Published On: 12 Shkurt, 2016

Për dy marrëveshjet që cenuan rendin kushtetues të Kosovës

Shumehere kam menduar cfare e bene Kosoven tjeterfare nga te tjeret, sigurisht komodoteti i lidereve politike ne pozite ne hargjomin e paras publike, jo per te kryer punet per te cilen jane te thirrur ta bejne, por me teper per akomodimin e tyre te reja ne pozita me te fuqishme, edhepse te dhenat statistikore deshmojne per deshtim te plote ne ministrine qe udheheqe, fjalen e kam konkretisht per ministrin e jashtem, i cili permbi dy muaj bene fushate presidenciale me parat e taksapaguesve, dhe ky abuzim subtancial i paras publike ne emer te demokracise dhe institucionalizmit nuk e brengos askend.

Retorika e vetme inflantive sot ne Kosove eshte fajesimi i opozites per dhune, disi do ta kuptoja me lehte kete diskurs politik te pozites kunder opozites, po t’mos iu jipte te drejte Kushtetuesja, dhe poqese protestuesot kunder shkelesve te kushtetutes do te venin maska ne fytyre, per ti ruajtur organet e frymemarrjes, por ata vetsakrifikoheshin duke shperndare gasin lotesjelles nen uleset e tyre, ata nuk gjuanin deputetet e pozites. por krijonin nje situate per te penguar procesin destruktiv te rrenimit te shtetit me votim te imponuar dhe te demshem per te ardhmen e vendit.

Cfare te them per numrin e votave, ata kane te drejte te thirren ne to per premtimet qe ua kane bere elektoratit, gjate fushates zgjedore, por jo per dicka qe nuk kane permendur fare ne fushaten elektorale. Nese kane nderruar qendrimet atehere ata duhet te rilegjitimohen ne nje proces te ri demokratik dhe zgjedhor, pra zgjedhjet parlamentare jane e vetmja zgjidhje dhe aty duhet te hapen ceshtjet e kontestuara per dy marreveshjet qe cenuan rendin kushtetues te Kosoves me shkeljet flagrante te 23 neneve dhe te votohet per kete, kjo eshte demokratike…

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...