Published On: 2 Mars, 2016

Për dhe “kundër” Rugovës

 • Vrasjet e tjera të “pazbuluara” tash së fundit edhe ajo e Kolonel Ahmet Krasniqit kanë vetëm një adresë, janë tre vetë më të përfolurit e më të pushtetshmit: Hashimi, Xhaviti dhe Ibrahim Kelmendi, si përgjegjës.

Pas “zgjedhjes” së Hashimit kryetar i Kosovës filluan shkrimet, linçimet, përgëzimet e urimet me këngë, me flamuj me P…. e Piskamë, kush ishin për e ”kundër Rugovës”, Kosovës, “luftës”… sikur Kosova të ishte vetë Hashimi e Isa apo edhe Familja Rugova. Kjo kështu ( Kosova), identifikohet sa herë që ata bëjnë ”punë të mëdha” për asnjë ”përfitim personal”.

Nuk mbetën pa u “përlye” Adem Salihaj, Anton Çuni, Vjosa Osmani, Shpejtim Bulliqi e Hatim Baxhaku, 5 deputetët e LDK-së që nuk kanë marrë pjesë në seancën e zgjedhjes së Hashim Thaçit president që për mua vlejnë më shumë se të gjithë deputetët e tjerë së bashku të LDK-së, sepse këta e thanë atë që ka thënë dhe e dëshiron ELEKTORATI i LDK-së dhe atë që u premtua.

Ajo që më shtyri të shkruaj këtë (”panegjirik”) tekst, ishte, se shumë analistë, gazetarë e ”miq” të mi ishin të mendimit se po mos të zgjidhej Hashimi kryetar do të bëhej luftë civile e kiamet në Kosovë e çka jo tjetër.

Një mik nga Kosova më shkruante |Miku im ke shkua larg” duke ma bërë me dije që të mos shkruaj për Hashimin ose të shkruaj mirë për të.

Ajo që më së shumti më habiti ishte se një pjesë jo e vogël e këtyre “kalemgjinjve” “Bedel” të politikanëve nuk dëshiron të “dëgjoj asnjë fjalë të keqe për Familjen Rugova”. Natyrisht nuk dëshiroj as unë të dëgjoj por a mund ta ndryshoj unë gjendjen…..?

“Gojës kapak, shpinën rahat”

Në momentin që fëmijës e Ibrahim Rugovës kanë zgjedhur ti hyjnë ”politikës”, ata është dashur të dinë se nuk do të kursehen e as të ”amnistohen” për ato që i kanë bërë.

Në fushatat parazgjedhore, në shtetet demokratike kjo ndodh kudo.

Tash, kur ka fillua fushata për President në SHBA, dy kandidatët nga dy partitë më të mëdha, Demokratike dhe Republikane, Zonja Klinton nga Partia Demokratike, dhe Trump …. shtypi amerikan shkruan pa e kursyer as njërin as tjetrin. Trumpin e krahasojnë me Hitlerin ndërsa Hillarit, ia kujtojnë aferat e dashurisë së burrit te saj, Bill Klinton, për ”keqpërdorimet” e Zonjës Klinton sa ishte Sekratare e Shtetit vetëm pse ka përdorur E-mailin privat në vend të ati zyrtar, jo gjithherë etj.

E ne, në Kosovën ”demokratike” nuk guxojmë të shkruajmë as edhe një fjalë ”të keqe” për presidenten, që edhe me konkurs me e pas lyp me të dobët nuk e kishim gjet.

Për Hashimin, ato që janë thënë janë të vërteta, gjysmë të vërteta ose rrena, ai është dashur vetë të flas: Njerëzit janë vrarë dhe “tragu” i çon te Hashimi, në Brojë.

Njerëzit, janë rreh. Ata janë me Hashimin, janë “shnosh si molla”. Teshat nuk i zënë nga vjami, Gjergj Deda.

Deputetet e Kuvendit, janë burgos e rreh nga Hashimi, edhe ata janë gjallë, shumica.

“Burgjet” e “UÇK-së” kanë qenë plot me kryetarë e aktivistë të tjerë të LDK-së (Jakup Kastrati, Cen Desku, Blerim Kuqi...).

Aferat tjera të Hashimit si spiun i Francës, falsifikator, si dezerter i luftës, përçarës e rrencë, edhe këto janë të vërteta. I tha Ibrahim Kelmendi. Askush nga apostrofuarit nuk reagoi.

Vrasjet e tjera të “pazbuluara” tash së fundit edhe ajo e Kolonel Ahmet Krasniqit kanë vetëm një adresë, janë tre vetë më të përfolurit e më të pushtetshmit: Hashimi, Xhaviti dhe Ibrahim Kelmendi, si përgjegjës.

Edhe për këto ai po “hesht” dhe partia e Isës po e zgjedh kryetar ndërsa në fushatë thonte se do punon për ”zbardhjen” e të gjitha vrasjeve të dyshimta.

Tash Isa le ta pyet Hashimin për këto vrasje. Kurrë më lehtë s`e ka pas. Nuk ka nevojë ”për me pre biletë autobusi”. E ka shumë afër me “shpi” e me zyre, te hundët.

Uka me tre ish kryeministra

Është Uka, djali i Ibrahim Rugovës ai që i “priu” listës së “Ibrahim Rugovës, me njeriun që më së shumti e ka urryer Rugovën, Bujar Bukoshi.

”Lista”, kujt i ra ndërmend ta titulloj ”Lista” e Ibrahim Rugovës? Kjo ma kujton “listën serbe” për këta punojnë për shtet të vetin, në “shtetin” tonë.

Sikur mos të mjaftohet me kaq, Uka shkoi te Ramush Haradinaj, ish kryeministër i Kosovës në kohën e Rugovës … dhe përsëri u kthye te Hashim Thaçi, gjithashtu kryeministër por pa e harrua mikun e vjetër, ”ujkun e malit”, ish kryeministrin Bukoshi.

Ati ia bëri një vend afër Hashimit, si ”Zëvendës Kryeministër” që kurrë nuk ia kemi dëgjuar zërin. Shqyqyr Zotit që nuk ka fol se ishim ba ”gazi i dynjas” si me”Komandant Remin”, ”Dajën” dhe Ramiz Lladrovcin, bilbilat e Kuvendit të Kosovës.

Lulet e Hashimit, “dhuratë” për Teutën

Por ajo që më së shumti ishte e diskutueshme në Media, janë ”Lulet” që ia dhuro zonja Brovina Hashimit, e Hashimi ia “fali” Teutës.

Do të ishte krejt normale dhe nuk do të kishte asgjë të keqe sikur kjo të ndodhte në kushte normale, sikurse që duhet të jetë kur zgjidhet presidenti i një shteti.

Te ne në Kosovë ishte gjendje e jashtëzakonshme, por e pa shpallur.

Kuvendi i Kosovës kishte më shumë policë me uniformë e civilë se sa deputetë. Brenda sallës ishin vendos përveç sigurimit edhe forcat e rendit dhe policia speciale, çka nuk do të ishte e mirë për ”imazhin” e Kosovës.

Ato pamje, brenda e jashtë Kuvendit të Kosovës, shumë televizione të botës i paraqitën ne lajmet kryesore.

Këto i ngjanin kohës së Millosheviqit kur Kosova ripushtohet. Ama edhe atëherë, këso skena turpëruese brenda Kuvendit nuk ka pasur por tash nga shqiptarë, nga të dy taboret dhe policinë e “papolitizuar”, si dëshmitare. Dhe këta, Isa e Hashimi domosdo qeshnin sikur asgjë s`po ndodh. Përqafoheshin në mes veti, shtrëngonin duart, duartrokiteshin, merrnin lule …

Është Isa Mustafa dhe Hashim Thaçi që për me i ruajt kolltuqet e veta e banë “Lamë” Kosovën.

Në rrugët e Prishtinës policia përleshej me protestues. Këto janë arsyes sipas meje që Teuta, nuk është dashur ti pranoj lulet e Hashimit dhe delegatët e LDK-së ta bojkotojnë ”seancën solemne”, sikurse inxhja, Atifete Hanmi.

Dhe plasi sherri, si gjithmonë Isa Mustafa dhe klanet e tij që hanë e pinë me te, filluan të shajnë ata që janë ”kundër” shtetit, kundër ”familjes Rugova”, kundër LDK-së etj.

Iu kujtoj atyre ”valltarëve” e surlagjive se ne, edhe unë që ishim kundër Hashimit, nuk ishim kundër SHTETIT të Kosovës, Luftës së drejtë të shqiptarëve për Liri, Pavarësi dhe shtet të pavarur e as kundër Ibrahim Rugovës por isha dhe ishim kundër Hashimt që të zgjidhet kryetar e Isës të mbetet kryeministër.

Edhe Babait të Bajrajram Currit në kohën e turkit kur ai, me teshat e pushtetit turk e rrethon një kaçak, i këndohet kënga:

“Hajde, hajde Shaqir Curri,

Se je le s`ka pa k`si burri,

Ti la plumat rreth ushkurit”.

Kënga flet sa një libër, sa një film por Bajram Currin askush s`e mohon, nuk e konteston. Ai është hero.

Pse pra pu dashka që Teutës, Mendimit dhe Ukës të mos ia tërheqim vërejtjen e t`ju ngrehim veshin?

Edhe ata do ti ”këndojmë”sikurse që i kemi këndua edhe më parë, burra e gra heroina por këta e bënë bërllok.

Fatbardhësisht apo Mjerisht, këngë po i këndohen edhe Isa Mustafës e Hashim Thaçit. Koha do ti vlerësoj se sa do ti qëndrojnë këto “këngë” kohës.

Edhe Enver Gjerqeku i ka shkruajt Titos, Sonete (”Tingëllima”), ”Akrostik”. Enver Hoxhës, gjithashtu i kanë shkruajt (Llazar Siliqi) e i kanë këndua këngë bashkë me Titon, Gjillasin Mao Cedunin:

Enver Hoxha Mau Ceduni,

Janë si Buka e ni brumit”!
Po, mirë ne shqiptarët, si popull i vogël nuk do ti harrojmë “heronjtë”, së pakut më kënge. Që në vitin 1990 ”po ky ”popull” ” iu këndonte këngë” Hajrullah Goranit, Rexhep Qosjes, Veton Suroit, Shkelqen Maliqit … e tash le ti këndohen edhe Isës e Hashimit, Teutës e ….

Pamë edhe ”Kullën” e Hashimit në Brojë se si priste gratë deputet të PDK-së.

Kriste pushka, këndohej kënga me qaj rusi e ”musht” rrushi.

 

Por kënga edhe vret:

”Moj motër e zeza motër,

Kurr mos t`left djal ne voter,

Na tradhtove, na preve n`Shkodër (na preve n`Shkoder)” i thotë Halili e Musa motrës që i tradhton..

Motra iu përgjigjet vllaznive:

“Mos um left as djal as qik`

Tyben motra s`e ka dit”.

 

Huma (në këngët popullore: Fryni era e u qel taraba, kënduar nga Salih dhe Feriz Krasniqi e ) ose Hajrija në veprat artistike, dramën e K. Jakovës e merr hakun, e vret burrin dhe dy djemtë për të cilën ndien dhimt shumë të madhe, për djemtë me të vetmin qëllim e të vetmen porosi:

 

“I kqyrsh`na n`gjumë

Dy djem`t  tuj fjet

I kan ga qenat babes vetë….

I prejn`miqt ne shpi të vetë”.

 

Udha mare pa mua

Deputetët e LDK-së Adem Salihaj, Anton Çuni Vjosa Osmani, Shpejtim Bulliqi e Hatim Baxhaku që nuk morën pjesë në seancë, edhe pse të pakët në numër, janë zëri i elektoratit të LDK-së.

Ata i thanë Isës, “Udha pa marre pa mua” por fituan shumë: Respektin tonë, të shqiptarëve, kudo që janë.

Sinan Kastrati, Suedi

Malmö, 2 Mars 2016

 

 
Displaying 5 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Eshte projekt i vjeter i shtetit serb qe ne forma te ndryshme te shkatrrohet familja shqiptare , kjo celule me e vogel e shoqerise .Dhe pashmangeshem parashtrohet nji pyetje e thjeshte se cfare ka shteti serb me familjen shqiptare ? .Pergjegjeja eshte edhe me e thjeshte.Shume familje shqiptare e perbejne shtetin dhe shoqerine shqiptare andaj , kur shoqeria shqiptare goditet ne thelbin e saje ,ne familje , ajo veshtire se mund te vjene ne vehte dhe te kendellet.Dhe goditjet si e dijme dhe si i kemi pa per 17 vite e me shume , kane qene nga me te ndryshmet, me gjitha mjete e lejueshme dhe te palejueshme , nga gjitha anet ku para , gjate dhe pase luftes protogonistet ose goditesit , mjerisht ne te shumten e rasteve ose ne gjitha rastet kane qene shqiptaret kurse viktimat , ishin dhe jane pjesetaret e familjeve shqiptare.Goditjet kane qene zakonishte pere gjoja , ” arsye ideoligjike ” , per prona, per trafikim me lende narkotike ose pre perdorim te tyre, per krim te irganizuar e korrupcion, per nepotizem klintelizem e informalitet, per hesape te vjetra nderfamiljare te pazgjidhura..etj, etj ose thjeshte , per cdo gje qe mund te shkaktoje konflikte ndernjerzore dhe nderfamiljare.
  Per kete arsye dhe vetem e vetem per kete arsye dhe asnji arsye tjeter , qe te mos vie deri te shkaterrimi dhe avaria e familjes shqiptare , i Madhi Anton Qeta , ne fundevitet e 80-ta , nderremorri nji mision te shenjte dhe sublim qe deri ne ate kohe s ishte pa askund tjeter, iu pervesh punes se pajtimit te gjaqeve ku neper kodrat, ledinat , livadhet dhe sheshet e Kosoves arrijti ti tuboje edhe deri 1.000.000 shqiptarAtebote , Anton Qeta nuke kishte qene i vetedijshem se paralelisht me pajtimin e gjaqeve , kishte filluar edhe trajnimi i shkatrrueseve te familjeve shqiptare te cilet , mjerisht ishin ushtruar te veprojne sipas logjikes ” ta djegim nji shpi , ta pjekim nji buke ”
  Rezultati i ketyre viteve te fundit , pikrisht kete e deshmon…e dogjen e , e bone shkrum Kosoven ,per tu pasuruar nji grusht zullumcaresh e batakqijsh shqiptar te Kosoves…!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 2. Sinan Kastrati thotë:

  Sefedin Krasniqi e Mal Uka, përshëndetjet e mëngjesit nga Malmö-ja!
  Ju falenderoj të dyve për mendimet tuaja që për mua janë të vlefshme sikurse edhe ju që jeni të nderuar.
  Sefë, të vlerësoj shumë për guximin që ke. Vlerësim të mirë e besim të madh në ty ka pas Kol. A. Krasniqi. Mendoj se të gjithë kemi pas obligime por nëse dikush e ka kryer obligimin që i takon atherë ti e ke e ke krye ndaj ushtarakut, kolonelit Ahmet Krasniqit.
  Këtë ma ka thënë me gojën e vetë Kolonel Ahmet Krasniqi. Më ka pas tregua edhe diqka: “Dhaner, Sefës ia kam lënë lënë edhe një libër në dorshkrim, nuk jam i sigurt në cilin vit por pas vitit 1993 ai më ka tregua edhe të tjera biseda ¨q ka pas me ty, si njeri të besueshëm e kusheri të afërm. Kam dëgjua se përveq shkrimeve të shumta që ke pas, shumicën i kam lexua dhe i kam ruajt në arkivën time për Kolonel Ahmet Krasniqin, kusheririn tënd, ti e ke ndihmua edhe materialisht, cka nuk e kanë bërë të tjerët përveq Behës, sa ai ishte gjallë e kishte nevojë të madh por nuk e sedra e tij prej nji ushtaraku,nuk e lejonte të përkulej e as të dorëzohej.
  Sef, kemi shumë e shumë cka të flasim por po u leëme edhe të tjerëve bisedën. nuk janë Edhe njëherë të falenderoj për të gjithat.
  Mal Uka, unë sa herë që lexoj komentet e tua, tash në “Shqiptari” më duket sikur kur e lexoja: Mundja e Lekë Duakagjinit të Agollit, apo Fishtën e Naimin. Të lutem Mal Uka, mblidhi komentet e tua të shkapërderdhura e fillo bëne një libër të vogël. Destan Begun, përshëndete. Ai në Bota Sot don me u pensionua. Destan Begu më kishte bërë një pyetje për një një shkrim që e kisha ne Botë: “Presidenti i TURPIT e MARRES!”, Bota Sot | 28.02.2016 16:24 • Sinan Kastrati, http://botasot.info/opinione/519837/presidenti-i-turpit-e-marres/
  Ditën e mirë!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
  • Sefedin Krasniqi thotë:

   Përshëndetje i nderuari Sinan Kastrati,

   Nuk e kam vërejtur këtë reagim tëndin deri sonte. Dua ta jap një shpjegim rreth librit që të ka folur Baca Ahmet. Po, është vërtetë që ma pati lënë një libër me titull “17 Shtatori”, sepse dy herë është burgosur me 17 shtator (edhe nga serbër edhe nga kroatët më vonë). Libri ndahet në dy pjesë: ditar nga burgjet dhe marrëveshja për luftën në mes të Millosheviqit dhe Tuxhmanit (analizë). Më vjen keq që duhet ta përmend edhe njeherë këtë fakt, por meqë ra fjala, po e përseris. Pasi e pata realizuar tërë librin në disketë, një ditë erdhi me Hilmi Nebihin dhe e mori me qëllim të botimit në Tiranë. Atje ia ka besuar Skender Zogajt bashkë me një libër tjeter me analiza ushtarake. Fatkeqësisht asnjëra as tjera nuk janë botuar kurrë. Arsyen duhet ta dijë Skender Zogaj. Baci Ahmet ka lënë edhe një ditar që e ka mbajtur në Tiranë gjatë luftës dhe e di kushe ka por publikisht nuk mund ta them.
   Kam bërë apel disa herë, por pa sukses. Po e them edhe njehere se askush nuk ka të drejtë t’i mbaj të mbyllura gjërat që ua ka lënë në besë Ahmeti dhe për asnjë arsye.
   Mal Uka, faleminderit për këto fjalë edhepse nuk po ju njoh. Nëse ju njeh Sinani, më mjafton.

   SK

   Përgjigjiuni
   Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 3. Mal Uka thotë:

  Sefedin Krasniqi Inderuar, Miku iuaj dhe i shqipetareve
  zoti Sinan Kastrati nuk eshte shpirteshitur politik qe te shkruaj per hater te politikes dhe ta ndryshoj realitetin siq e deshirojn Taravolat tani gati gergjoja politik qe kan humbe nere e vlere se pse
  fillimin e postit e kan nise si parazit Kulltukgji ! Ne keto dite
  Xhafer Shatri beri nje shkrim te rrjedhshem te ecurise se ardhjes ne
  pushtet te gjanmi matrapazve! Titullin ia dha qe flet boll: !- Duke Shkele mbi trupa te kufomave ne Kulltuk Presidenti ! I nderuar Sefedin, Ti ne komentin tuaj e jepe edhe nje orjentim qe shton dyshimin Per Milaim Gazetapufin e llojit te veqant drenicak !
  Sinani ne shkrimet e tij separi e ruen kulturen dhe modestine qe
  te verteten ta thot palakueshem duke e stolise me melosin e tradites qe fucija e fjales ta mbrrij piedestalin e qellimit !Me pastertine
  e shpirtit qe kosoves vetem i ka dhane dhe fitim per te eshte ta
  shof mire pa i marre asgja! Kjo eshte gjuha e gyrbeteqarve !
  Paqi faqen e bardhe per fjale qe shkruat duke dhane pasqyre ku
  shifen ftyrat edhe te Patriotve sot te gjalle Si Anton Quni me
  shoket e tjere qe i than jo Hamam Haremit te Isa Guragjes E
  Hashim reshperit te qefinave shqipetar !Pershendetje !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 4. Sefedin Krasniqi thotë:

  SINAN MOS AMNISTO ASKË!

  Sinan, mire paske bere me kete shkrim. Keshtu shkruajne burrat me emr e mbiemer e me foto. Te lumte! Kam me shtu diçka. Adresës së Xhavitit dhe Ibrahimit shtoja edhe Milaim Zeken, sepse personi i cili i ka konfirmuar tri here vrasësit të mundshëm Artan L, apo Tan L. apo Dritan Avllaj, “PO KY ESHTE AHMET KRASNIQI” po thuhet qe ka qene i profilit te Milaim Zekes. Dhe Milaimi e ka njohur mire Ahmetin, sepse vetë e ka konfirmuar qe eshte takuar 2 here me te. Jane dy burime te vona qe flasin per Milaimin, njera madje eshte shume e forte sepse vjen nga j nje njohes i kuluareve te errta te Qeverise Bukoshi, i cili ka pohuar disa here se edhe urdhëri per t’ia nderruar banesen Ahmetit kishte ardhur nga z. Ramajli.

  Mendoj që Ramajli duhet të jap një shpjegim se kush kishte dhënë urdhër t’i ndërrohet banesa Ahmetit dhe te vendoset ne nje vend ku s’kishte fare drita në rrugë dhe pse në shtepinë e Shyqyri Toskes, i cili ishte një sigurims.., Kur kam shkruar në Tiranë në varrim të Ahmetit, jam çmendur kur e kam pa në cilin vend e kishin vendosur të banojë ministri i luftës se Republikes se Kosovës

  Ministri ishte dërguar të banonte në terr e Hilmi Nebihi, shef i sigurimit te tij, banonte ne nje banesë me derë të blinduar dhe vetëm 2 javë para atentatit ishte nda nga Ahmeti, sepse tere kohen kishin fjetur ne nje banese bashkë!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...