Published On: 16 Dhjetor, 2015

Peja e fortë, fiton sfidën për vend të parë

Pesëshja e basketbollistëve Drilon Hajrizi, Alban Veseli, Nenad Deliç, Kevin Burwell, Ronalëd Davis ishin të pandalshëm për ekipin malazez, Teodo.

Peja fiton me rezultat 95:91 (29:17, 20:24, 25:17, 21:33) sfidën e drejtpërdrejtë për vend të parë kundër ekipit malazez, Teodo, e cila u zhvillua në Tivat. Pejanët furishëm e filluan takimin, duke mos e respektuar për asnjë çast ekipin mikpritës. Pesëshja e basketbollistëve: Drilon Hajrizi, Nenad Deliç, Alban Veseli, Kevin Burwell e Ronald Davis, treguan klasin e tyre, ishin të pakapshëm për mbrojtjen e Teodos.

Hajrizi, Deliç, Veseli, Burwell e Davis, treguan lojë mjeshtërore, ishin efikas dhe nuk falën gabimet e kundërshtarit. Një super fitore dhe që i bën lider me 11 pikë në grupin B të Sigal Uniqa Liga Ballkanike. Ndërkaq, në vend të dytë është ekipi tjetër nga Kosova, Bashkimi, ndërsa Teodo është i treti po me nga 11 pikë. Peja deri më tani ka pesë fitore rresht përveç një humbje në start nga Bashkimi në Ligën Ballkanike.

Çereku i parë ishte paralajmëruesi më i mirë se verdhezinjtë do të kthehen me fitore nga Tivati. Hajrizi ishte i pandalshëm në 20 minutat e parë, kur edhe kishte shënuar 13 pikë. Në minutën e 5-të, Peja ishte në epërsi me 12 pikë (6:18), megjithatë vendasit filluan të jenë më sfidues dhe e ngushtuan rezultatin në 27:35 pikërisht në minutën e 15-të. Pejanët me një lojë të shpejtë, efikase sërish e shtojnë epërsinë deri në 16 pikë (26:42) në minutën e 18-të.

Mirëpo, basketbollistët e Teodos gjithnjë në kërkim të formulës më të mirë dhe e ngushtojnë rezultatin në 8 pikë (41:49). Çereku i tretë ishte në favor të Pejës dhe i dha një siguri edhe më të madhe, pasi ngritën epërsinë në 16 pikë (58:74) në minutën e 30-të. Kjo epërsi e thellë ishte edhe një frymëzim për Pejën që të luajë me një qetësi në dhjetë minutat e fundi. Në minutën e 35-të, pejanët avanconin me 80:67, ndërsa Teodo gati sa befasoi, kur e ngushtoi rezultatin në 88:91 në 16 sekondat e fundit. Megjithatë, Peja nuk lejojë të përmbyset epërsia e tyre dhe fituan me rezultat 95:91.

Deliç ka qenë më efikasi me 19 pikë, i ndihmuar nga Hajrizi me 19 sosh, Veseli (15), Burwell (15) e Davis (13), ndërsa te mikpritësi u veçua Vuçuroviç me 22 pikë: Peja në vitin e ardhshëm përkatësisht me 13 janar në konak të vetin e pret ekipin nga Bullgaria, Levski 2014, kjo skuadër të martën në mbrëmje u mposht në Prizren me rezultat 94:75 nga Bashkimi.


Teodo-Peja 91:95

Palestra e sportit, Tivat.
Gjyqtarë: I. Dragojeviq, M. Tomov, M. Tsvetkov.
Teodo: Vuçuroviç 22, Subotiç 9, Zejak 4, Arsiç 2, Vrbica 16, Mitchell 19, Gjurishiq 9, Angjeliq, Johnson 10, Krivokapiç, Kallugjeroviq dhe Shariq.
Peja: Veseli 15, Deliq 19, Hajrizi 19, Davis 13, Burwell 15, Mekaj 2, F. Rugova, Grapci 4, Hajdari, S. Zekiqi, Muldrow 8 dhe B. Zekiqi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...