Published On: 25 Dhjetor, 2015

PDSH alarmon: BDI e VMRO prapë do vjedhin vota

Partia Demokratike Shqiptare vazhdoj të jetë skeptike sa i përket zbatimit të Marrëveshjes politike të Përzhinos.

Deputeti nga radhët e kësaj partie, Bekim Fazliu thotë se LSDM dhe VMRO nuk duan zgjedhje të lira demokratike, ku njëra sipas tij do të vazhdojë me avazin e vjedhjes e tjetra do mundohet t’i përdorë këto si arsyetim për humbjen që mund ta pret në zgjedhje.

“LSDM dhe VMRO po të duan për një javë do të merren vesh për të gjitha pikat e mbetura të zbatimit të Marrëveshjes së Përzhinos. Jo, ata duan që reformat të kalojnë si farsë e jo se realisht të prekin problemet në shtet ngaqë këtu kanë frikë se do të përfitojnë shqiptarët. Të dy palët nuk duan zgjedhje të lira dhe demokratike. Nëse do të na tolerojë BE kështu, VMRO prapë do bëjë avazin e vjedhjes së votave bashkë më BDI-në, ndërsa LSDM këtë do ta ketë si arsyetim për humbjen që mund t’i pret në zgjedhje”, potencon Fazliu.

Ai më tutje thekson se kryetari i PDSH-së Menduh Thaçi ua ka shprehur shqetësimin diplomatëve më të larët të BE-së gjatë vizitës së fundit në Bruksel se ka rrezik që zgjedhjet nuk do të jenë të lira dhe me standarde ndërkombëtare.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...