Published On: 1 Shtator, 2016

PDK ka kërkuar takim me Marko Gjuriqin për demarkacionin?!

Deri kur ka filluar seanca e sotme e Kuvendit, rreth dy orë me vonesë, nuk ka pasur asnjë informacion të qartë se pse kjo po ndodhte. Më vonë u kuptua se i gjithë problemi ishte te Lista Serbe dhe dështimi i Qeverisë për ta shqyrtuar demarkacionin si rend dite, kishte të bënte pikërisht me Listën Serbe.

Këtë e konfirmoi vet kryeministri Isa Mustafa në Kuvend, ku kërkoi tërheqjen e demarkacionit si rend dite për sot, për shkak se siç pranoi edhe vet kryeministri, grupe të caktuara parlamentare (Lista Serbe, siç.) po bëjnë kërkesa të papranueshme për Qeverinë e Kosovës.

Pra, këtu u qartësua gjithë vonesa e fillimit të seancës dhe dështimi i ‘numrave’ të Qeverisë për demarkacionin: shantazhet dhe kërkesat e serbëve, pamundësuan realizimin e ‘numrave’ të Qeverisë në votë për demarkacionin.

PDK ka qëndruar pothuajse e heshtur, për dallim nga herët tjera, përballë ngjarjeve që po zhvilloheshin sot. Një mbledhje disaorëshe e Grupit Parlamentar, nuk ka nxjerrë asnjë informacion se çka është diskutuar aty.

Mirëpo, burime të Periskopit, thonë se i ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe, Marko Gjuriq, do të vie sonte në Graçanicë, për të marrë pjesë në një përurim shkolle. Këtë vizitë të Gjuriqit në Kosovë, sipas burimeve të Periskopit, do ta shfrytëzojë PDK, e cila ka kërkuar takim me Gjuriqin për ta shqyrtuar çështjen e demarkacionit, konkretisht: t’i kërkojë bindjen e deputetëve të Listës Serbe për të marrë pjesë në seancë.

Kahu që do të marrë çështja e demarkacionit, tashmë pra varet nga një takim PDK-Gjuriq. Edhe deputetët në Kuvendin e Kosovës, kanë shprehur shqetësime se si Lista Serbe po kushtëzon pikat e rendit të ditës në Kuvendin e Kosovës, përkatësisht, një çështje, hiç më pak se një vit të diskutuar në Kuvend, siç është demarkacioni.

Ata kanë ngritur shqetësimet e tyre: A do të detyrohet Kosova të bëjë edhe koncesione të tjera, përveç demarkacionit, edhe me Listën Serbe? A po hyjmë edhe në probleme të tjera përveç demarkacionit…?
Të gjitha rrethanat thonë se “po”.

Cilat janë kushtet që dihen deri tani që janë kërkuar nga Lista Serbe? Në kohën kur Hashim Thaçi po udhëhiqte gjithë procesin e demarkacionit dhe kishte vënë nënshkrimin e tij në këtë marrëveshje, Lista Serbe kishte kërkuar: një zëvendës të Avokatit të Popullit në Kosovë, zëvendësdrejtorin e Bankën Qendrore të Kosovës, një këshilltar në Presidencë dhe së fundmi, kushti kryesor i tyre ka të bëjë me aktivizimin e 25 antenave të Telekomit Serb në tërë Kosovën.
Se a do t’ia plotësojë këto kushte Listës Serbe, Qeveria e Kosovës, pritet të shihet nga takimi PDK – Gjuriq.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Thaqi / Gjakova thotë:

    ” … E pyet gruaja, burrin; I dashur, po nëse vdesë unë,
    ç’farë do t’bësh ti?! Do çmendem, i përgjigjet ai!!! Jo, jo i dashur, a do të ishe martuar, këtë më thuaj ti…?! Ehhh i përgjigjet ai: Po i çmenduri, çka s’bënë moj grua..!!! ” Ju përshëndes

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...