin me ti qit per fushe. Ti dhe “burrnia”, po shihet lart… veq shpallja e dates se dasmes me Ibrahim Kelmendin po t’mungon. Mos ta nin, Prokuroria ne dere po troket. Qeizin gati ti.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. Diana Rexhepi thotë:

  Nuk ka qene ashtu, zotri i nderuar Sefedin Krasniqi. Me Ahmet Krasniqin i kam pas mardhenie miqesore. E kam cmuar sepse ka qene modest, ka besuar ne ate qe shqiptaret, rryma te ndryshme te ushtareket dhe ushtaret, duhet te bashkohen ne mbrojtje dhe lirim te Kosoves. Ka pas ndaj meje nje konsiderate te jashtzakonshme. I vetmi ai ka qene me mu disa here ne dreke dhe kafe duke me ngushlluar kur eshte vra Abei im, Bekim Berisha. I vetmi. Qe pati konsiderate ndaj meje per ate pune. Me ka thirre ne telefon edhe ne Zagreb. I ka thene gruas te vet dhe vajzes se vet Teuta Krasniqi qe te me thrrasin ne telefon, te mos me lejne vetem ne ato momente te veshtira per mu. Me Ahmet Krasniqin jam taku ne seli te tij, me 19 shtator 1998., dy nate para se te vritet. Kam ardhe ne Shqiperi me HRT me gazetarin kryesor Goran Rotim, kur eshte vra Azem Hajdari. Kam qene gazetare e vetme qe ato dite Sali Berisha e ka pranuar ne audience. Me Ahmet Krasniqin kam ndejte ate nate, me 19 shtator, ne shtepi ku ai ka ndejte. Shtat-tet veta ishin me te. Kemi ndejt deri 3:30 duke folur. Ma ka treguar videon ku ushtaret e me amblema te UCK-se po japin betimin para Tahir Zemes. Me ka thane ate nate qe jam gazetare e vetme qe e kam pa ate incezim. Kam ndejt ne seli te tij tane naten. Ai ka dasht te flasim. Ka pas besim te madh tek une, bile bile shume here i kam thane qe po me mbicmon, sepase ka pas zakon me me thirre ne oret e vona me telefon ne Zagreb dhe perseritke nje fjali: Ti duhesh me na ndihmu neve, ti ke ate aftesi dhe mundesi. vetem nje here ne telefon, kur me thirri ne Zagreb, ma dha me dije qe nuk eshte e rastit qe te ma permend nga ku po me thrret, per shkak te rrezikut. Me tha: Kujtoje Dudajevin. I thash: Mos u krahaso me Dudajevin, Ahmet Krasniqi, mos tepro. Dhe sot e kesaj dite me dhambin ato fjele qe i thash. Sepse as nuk kam andrru qe ai mund te jet i rrezikuar. asnjeehere. Ate nate, me 19 shtator, kur ishim ne dhome te dites, ne seli te ai, shtat atet vehta ishin te pranishem, si thash me pare. Kur lehke qeni, ata u qojshin ne kembe. Edhe ajo me dukej atehere e cuditshme. ju nuk me kujtoheni nga ajo nate. Por me kujtohet nje njeri qe ishte kryesori i tij per informim. Ai sot jeton ne Zagreb dhe eshte ne kryesi te nje shoqate shqipetare ne Zagreb. Nese eshte burre i forte do te prononcohet pse dhe si eshte e mundshme te vritet Ahmet Krasniqi, vetem dy nate masi kam qene une aty si deshmitare qe e rujshin 7-8 veta. e kcejshin ne kambe kur lehke qeni diku ne obor te afert. Pasi qe kam flejt disa ore ne ate dhome te dites, ne mengjes kah ora 7, kam pi kafe me Ahmet Krasniqin ne ate dhome te dites. Me shiqonte i qete, me tha qe do te hajm dreke ate dite kah ora 16 dhe te jem e gatshme se para hotel Minirit do te vjen shoferi i tij te me mer. Dhe me pyeti mekuriozitet, pa kritike dhe keqdashje, por veq me pyeti pse po e mbaj kryqin rreth qafes pasi qe prinderit nuk i kam krishtere. I thash: Nuk o puna jote Krasniq pse e mbaj kryqin, e ka mbajt eshe Abei im Bekim Berisha gjate tere luftes ne Kroaci por edhe ne Kosove. Buzqeshi. Pa asnje hidhrim as kundershtim per fjali qe i thash. Shoferi i tij me qoj deri ne hotel Miniri. Ate dite, ekipi i televizionit kroat beri reprtazhe dhe bisedime me qytetare te disa lagjeve ne Tirane lidhur me trazira ne Shqiperi. Une isha pekthyese ne intervista qe bente me ata gazetari kryesor Goran Rotim. Kemi punu deri ore te vona te mbremjes, e nuk jam taku, e as nuk kam qene ne ate dreke me Ahmet Krasniqin. eshte dasht te montohen ato biseda dhe raportimi i Goran Rotim qe shkuan direkt ne emisionin Motrišta. Ne oret e hershme me daten 21 shtator kemi udhtu ne Zagreb, tere ekipi i HRT-se. Ate nate, me 21 shtator, ne ate vend ku isha me Ahmet Krasniqin dy nate me pare, ai eshte vra. Dhe ky rast ishte kyq qe na ne HRT, une e kam shkruar, botuar per vrasjen e tij, dhe ky teksti ishte informata e pare qe ekziston percarja ne mes rrymes ne UCK qe ishte pro Berishes dhe rrymes qe ishte pro Fatos Nanos.Per mua vrasja e Ahmet krasniqit ishte shenje qe i hapi syt dhe te e kuptoj qe pas vritjes se Bekim Berishes, asgje asgj me nuk eshte e njejt dhe nuk ka mbet e njejte ne UCK dhe mbrenda UCK-se. UCK-ja, asi cfare eshte formu-zyrtarizu ne Minhen, me 27 dhjetor te vitit 1997., ku isha prezente, nuk ka ekzistuar me. Jo ajo UCK. Jo pas renies heroike te Bekim Berishes Abeit. Dhe pas vrasjes se kolonelit Ahmet Krasniqit. Me vjet kam mendu kush dhe PSE e vrau Ahmet krasniqin. Me urdher te kujt. Por, si duket, se shpejti dhe ajo pune do te del ne shesh. Jo vetem shkaku i Ahmet Krasniqit dhe familjes se tij qe ka te drejt te din pse u vra babai i Teutes dhe Flori Krasniqit, por edhe shkaku i Faktografise. Dhe te tregohet haptas ku gjindet materiali qe une e kam pare ate nate me sy te mij, videokaseta ku ushtare te shumet te veshur ne uniforma te UCK-se po japin betimin Tahir Zemes, para flamurit kombetar, Kaq nga une tash per tash per rastin e Ahmet Krasniqin. Nese eshte burre ai personi qe ishte ate nate ne seli te Ahmet krasniqi, e ishte kryesori i tij per informim, e jeton ne Zagreb, nese ka burrni, do te paraqitet vet me prononcim per detaje me te sakta te nates 21.shtator te vitit 1998. Diana Rexhepi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(1)
  • Qendrim Hoxha thotë:

   Diana. Te gjitha I tregove, asgje nuk tregove. Nese je burrneshe, shkruaje emrin e atij “burri” qe paska qene “per informim”. Lidhja mes teje dhe Ibrahim Kelmendit (I cili dyshohet si urdher-dhenes I vrasjes se Ahmetit) paska ekzistuar. E forte madje. 2 nate para vrasjes e paske takuar Ahmetin. Me dit, po dijshe mjaft, e prap per qudi, nuk e ke kuriozitetin e gazetares me pyet pse dikush dyshon ne ty dicka. Madje, as per Ibrahim Kelmendin s’po pyet. Je e quditshme, po e them ne versionin me te bute. Pa permendur qe 17 vjet paske mbajtur per vete gjera qe indirekt po lidhen me nje vrasje. Por, nejse…

   Përgjigjiuni
   Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 4. Sefedin Krasniqi thotë:

  NJË « E P I L O G » LAMTUMIRËS I DIANËS ME IBRAHIMIN

  Interesant ! Ka disa ditë që e kërkoj këtë emër qysh se ka filluar Shqiptari.eu të publikojë shkrimin e parë për vrasjen e kolonel Ahmet Krasniqit. Sot ia mora pak inati edh eveti se si nuk më kujtohej emri i gazetares Diana Rexhepi !? E nisa një shkrim dhe e braktisa pikërisht pse s’me kujtohej emri i i saj dhe e ngatërroja me gazetaren Violeta Rexhepagiq. Ndoshta pse edhe ajo ka punuar një kohë në Zagreb. Për t’u siguruar, i bëra një telefonatë një mikut tim gazetar me shumë pervojë. Nuk mu përgjegj. Asnjëherë në jetë s’e kam takuar gazetaren Diana Rexhepi. As nuk kam pasur të bëj me të asgjë. Por, që ditën e parë kur Shqiptari.eu botoi shkrimin e parë që e ceka më lartë, mu kujtua një detal në investigimet e mia. Mu kujtu rrëfimi e një bashkëbiseduesi, i cili katër vjet më parë më pati folur shumë hollësisht për një ngjarje të ndodhur në Tiranë në kohën e luftës.
  Emrin bashkëbiseduesit nuk mund t’ia them për një arsye që ma ka thënë ai vetë. Nuk është punë frike as nga ana ime as nga ana e tij.

  « Ishim shumë veta në ministrinë e Mbrojtjes në Tiranë. Ishim bërë sy e vesh. Dëgjonim lajmet nga fushëbetejat e Kosovës. Konstatuam se përveç fitoreve, një lajm që e kishim dhënë doli gabim dhe hallin e kishim a duhet të përmirësohet a jo. Papritmas ra zilja e telefonit. Njëri që ishte më i shkathtë nga ne, e kapi kufjen dhe u përgjegj. Duke folur e shikonte Bacen. Në një moment i tha që telefonata ishte për te. E mori Baca telefonin dhe dikush i bënte shumë presion t’ia akordonte një intervistë. Baca u mundua t’ia spjegojë se ishte vonë, ishte natë, por personi insistonte me çdo kusht. Dikur, Baca pranoi. Në rregull i tha, veç te pergatitem dhe po vi. E caktuan edhe vendtakimin. Ne ishim bërë sy e vesh. Por, kur Baca pranoi ftesën, neve na pushtoi një frikë e madhe. I thamë Bacë, kush është dhe çfarë do ? Baca tha Diana Rexhepi dhe po kërkon një intervistë ekskluzive për agjensinë « Hina ». Ata njiheshin nga Zagrebi dhe Baca as që mendonte se mund të jetë ndonjë kurth. Kundërshtuam të gjithë. Jo Bacë, nuk është koha tash të dalësh në qytet sepse ka rrezik. Ai me këmbëngulje donte ta realizojë premtimin. Kur vërejti se asnjëri nga të pranishmit nuk pajtohej me idenë se duhet të mbahej ai premtim, ndërroi mendjen. Mire tha, e si t’ia bëjmë tash. Morëm vendim ta kontaktojmë Dianën. I propozuam të na bashkohej ajo neve. Pranoi. Nuk vonoi dhe erdhi. Ndejti aq gjatë sa u bë tepër vonë dhe nuk ishte në gjendje më të shkonte. I bëmë një vend në ministri dhe fjet aty… më duket në ballkon, pasi bënte nxehtë»

  Nga përmbajtja e letrës që i paska dërguar Ibrahim Kelmendit, Diana paska treguar një lloj afeksioni (ideologjik) ndaj tij dhe po them vetëmeveti, nga kush ka mundur të jetë Diana Rexhepi e porositur për atë Intervistë aq ekskluzive dhe në pikë të natës? Pse me aq ngulm paska dashur Diana Rexhepi ta nxjerr nga ministria Kolonel Ahmet Krasniqin në pikë të natës ? E di që shpesh gazetarët luftojnë për një ekskluzivitet. E d që shpesh agjensitë ku punojnë bëjnë presion ndaj tyre që të bëjnë gjithçka për një lajm apo foto që kushton shtrenjtë. Ndoshta edhe « Hina » ka bërë presion mbi gazetaren Diana Rexhepi… !
  Do të kish deshirë t’i bëj këtë pyetje Diana Rexhepin; a ishte porositur intervista me Ahmet Krasniqin nga « Hina » apo Ibrahim Kelemndi ?

  Sefedin Krasniqi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...