Published On: 25 Maj, 2016

PDK e prish koalicionin me AAK-në në Obiliq

PDK-ja është tërhequr nga koalicioni i lidhur me AAK-në në Obiliq, e cila është parti fituese e zgjedhjeve dhe udhëheq me këtë komunë.
Veriu.info mëson se dje kryetari i Obiliqit Xhafer Gashi, i cili vjen nga AAK-ja, ka shkarkuar drejtorin e Drejtorisë për Inspeksion që ishte nga radhët e PDK-së, Avdi Mjekiqi, gjë e cila nuk është pranuar nga grupi i asambleistëve të PDK-së, të cilët e kanë lëshuar seancën e Kuvendit të Komunës dhe kanë deklaruar tërheqjen nga koalicioni.

Këtë e ka konfirmuar edhe Lulzim Sadiku, shef i asambleistëve të PDK-së në Kuvendin e Komunës së Obiliqit, i cili në një prononcim për Veriu.info ka treguar se kjo parti tash është duke e mbajtur mbledhjen e Këshillit Drejtues të degës dhe brenda dy orës do të dalë me deklaratë zyrtare për prishjen e koalicionit.

 “Ne dje në mbledhje të Kuvendit Komunal kemi kuptuar se kryetari i komunës Xhafer Gashi, e ka shkarkuar drejtorin e Drejtorisë për Inspeksion dhe menjëherë i kemi kërkuar sqarime pse e ka bërë këtë, mirëpo ai ka thënë se kjo është kompetencë e kryetarit dhe nuk ka dhënë kurrëfarë sqarimi. Më vonë e kemi kuptuar, se ai ka lidhur koalicion me Lëvizjen për Bashkim dhe drejtorin e ri të Inspeksionit e ka emëruar nga ky subjekt politik”, ka thënë Sadiku i PDK-së

Shefi i grupit të asambleistëve të PDK-së bënë të ditur se mosdhënia e arsyetimit nga kryetar Xhafer Gashi, ka rezultuar me largimin e gjithë asamblesitëve të PDK-së nga seanca e Kuvendit Komunal./

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...