Published On: 13 Qershor, 2016

Për çfarë do të akuzohen “Grupi i Drenicës” dhe “Grupi i Llapit” nga Gjykata speciale?

Nëse do të rihapen proceset gjyqësore ndaj grupit të Drenicës dhe të Llapit, disa individë prej tyre mund të akuzohen edhe për krime të tjera. Krimet më trishtuese janë dhunimet e femrave.
Anëtarë që të dyja grupeve qysh tashmë besohet se do të gjykohen edhe për dhunime të femrave shqiptare.
Vrasjet dhe tortura e shqiptarëve do të jenë akuza të tjera për të cilat do të akuzohen ata.
Deri më tani sipas burimeve të gazetës online Shqiptari.Eu, është e besueshme se do të akuzohet Rrustem Mustafa – Remi, ish komandant në Zonën e Llapit.
Por, është e qartë se edhe anëtar të tjerë të “Grupit Drenica” do të akuzohen nga Gjykata speciale, sikurse është fjala për Hashim Thaçin, Xhavit Halitin, Rexhep Selimin, Sylejman Selimin, Azem Sylën dhe të tjerë, emrat e të cilëve do të bëhen të ditur së shpejti.
Rasti i Rrustem Mustafës, për herë të dytë ka shkuar drejt përmbylljes, por veçanërisht vendimi i institucioneve të drejtësisë në Kosovës, për zbutjen e dënimit, e ka bërë të pashmangshëm, që rasti i tij të shkojë për gjykim drejt Hagës.
Në nëtor 2015 Gjykata e Apelit ka zbardhur vendimin në ankesën e të akuzuarve në procesin e quajtur “Grupi i Llapit” në të cilin akuzoheshin drejtuesit e kësaj zone të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.
Me këtë vendim , i pandehuri Latif Gashi do ta vuajë dënimin unik prej 6 vjet burgim, i pandehuri Nazif Mehmeti do ta vuajë dënimin unik prej 3 vjet burgim, ndërsa Rrustem Mustafa do ta vuajë dënimin unik prej 4 vjet burgim.
Gjykata e Apelit në aktgjykimin me numër PAKR 440/13, në ankesat kundër aktgjykimit P 448/2012 të Gjykatës Themelore të Prishtinës, të ushtruara nga mbrojtësi përkatës i të pandehurit L.G., i pandehuri N.M. si dhe i pandehuri R.M. Gjykata e Apelit ka vendosur që të pandehurit L.G., N.M. dhe R.M. shpallen fajtorë për pikën 8 të aktakuzës së ndryshuar, përkatësisht për krime të luftës kundër popullsisë civile, në veçanti trajtim çnjerëzor, shkaktim i vuajtjeve të mëdha apo cenim i integritetit trupor ose i shëndetit, aplikim i masave të frikësimit, terrorit dhe torturës, në kundërshtim me nenin 142 të Kodit Penal të Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë (Gazeta Zyrtare e RSFJ-së, nr. 44 e datës 8 tetor 1976) (KPRSFJ), lidhur me nenet 22, 24 26 dhe 30 të KPRSFJ-së, për shkak se nga muaji tetor 1998 deri kah fundi i prillit 1999, L.M. dhe N.M. dhe R.M., me përgjegjësi mbikëqyrëse dhe personale, duke vepruar në bashkëpunim me individë të tjerë të paidentifikuar dhe në bazë të ndërmarrjes së përbashkët kriminale, kanë urdhëruar dhe kanë marrë pjesë në rrahjen dhe torturimin e civilëve shqiptarë të Kosovës të mbajtur në mënyrë të kundërligjshme në qendrën e mbajtjes së të burgosurve në Llapashticë në përpjekje të detyrimit me forcë të këtyre të burgosurve që t’i pranojnë aktet e pabesisë së tyre ndaj UÇK-së. SHQIPTARI.EU
Me aktgjykimin e mëhershëm të Gjykatës Supreme, të tre këta të pandehur janë shpallur fajtorë për pikën 5, ndërsa i pandehuri L.G. po ashtu është shpallur fajtor edhe për pikën 14. I pandehuri L.G. do ta vuajë dënimin unik sipas pikave 5, 8 dhe 14 prej 6 (gjashtë) vjet burgim, i pandehuri N.M. do ta vuajë dënimin unik sipas pikave 5 dhe 8 prej 3 (tre) vjet burgim, ndërsa i pandehuri R.M. do ta vuajë dënimin unik sipas pikave 5 dhe 8 prej 4 (katër) vjet burgim.

Sipas aktakuzës fillestare që nga gushti 1998 deri në prill 1999, ata kishin pasur dijeni për qendrat e ndalimit në vendet Bajgorë, Llapashticë, Majac, Patok dhe Kolec. Në këto qendra ishin ndaluar civilë shqiptarë me arsyetime se janë kolaboracionistë të pushtetit serb.
Në këto qendra, të pandehurit së bashku me persona të tjerë të panjohur, akuzohen se kanë ndaluar, torturuar, keqtrajtuar dhe rrahur në mënyrën me çnjerëzore civilë shqiptarë.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. haku thotë:

  Gjykata speciale asqe eshte dasht te formohet sepse egzistonte ai fare EULEX i cili nuk e kreu punen e vet ashtu siq asht dashtur.EULEX nuk u mundua fare te fut ne Kosove sundimin e ligjit.I ndau plackat me birokratet dhe tani pritet te vazhdoje me te njejtin avaz.Nga ana tjeter BE kerkon qe ‘rrahjen’ e agenteve e shpiuneve t’i barazoje me krimet qe beri Serbia ne Kosove.Shqyrtimi i ngjarjeve gjate luftes, pas formimit te Gjykates Speciale, eshte kah merre kahje te gabuara duke kaluar nga realiteti ne interese personale.Per kete duhet te dallojme luften e vertet te UCK nga lufta speciale. Ne lufte jane rrah, po edhe jane vra e likuidua njerez fajtor si dhe ndonje i pafajshem si pjese kolaterale.Duhet pranuar se nje pjese e UCK luftoi edhe per pushtet duke likuiduar kundershtaret politik.Ky edhe eshte problemi me i madh i cili ndikon edhe ne lemi tjera te drejtesise.Eshte dasht qe me pare te dehet pajtimi kombetar e pastaj te formohet shteti ligjor e lire ne te gjitha pikepamjet.Tani pajtimin po na e kryejne te tjeret me probleme te pa parashikueshme. Une e di se UCK e likuidoi personin i cili hudhte autobomba ne lagjen shqiptare, valle a duhet te pergjigjet dikush ne Gjykaten Speciale per kete person i cili dashti te likuidoje me qinda qytetar te pafajshem. A duhet Gjykata ta denoje UCK pse nuk pati kushte per t’i mbrojtur te dyshuarit. A duhet denuar UCK pse likuidoi personin i cili qiti ne prite-pusi ushtarin e UCK ku pesojne me dhjetra ushtar.Fundi fundit UCK gjate luftes kishte vetem nje zgjidhje:ose ta likuidoje (pasiqe nuk ka kushte te veproje ndryshe) “te dyshuarin” qe mos te qesin me njerez ne prite, ose ta leshoje te lire qe te vazhdoje punen e kolaboristit. UCK beri njefare menyre krime por jo per clirimin e Kosoves por per pushtet, krim i cili nuk ka te beje fare me ate bqe kerkon BE dhe Serbia. Dhe ne fund nese ne e denojme UCK per krime ndaj serbeve ( kur dihet se s’ka serbe te likuiduar e qe nuk ka bere ndonje krim ne Kosove ) atehere pranojme se NATO gabimisht e cliroi Kosoven dhe e bombardoi Serbine. Fajsojme NTON dhe shqiptaret.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. ferx thotë:

  Aqe thelle i kane leshuar jeta rrenjet , sa askush ne Kosove nuke e beson se do te kete gjykim te drejte edhe per faktin se per 17 vite jane pasuruar aq shume sa kane fuqi materiale ta blejne cdo gjyqtar dhe ta ndryshijne cdo vendim gjyqi i cili shkon ne disfavor te tyre
  Koha do te deshmoje kete te vertete
  Nji fije shprese populli i Kosoves dhe viktimat e kane ne fitoren e znj. Clinton ne zgjedhjet presidenciale ne SHBA e cila , do ta vazhdoje aty ku e la burri i sane Bili i cili , pase mbarimit te luftes si duket ketyre ua dha nji porosi
  ” ne e fituam luften , ju fitone paqen ”
  porosi te ciles keta as qe deshen te ja varen ( me vepra qe asgje s kane lidhje me paqen dhe demokracine ) por ,vazhduan me hyryshin e tyre te vjeter akoma ma te madh, deri ne ditet e sodit , kur nisen te u lakohen emrat ne media te shkruara dhe elektronike , ne ato vendore dhe nderkombtare

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...