Published On: 25 Shkurt, 2016

“PDK po i detyron drenicasit që të dalin nesër në Prishtinë”

Dega e Vetëvendosjes në Komunën e Skënderajt ka akuzuar Partinë Demokratike të Kosovës se po organizon në mënyrë të detyruar nisjet me autobusë për të festuar zgjedhjen e Thaçit president.
“Në organizimet e më hershme të aktiviteteve të PDK-së, i gjithë mekanizmi i kontrollit i shërbente pushtetit. Nxënësit liroheshin nga shkolla me urdhër që të i bashkëngjiten aktiviteteve të PDK-së. Autobusët detyroheshin që të ndalonin qarkullimin në mënyrë që të gjithë qytetarët të mbesin në shërbim të partisë. Policët i shpërndanin tregtarët që të mos i kishte aktivitete tjera përveç aktivitetit të partisë. Duke e parë që drenicasit nuk i shërbejnë një qeverie anti-kushtetuese në asnjë mënyre, regjimi ka ndërruar metodat e detyrimit. Autobusëve që zakonisht nuk u lejohej të nxjerrin drenicasit nga Skenderaj, tash janë vënë në shërbim të regjimit. Ky regjim për nesër ka caktuar që nga shumica e fshatrave të Skenderajt të ketë nisje të organizuar. Kjo formë e detyrimit me lista për të festuar kinse, tregon se deri ku mund të shkojë egoja e një njeriu për pushtet, ata të cilët nuk janë nesër në autobusin e partisë, futen në listën e linçimeve dhe shtypjes”, thuhet në komunikatë.

Ndërkaq, sipas Vetëvendosjes, se Thaçi nuk ka respekt për drenicasit tregon fakti se ai ka kandiduar për president deputetin nga partia e tij, Rafet Rama.

“Se sa shumë e çmon edhe e respekton Hashimi Thaçi Drenicën dhe drenicasit, tregon fakti që për ditën në të cilën e sheh veten si president, ka vendosur që për kurban ta këtë një drenicas. Duke i përdhosur dinjitetin, të cilin zor ta këtë kur i shihen 1 (njishat) në ditar Rafet Ramës i cili fatkeqësisht është nga fshati legjendë, Prakazi. Se sa gëzon respekt Hashim Thaçi në Skenderaj, tregon dera e mbyllur për të në kullën e Jasharajve, tregojnë shokët e tij neper burgje, tregojnë grafitet e fundit ku haptazi akuzohet së ka tradhtuar vlerat e luftës”, thuhet tutje.

Sipas Vetëvendosjes, ky regjim i ka shndërruar disa individ në servil ë, duke u dhënë benificione të cilat nuk i meritojnë, dhe që ata servilë të vazhdojnë t’i kenë ato beneficione duhet të vrapojnë pas çdo aktiviteti të partisë.

Rast konkret se si partia i ka krijuar këta servilë, sipas Vetëvendosjes, është fryrja e listave të veteranëve, e që veteranët e 2015 janë në gjendje të bëjnë çdo gjë që u kërkohet të tregojnë zellin ndaj partisë.

“Premtimin dhënë me 1998 “DRENICË JEMI ME TY” qytetarët e Kosovës kanë mundësi që ta realizojnë nesër, duke mos lejuar realizmin e planeve të një regjimi shtypës, i cili do të vazhdonte të paktën edhe për 5 vitet e ardhshme që drenicasit t’i bënte të ndjehen fajtor për atë së çka po u ndodhë. Nesër, ora 10:00 sheshi Skënderbeu, mundësia më e mirë për t’i thënë këtij regjimi BOLL MO! Nuk ka individ ma të rëndësishëm se shteti!”, thuhet në fund.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...