Published On: 9 Korrik, 2016

PDK e LDK me bllokadë po e çojnë vendin në zgjedhje

PDK e LDK janë duke dështuar të marrin edhe vendime të parëndësishme në Parlamentin e Kosovës. Kjo për shkak se deputetët e pushtetit herë s’po shkojnë në seancë e herë s’po gjejnë pajtim. Për të zgjidhur këtë bllokadë, një deputet i PDK’së po kërkon zgjedhje të jashtëzakonshme. Një kërkesë të tillë, prej kohësh, opozita e ka artikuluar edhe përmes protestave

Mosfunksioni i Kuvendit të Kosovës nga vjeshta e kaluar ka bllokuar jo vetëm kushtin që duhet votuar për liberalizim të vizave, Demarkacionin, por edhe ligjet e tjera. Në seancat plenare, partnerët e koalicionit nuk po janë fare prezent për t’i shqyrtuar dhe votuar projektligjet e reja.

Përplasjen më të madhe në këtë mandat e kanë pasur këtë të premte, derisa kanë prezantuar argumentet pro dhe kundër Projektligjit për investime strategjike.

E zgjidhja më e mirë e kësaj bllokade, sipas deputetit të PDK’së, Nait Hasanit, është që vendi të shkojë në zgjedhje të reja.

Idenë që vendi duhet të shkojë në zgjedhje të reja nuk po e përkrahë vetëm opozita. Nait Hasani, si njëri ndër deputetët që e kritikon më së shumti partinë e tij, PDK’në, ka thënë që vendi duhet të shkoj në zgjedhje.

Hasani në një prononcim për Express ka thënë se mosfunksioni i Kuvendit të Kosovës tash e një kohë është arsye pse duhet të mbahen zgjedhjet e reja.

“Unë mendoj që vendi duhet të shkojë në zgjedhje për shkak të natyrës së Kuvendit. Ne presim që herët apo vonë s’kemi çare pa shkuar në zgjedhje”, ka thënë Hasani.

I pyetur nëse është diskutuar edhe brenda PDK’së mundësia që vendi të shkojë në zgjedhje, Hasani ka thënë që ende jo.

“Ky është mendimi i im. Në PDK ende nuk është shqyrtuar se cila është zgjidhja që mund ta tejkalojmë këtë krizë”, ka thënë Hasani.

Kuvendi i Kosovës është jofunksional që nga vjeshta e vitit 2015. Opozita fillimisht e kishte bllokuar seancat plenare duke hedhur ujë, më pas vezë e në fund me metoda më agresive- duke gjuajtur gaz lotsjellës. Ata kundërshtonin ashpër dy marrëveshjet e fundit: ASK’në dhe Demarkacionin dhe kërkonin që vendi të shkojë në zgjedhje të reja.
Pas prishjes së bllokut opozitar, dukej se pozita i ka dyert e hapura për të votuar projektligjet e nevojshme. Mirëpo një gjë e tillë nuk ndodhi.

Në seancat plenare partnerët e koalicionit munguan shumë duke e pamundësuar miratimin e ligjeve. Rasti i fundit është këtë të premte ku diskutohej për kontrollin për pronën shoqërore, ku shumica e deputetëve të Partisë Demokratike (PDK) nuk kanë marrë pjesë në votim, duke mos u deklaruar as për, as kundër dhe as abstenim.

Po ashtu ka dështuar të zgjidhet edhe zëvendësdrejtori i ri i Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...