Published On: 12 Shkurt, 2016

PDK-ja përshpejton procesin e zgjedhjes së Hashim Thaçit President

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës Hashim Thaçi, do të provojë të zgjedhet president i vendit. Ashtu siç dje kishte raportuar edhe kjo gazetë, koalicioni PDK-LDK pritet që para 17 Shkurtit të mbledh deputetët e Kuvendit të Kosovës për të zgjedhur Thaçin President. Kështu i kanë thënë Gazetës Blic burime brenda Kuvendit të Kosovës.

Sipas këtyre burimeve, koalicioni është duke i bërë përgatitjet e fundit që të krijohen kushtet për zgjedhjen e Hashim Thaçit në krye të shtetit.

“Salla e Bufesë në Kuvendin e Kosovës është duke u përgatitur. Sot gjatë tërë ditës janë bërë përgatitje të shumta për mbajtjen e seancës për zgjedhjen e Hashim Thaçit president. Disa policë janë lart, duke e ruajtur këtë sallë. Dera e sallës është e mbyllur, dhe nuk lejohet të hyjë askush”, ka thënë ky burim i Gazetës Blic.

Ndërkohë, zyrtarisht askush nga Kuvendi i Kosovës nuk ka dashur që ta komentojë për mundësinë e mbajtjes së seancës për zgjedhjen e presidentit të ri të vendit.

Përkundër kësaj, burime brenda PDK-së kanë thënë për Gazetën Blic, se pritet që të thirret një seancë e jashtëzakonshme për zgjedhjen e Hashim Thaçit për kryetar të shtetit.

“Duke parë që opozita do ta bllokojë seancën për zgjedhjen e presidentit, nuk përjashtohet mundësia që senaca të mbahet në një sallë tjetër”, tha ky burim.

Gjatë ditës së djeshme, Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, pas takimeve që kishte dje me tre ambasador të huaj në Kosovë sot do të ketë edhe takime të tjera.

Ai, dje takoi ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Greg Delawie, atë të Britanisë Ruairi O’Connell dhe atë të Norvegjisë Jan Braathu. Në këto takime u fol për zgjedhjen e presidentit, për të cilën thanë se do të jetë proces plotësisht kushtetues, demokratik, transparent dhe inkluziv.

Ndërsa sipas një komunikate për media të zyrës së Kryetarit të Kuvendit, thuhet se ambasadorët theksuan domosdoshmërinë që të hiqet dorë nga përpjekjet që përmes dhunës të diktohen vendimet politike, përfshirë këtu edhe zgjedhjet, sepse kjo bie në kundërshtim me parimet demokratike.

Sot, Veseli do të takojë edhe dy ambasadorë tjerë në Kosovë, atë të Italisë Andreas Ferrarese dhe atë të Francës Maryse Daviet.

Ndryshe, një kandidat për president mund të zgjedhet, nëse në dy raundet e para i merr 2/3 e votave të të gjithë deputetëve. Mirëpo, nëse ai këtë shumicë nuk e arrin, atëherë në raundin e tretë, kandidati mund të zgjedhet president me 50+ 1 për qind, apo me 61 vota.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...