Published On: 21 Shkurt, 2016

Për dy ditë Peticioni për largimin e Delawies merr 1269 përkrahës

  • Peticioni me kërkesë për largimin e Ambasadorit Amerikan nga Kosova, Greg Delawie është përkrahur nga 1269 persona. Peticioni i është drejtuar në adresën e Sekretarit Jon Kerry dhe Presidentit Barack Obama.

Iniciatori i peticionit për largimin e Greg Delawie është gjermani Roland Bartetzko, i cili ka qenë ushtar i UÇK’së derisa pas luftës i dënuar me 20 vite burgim për vrasjen e një koloneli serb.

Kundër këtij peticioni folur Presidentja Atifete Jahjaga, Kryeministri Isa Mustafa, Ministri i Jashtëm Hashim Thaçi e lideri i AAK’së, Ramush Haradinaj. Ndërkaq, askush s’ka folur ende nga Vetëvendosje e NISMA për Kosovën.

Në një intervistë për Gazetën Express, Bartetzko ka thënë se nuk është kundërAmerikës por kundër deklaratave jodiplomatike të Ambasadorit Delawie, i cili kishte thënë se është i irrituar me liderët e Opozitës.

Ndërkohë, në përmbajtjen e Peticionit, ish-ushtari i UÇK’së e quan regjim pushtetin aktual të Kosovës i dalë nga vota e zgjedhjeve të vitit 2014.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...