Published On: 7 Prill, 2016

“Pellazgo-ilirët ishin lundërtarët e gjithë Deteve të Botës”

 • Të dhënat tregojnë se janë ata që kanë themeluar dhe ngritur qytetërimet e para në Egjipt dhe Mesopotami, pasi antropologjia, arkeologjia dhe historia, tregojnë për praninë e kësaj popullsie në këto vende.

LEXONI edhe: 

http://www.shqiptari.eu/skandali-panama-papers-nxjerr-edhe-emrin-e-hashim-thacit-ja-per-sa-para-2/

http://www.shqiptari.eu/hidhet-gazlotsjelles-i-helmohet-ceremonia-madheshtore-padishahut-te-kosoves/

http://www.shqiptari.eu/zbulimi-helikopteri-i-rrezuar-po-transportonte-mermer-per-ne-shtepine-e-mimit-ne-vermosh/

Në Bibël thuhet për një popull që lundron të gjitha detet e botës dhe që lidhet me një popullsi të racës evropiane, e thënë më qartë atë pellazgo-ilire, që themeloi edhe kulturën më të vjetër evropiane. Pa frikë mund të thuhet se epoka e bronzit, ishte periudha e dominimit të kësaj popullsie në të gjithë territoret e zhvilluara të botës antike, nga Gjibraltari deri në Indi e ndoshta më tej. Ata janë krijuesit e qytetërimeve të para etnike evropiane si atij të Kretës, Trojës, Mikenës dhe Etrusk. Të dhënat tregojnë se janë ata që kanë themeluar dhe ngritur qytetërimet e para në Egjipt dhe Mesopotami, pasi antropologjia, arkeologjia dhe historia, tregojnë për praninë e kësaj popullsie në këto vende.

Pothuajse të gjitha kombet antike evropiane janë me origjinë nga substrakti pellazgo-ilire. Këtu, nuk bën përjashtim as Greqia e Roma, pasi të dhënat tregojnë se popullsia paragreke, por edhe ajo antike greke, ka qënë e një prejardhje pellazgo-ilire, po ashtu dhe ajo romake. Qytetërimi greko-romak, do ishte më drejtë që të quhej një nga fazat e zhvillimit të qytetërimit pellazgo-ilir. Ai nuk është gjë tjetër, veç fundi i këtij qytetërimi mijëravjeçar. Njihet qytetërimi antik, pasi ai ishte më afër historisë dhe kështu të gjitha mrekullitë e një kulture mijëra vjeçare etnike Evropiane, me pa të drejtë mbështillen në një epokë, në atë greko-romake.
Kombet antike evropiane, janë krijuar mbi bazën e këtij substrakti pellazgo-ilir, nga lëvizjet e fiseve të njëjta etnikisht brenda këtij territori, gjatë epokës së bronzit, por edhe të hekurit. Nga Atlantiku deri në Kaukaz, Evropa e bronzit ka folur një gjuhë pellazgo-ilire, nga trungu i së cilës do krijoheshin dialekte dhe më pas gjuhë dhe kombe. Ky substrakt ka luajtur rol vendimtar në krijimin e kombeve moderne evropiane. Emigrimi në masë, i popullsisë ilire, drejt perëndimit, njihet në histori me emrin dyndjet gjermanike. Territoret që popullsia ilirike u detyrua të lë bosh, u mbushën nga dyndjet e popullsive iraniano-mongoliane, të cilat janë quajtur si avare, sllave, turke dhe që përfunduan në pjesën lindore të Evropës vetëm në shekujt XIII.
Marrë nga libri “Albanet me famë mijëvjeçare” i autores Elena Kocaqi, botuar me 2006.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Xhevat thotë:

  Shumë e vërtetë per parardhesit e shqiptarve edhe per favorin qe Zoti i ka bërë me vendosejen ne pjesen me te bukur te Europe’s,po aq e vërtetë është qe shumë rraca tjera jan konvertuar ne shqiptare me gjak te rracave nga kan ardhur edhe kan dhe vazhdojne te hajne vjedhin vrasin shqiptare dhe punojne per interest erracave se nga vijnë dhe per kete me vjen keq per popullin shqiptaret me gjak shqiponje që i kan dhe vazhdojne ti perkrahin dhe nuk i japin ate që Avni Rustemi i dha tradhetarit esat pashes

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(2)
 2. Lindita thotë:

  Shume e vertete qe Iliret paraardhesit tane jane populli me i pare qe ka ardhur ne Europe Prandaj dhe Zoti i ka dhuruar pjesen dhe klimen me te mire ne Europe. Prandaj shqiptaret kane perkrahur Katolicizmin kur nuk kishte filluar ende ndertimi i Kishes. C’do shtepi shqiptare perdorej per te bere ritet fetare dhe per te kryer lutjet apo ndezjen e qirinjve. Faleminderit per kete shkrim qe per mendimin tim eshte vetem nje fillim i mbare Ky fakt na gezon

  Përgjigjiuni
  Pelqej(23) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...