Published On: 28 Prill, 2016

PD, emrat që do drejtojnë 12 qarqet në zgjedhjet e 2017-s

PD vendos sot drejtuesit e grupeve të punës në 12 qarqet e vendit për zgjedhjet e 2017-s. Sipas një liste të diskutuar dje, Bode do të jetë në Berat, Ruli në Korçë, Halimi në Durrës, Imami në Vlorë, Pollo në Fier, Bumçi në Lezhë dhe Noka në Kukës. Në krye të zgjedhjeve bien në sy edhe bashkëpunëtorë të vjetër të Berishës, si: Paloka, Shehu e Ristani, ndërsa nuk shihen emra apo prurje të reja të kohës së Bashës

Nga Nevila Perndoj

Në zgjedhjet parlamentare të 96-s, ish-kryeministri Sali Berisha surprizoi asokohe grupin e tij të punës me një listë kandidatësh krejtësisht të ridimensionuar, duke “shpërngulur” figurat kryesore të kësaj partie nga bastionet e tyre, e duke i çuar në zona të vështira ku nuk kishin qenë më parë.

Asokohe për shumëkënd, lista me emrat e kandidatëve u pa si një lëvizje “djallëzore” e Berishës për të provuar bashkëpunëtorët e tij në zona të vështira.

Sot, në kushtet kur ka ndryshuar jo vetëm sistemi zgjedhor, zhvillimet politike por edhe vetë kreu i partisë, interpretimi mbetet i njëjtë.

Sepse në një mbledhje paraprake, kryetari aktual i PD-së, Lulzim Basha ka vendosur në fazën parapërgatitore për zgjedhjet e ardhshme parlamentare mot a mot në krye të qarqeve, njerëzit bashkëpunëtorë të Sali Berishës.

Krahasuar me zgjedhjet lokale, (përveç atyre që ishin) Basha ka shtuar në krye të grupeve të punës emra të tjerë ish-ministrash gjatë qeverisjes tetëvjeçare të PD-së, si Genc Rulin apo edhe Eduard Halimin si dhe ka risjellë ish-zv/ministrin e Brendshëm, deputetin demokrat Gent Strazimiri.

Në krye të 12 qarqeve janë praktikisht të gjithë bashkëpunëtorët e Berishës, ndërsa nuk shihet asnjë emër apo prurje e re e Bashës.

Ajo që vlen për t’u interpretuar është fakti nëse kjo listë do të shërbejë si thikë me dy presa për ish-ministrat e Berishës, duke pasur parasysh betejën e vështirë elektorale që ka përpara PD në 2017-ën pavarësisht pakënaqësisë për qeverisjen aktuale.

A është kjo një listë që të çon te testi i dytë i Berishës (pas 96-s) për njerëzit e tij, apo Basha realisht beson se me ketë ekip, PD-ja ndryshe nga lokalet, do të vijë me tjetër rezultat në zgjedhjet e ardhshme, këtë do ta vërtetojë koha.

Ajo që dihet me siguri deri më tash është se Basha e ka bërë një projeksion me emrat “berishistë”, që do të drejtojnë grupet e punës në bazë për strukturat në parti, si fazë parapërgatitore për zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Kjo nuk do të thotë se ata do të jenë kryesuesit e listave për deputet në zgjedhjet e 2017-s, por emërimi paraprak i tyre flet shumë.

Me një shikim të thjeshtë të listës, Basha nuk ka ndryshuar nga drejtimi i grupeve të punës ata që në zgjedhjet lokale sollën një rezultat pozitiv për PD-në, (si Noka në Kukës apo Bumçi në Lezhë) ka bërë zhvendosje emrash për disa qarqe të tjera, (Imami nga Shkodra kalon në Vlorë, apo Bode nga Elbasani në Berat)  ndërsa ka sjellë emra të rinj në krye të grupeve të punës për tre qarqe.

Deri dje, lista paraqitet si projeksion, ndërsa sot paradite pritet që të merret edhe vendimi përfundimtar.

Emrat

Sondazhet paraprake nuk janë fort optimiste për PD-në në kryeqytet, por kryetari i opozitës ia ka besuar sërish Edi Palokës Tiranën, ashtu si edhe në zgjedhjet e kaluara lokale.

Paloka pritet të drejtojë grupin e punës për Tiranën, edhe pse sot vendoset përfundimisht në mbledhjen e kryesisë.

Emri i dytë surprizues është Arben Imami.

Ish-ministri i Mbrojtjes është propozuar nga Basha për të drejtuar grupin e punës në Vlorë.

Rezultati i PD-së për Vlorën në zgjedhjet e kaluara lokale linte për të dëshiruar, duke menduar kësisoj për një tjetër lëvizje nga ana e Bashës; kthimin e Imamit në këtë qark, i cili mbuloi pozitivisht zgjedhjet lokale për PD-në e Shkodrës.

Megjithatë, emri i Imamit në Vlorë nuk është përfundimtar dhe gjithçka mund të zhvendoset sot në mbledhjen e kryesisë.

Emri i tretë surprizues është një tjetër ish-ministër, Genc Ruli, i cili nga lista e Tiranës kalon si kryesues i grupit të punës në Korçë.

Një tjetër ish-ministër, Genc Pollo do të vazhdojë të qëndrojë kryetar i grupit të punës në Fier, ashtu si edhe në zgjedhjet e kaluara lokale.

Ndërsa ish-ministri i Financave, Ridvan Bode kalon nga Elbasani në Berat, për të kryesuar grupin e punës në këtë qark, që më parë drejtohej nga Fatbardh Kadilli.

Aldo Bumci do të kryesojë sërish grupin e punës për qarkun e Lezhës, ku në zgjedhjet lokale, PD-ja mori rezultat pozitiv. Edhe në Gjirokastër, do të vazhdojë të kryesojë grupin e punës kreu i departamentit për Shëndetësinë, Tritan Shehu.

Në Dibër, Lulzim Basha ka vendosur paraprakisht deputetin demokrat Gent Strazimiri. Në zgjedhjet lokale, grupi i punës i PD-së drejtohej nga Sherefedin Shehu.

Në Kukës do të vijojë të drejtojë grupin e punës Flamur Noka, një tjetër bashkëpunëtor dhe ish-ministër në qeverisjen “Berisha”.

Ndërsa nënkryetari i PD-së, Edmond Spaho, kalon nga Durrësi në Elbasan, ku PD-ja doli me një rezultat zhgënjyes në zgjedhjet lokale.

Qarku i Durrësit në fazën parapërgatitore për zgjedhjet e 2017-s do të drejtohet nga deputeti demokrat, edhe ky ish-ministër, Eduard Halimi. Zgjedhjet e kaluara, Halimi mbulonte strukturat e PD-së në Kavajë.

 

Lista paraprake e krerëve të grupeve të punës:

Tiranë- Edi Paloka

Vlorë- Arben Imami ?

Fier- Genc Pollo

Korçë- Genc Ruli

Shkodër- Arben Ristani

Kukës- Flamur Noka

Dibër- Gent Strazimiri

Lezhë- Aldo Bumçi

Berat- Ridvan Bode

Durrës- Eduard Halimi

Elbasan- Edmond Spaho

Gjirokastër- Tritan Shehu

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...