Published On: 17 Janar, 2016

PDK i lutet presidentës: Përmirësoni trajtimin e Lushtakut

Më rastin e hyrjes në grevë urie të Kryetarit të degës së PDK-së në Skenderaj Sami Lushtaku, njëherit Kryetar i Komunës së Skenderajt, Kryesia e Degës së PDK-së në Skenderaj solidarizohet me Lushtaku, thuhet në një kumtesë të PDK-së dega në Skenderaj.

Sipas kumtesës, kjo degë kundërshton fuqishëm privimin nga e drejta për të marrë shërbime adekuate shëndetësore që po i bëhet Sami Lushtaku, transmeton Indeksonline.

“Më këtë rast lusim Presidenten e Kosovës, Avokatin e Popullit, KMLDNJ, dhe institucionet tjera relevante që urgjentisht të reagojnë në lidhje me trajtimin johuman që po i bëhet Lushtaku, duke ia ndaluar atij të drejtën për trajtim shëndetësor. Sami Lushtaku në mënyrë flagrante po i shkelen të drejtat elementare njerëzore në kundërshtim me të gjitha konventat ndërkombëtare për të drejtat e njeriut. Ne vazhdojmë të besojmë se Lushtaku është dënuar padrejtësisht, ndërsa ditëve të fundit në mënyrë skandaloze po i mohohet edhe e drejta me elementare për trajtim shëndetësor”, thuhet në kumtesën e PDK-së

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...