Published On: 14 Gusht, 2016

PDK: Pse janë ndalur hetimet për 72 dosjet e Kryeministrit

Dega e PDK’së në Prishtinë ka kërkuar sqarime se pse janë ndalur hetimet ndaj Kryeministrit Isa Mustafa për lëndët që i kishte dërguar në Prokurori Shpend Ahmeti. Partia e Kadri Veselit konsideron se kjo po bëhet me qëllim për të mbyllur krimin e ish-Kryetarit të Prishtinës. Sipas kësaj partie, këto lëndë ishin përdorur nga udhëheqja aktuale për të bërë edhe një herë pazarin e krimit dhe korrupsionit.

Shpend Ahmeti për një kohë të gjatë kishte mbajtur në publik faktin se kishte dërguar në Prokurori 72 lëndë kundër Isa Mustafës, i cili kishte udhëhequr Prishtinën në kohën e degradimit, ndërtimeve pa leje e korrupsionit.

Këto lëndë i kishte përmendur në një debat edhe një ambasador i Amerikës në Kosovë.

Të njëjtat lëndë i kanë riaktualizaur tash zyrtarët e Partisë Demokratike të Kosovës, parti kjo në koalicion me Isa Mustafën në qeverisjen qendrore.

PDK e Kadri Veselit po konsideron se hetimet ndaj Kryeministrit janë ndalur pasi dikush në gjykata po tenton t’i mbyllë ato, shkruan Gazeta Express.

Por, pse po bëhet një veprim i tillë?

PDK thotë se po bëhet me qëllim për të bërë edhe një herë ripazarin me kompanitë e përfshira në këto afera nga koha e Isa Mustafës.

“Ne mendojmë se dikush nga gjykata po tenton të i mbyllë me çdo kushte këto lëndë dhe si rezultat i kësaj, po tentohet që të mbyllet krimi me vetëdije, sepse tërë ato lëndë të dërguara në prokurori janë përdorur si presion për kompanitë e ndërtimit për të bërë ripazar me Albinin, Liburnin dhe Dardanin, dhe tëra ato leje ndërtimi që u stopuan në fillim të mandatit të VV-së, prapë në mënyrë të paligjshme janë dhënë por tani me një kushte të ri , me një kundërshpërblim financiar për LVV dhe sekserët e tyre!”, thuhet në një komunikatë të PDK’së.

Me këtë rast, PDK ka bërë thirrje të pyetet policia e Prokuroria se po heshten krimet e kryera nga Isa Mustafa në kohën e qeverisjes në Prishtinë.

“Pse u ndalen së hetuari nga prokuroria e shteti 72 lëndët e dërguara nga Shpendi dhe VV në prokurori kundër ish kryetarit të komunës së Prishtinës,?!!!  Ne i ftojmë mediat që të hetojnë këtë fenomen, le të pyesin prokuroria dhe policia kush dhe pse po i heshtë këto krime?!!!”, thuhet më tej në komunikatën e PDK’së.

Isa Mustafa vazhdon koalicionin me PDK’në. Shumëkush e ka akuzuar liderin e LDK’së se ishte bërë pjesë e koalicionit me PDK’së pikërisht për të shpëtuar nga lëndët e korrupsionit që i kishte dërguar në Prokurori Shpend Ahmeti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...